Vücut Geliştirme

Doğal Protein Kaynakları Nelerdir ?

14.05.2018
194
Doğal Protein Kaynakları Nelerdir ?

Sağlıklı bir vücut için, spor yapanlar için, kas gelişimi ve onarımı için dengeli protein alımı çok önemlidir. Özelliklede spor yapanların protein bakımından zengin olan besinleri öğünlerinden eksik etmemesi gerekir. Dünya’daki vücut geliştiriciler tarafından bilinen bu bilgi uzun zamandır uzmanlar tarafından da vurgulanmaktadır. Eksiksiz protein tüketen birinin kaslarının daha fazla büyüyeceği, sporcular arasında kural haline gelmiştir. Vücut geliştirenler günlük hayatta vücudun kullandığından daha fazla protein tüketmektedirler. Besinler sayesinde protein tüketimi kas inşa etmek isteyenler için oldukça önemlidir. Vücut için gerekli olan doğal protein kaynakları bitkisel ve hayvansal olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Her ne kadar hem hayvansal hem de bitkisel gıdalar protein içeren besinler olsa da hayvansal gıdalarda protein kalitesi daha yüksektir. Sağlıklı beslenilmesi için bu besin gruplarından yeterli ve dengeli miktarda tüketilmesi gerekmektedir.

Vücut geliştiren çoğu sporcu vücut ağırlıklarının her bir kilogramı başına 2-2,7 gram arasında günlük olarak protein tüketmektedir. Tüm vücudun doku tamirini, yenilenmesini ve toparlanmasını proteinin yaptığını düşünürsek sakatlanan sporcular için neden bu kadar önemli olduğunu anlarız. Kas büyümesi ve gelişmesini hedefleyen bir sporcunun aldığı besinlerin yüzde 20 ya da 30’unu kaliteli ve eksiksiz protein kaynaklarından oluşturmalıdır. Aslında sadece spor yapanların değil, herkesin hücre sağlığını korumak için proteine ihtiyacı vardır. Vücudumuz 20 aminoasitten 11 tanesini kendi üretebilmektedir. Geriye kalan 9 tanesini ise yediklerimizden temin etmektedir. Doğal protein kaynakları arasında bu 9 aminoasidin hepsi sadece kinoa, karabuğday ve chia tohumunda bulunur. Diğer bitkisel kaynaklarda bir veya birkaç tanesi eksik seviyede olabilir. Ancak eksik olan aminoasidleri ise başka kaynaklardan temin etmemiz mümkündür. İçerik olarak protein yönünden zengin olan hayvansal kaynaklar arasında; et, süt, yumurta, tavuk ve hindi eti, balık gelirken, bitkisel kaynaklı proteinler arasında; tahıl ürünleri mercimek, kinoa, karabuğday, fasulye, bezelye, fava, antep fıstığı, kabak çekirdeği, chia tohumu, kenevir tohumu, buğday, pirinç, yulaf gelmektedir. Bilinçli ve dengeli olarak beslenildiği sürece bütün protein ihtiyacı bu kaynaklardan sağlanabilmektedir.

Sağlıklı bir yaşam sürdürmek için doğal protein kaynakları olan bitkisel veya hayvansal besinleri dengeli miktarda tüketmeliyiz. Kas geliştirmek isteyen sporcuların bu besinleri tüketmesi hedeflerine ulaşması açısından çok önemlidir. Protein kaynaklı besinler hücrelerin tamiri, onarımı ve yenilenmesi için gereklidir. Normalden daha fazla antrenman yapan sporcular ve vücut geliştiriciler ise normal bir insana göre daha fazla protein tüketimine ihtiyaç duyarlar. Ama protein tüketmek her ne olursa yemek anlamına gelmemelidir. Bunun aksine, sağlıklı olmak isteyen her birey bütün besinlerden dengeli bir şekilde yemelidir. Vücudumuzun kas ve kemik gelişimi için gereken protein oranı yüksek besinler hem enerjimizi sağlar hem de metabolizmamızı hızlandırırlar. İster hayvansal ister bitkisel kaynaklı hangisi olursa olsun besin seçeneklerinden sağlıklı ve lezzetli olanlar tercih edilmelidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.