Dizden gelen sesler ve ağrı neden olur ?

Dizden Ses Gelmesi, Ağrı ve Tedavisi

Bazı insanlarda dizin hareket ettirilmesi sırasında bazı seslerin geldiği duyulabilir. Bu durum dizde ağrı olmasa bile meydana gelmektedir. Ancak bu durum zamanla ağrıya da dönüşebilmektedir. Dizde meydana gelen bu seslerin ve oluşan ağrıların farklı sebepleri olabilmektedir. Sporcularda dizden gelen sesler konusunda genel olarak çalışmaların yeterli ısınmadan yapılması ve dize fazla yüklenilmesi ile ortaya çıkabilmektedir.

Dizden Gelen Seslerin Nedeni Nedir?

Dizin hareketi oluşan ağrı yapan veya yapmayan seslerin genel olarak nedeni gereksiz dokular ve plaka olabilmektedir. Ancak bunun yanında farklı sebepleri de bulunabilmektedir. Bazı kişilerin dizlerinde gereksiz doku veya plakalar oluşabilmektedir. Bu durumda dizlerin hareketin tıklama şeklinde sesler çıkartabilmektedir.

Bunun yanında koşucu dizi denilen bir durumda dizden ses gelmesine neden olabilmektedir. Bu durumda diz kapağı kendi çizgisinde hareket etmeyerek kaval kemiğinde bir baskıya neden olabilmektedir. Bu durumda da dizden ses gelmesi sorunu ortaya çıkabilmektedir.

Menisküs ve Kıkırdak Dokusu Hasarları

Dizlerde meydana gelen sesler ve ağrıların en büyük nedenlerin birisi menisküste meydana gelen hasar ve eklemlerde bulunan şok azaltıcı katmanlardaki hasarlar olmaktadır. Bu durum da dizde çıtlama sesi nedenleri arasında yer almaktadır. Menisküs hasarı durumunda ağrının da ortaya çıktığı görülmekte ve yaşamı olumsuz yönde etkilemektedir. Genel olarak sporcularda daha fazla görülse de birçok insan da bu durum görülebilmektedir.

Dizden Gelen Sesler Ve Ağrılarda Ne Zaman Doktora Gidilmeli?

Dizde meydana gelen seslerin yapılan spor çalışmaları ile ortaya çıkması durumunda dize takviye olacak aparatlar kullanılabilmektedir. Ayrıca yapılan hareketlerin ve çalışma düzenin gözden geçirilmesi ve dize daha az yüklenecek şekilde düzenlenmesi de mümkün olabilmektedir. Ancak seslerin devam etmesi ve ağrının oluşması durumunda doktora görünmekte fayda olmaktadır.

Diz Ağrıları İçin Tedavi Çeşitleri

Özellikle dizden gelen sesler ve ağrıların tedavisi konusunda nedenleri bilinerek ve tanı konularak tedaviler yapılabilmektedir. Dizden gelen seslerin dinlenme ve program değişikliği ile geçmemesi ve ağrı oluşması durumunda bunun tanısı konularak en uygun tedavi uygulanabilmektedir. İlaç kullanımı, fizik tedavi veya cerrahi operasyonlar dizdeki hasarın nedenine göre uygulanabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Dizden gelen sesler ve ağrı neden olur ? için yorumda bulun

    Dizden gelen sesler ve ağrı neden olur ? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Dizden gelen sesler ve ağrı neden olur ? için ilk yorumu yapabilirsin.