Drop Set Nedir?


Ağırlık çalışırken yaptığımız şey aslında kaslarımızı yıpratmak ve yeniden inşa edilebilmeleri için dinlenerek kaslara vakit tanımak. Bir süre sonra ise bu rutin artık vücut için alışılagelmiş bir hal alıyor ve büyüme bir nebze de olsa duruyor/yavaşlıyor. Bu eşiği aşmak, vücudumuzu biraz şaşırtmak için bir şeye ihtiyacımız var; işte bunlardan birisi de Drop Set.

Drop Set, ağırlık çalışırken son setin ardından ağırlığı biraz düşürüp ekstradan set çıkarmamızı sağlıyor.

Drop Set Ne İşe Yarıyor?

Yazının başında dediğimiz gibi amaç vücudu biraz şaşırtmak, büyümeyi hızlandırmak ve çıtayı bira yükseğe çekmek; uzun vadedeki sonuçlar bu. Kısa vadede, yani idman sırasında ise şuna sebep oluyor;

*Daha derindeki kas liflerini uyarmaya yarıyor.

*Ağırlığı kaldırmaya yetmeyen son enerjiyle kasları daha çok yıpratmayı sağlıyor.

drop set2

Drop Set Nasıl Yapılır?

Her bir harekette, son setin ardından ağırlığı %20-35 kadar düşürüp hiç vakit kaybetmeden çıkarabildiğiniz kadar (muhtemelen 4-6) tekrar daha çıkarmalısınız. Ardından bir %20-30 daha düşürüp yine çıkarabildiğiniz kadar tekrar çıkarıp drop seti bitirebilirsiniz. Bundan sonrasını isterseniz boş barla, ya da makinelerde ağırlıksız bile yapabilirsiniz.

Nasıl Drop Set Yapabilirim?

Örnek vererek açıklayalım;

Makinede enseye çekiş (Lat Pulldown Neck) hareketini yapıyor olun. 4. set son setiniz ve 70 kilo ile 10 tekrarı yaptınız. Hemen ağırlığı 50 kilograma ayarlayıp hiç vakit kaybetmeden devam ediyorsunuz. Enerjiniz bittiği anda da 30-35 kilograma düşürüp yine devam ediyorsunuz.

Tebrikler! Enerjiniz bitti ama artık çalıştığınız kaslar en sert şekilde uyarılmış oldu.

Drop set yapılırken en çok dikkat edilmesi gereken vakit kaybetmemek. Bu yüzden drop set yapacağınız günlerde serbest ağırlıklarla çalışıyorsanız bu ağırlıkları hemen yanınızda bulundurun ve hiç beklemeden hafif setlere geçiş yapın.

Drop Seti Kimler Yapabilir?

Drop set spora yeni başlayanlar için çok uygun değil, bu yüzden en az 6-7 ay düzenli şekilde ağırlık çalışmış olanların uygulaması daha yerinde olur. Daha öncesinde hem sakatlık riski taşıyabilir hem de ilk zamanlar için gerekliliği çok fazla değildir.

Ne Zaman Drop Set Yapılır?

Drop setin bütün antrenmanlarda yapılması alacağınız verimi düşürecektir. Yazının başında dediğimiz gibi amacımız vücudumuzu şaşırtmak, yani vücudumuzun buna alışmasını çok istemiyoruz. Bu yüzden 2 hafta normal rutinde çalışıp 3. hafta drop set yapmak şeklinde ilerlemek daha faydalı olacaktır. Definasyon dönemlerinde ise bir hafta boş, bir hafta dolu şekilde de gidilebilir.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Drop Set Nedir? için yorumda bulun

    Drop Set Nedir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Drop Set Nedir? için ilk yorumu yapabilirsin.