Dumbbell Front Raise Hareketi Nasıl Yapılır?

Dumbbell Front Raise hareketi nasıl yapılır


Bugünkü yazımızda omuz hareketleri içerisinde önemli bir yere sahip olan Dumbbell Front Raise hareketinin yapılışını anlatacağız.Bu hareket omzumuzun orta kısmını ve anterior adı verdiğimiz kısmını çalıştırır.

-Bu hareketi yaparken dirseklerinizi hafif bir şekilde bükmeniz hareketin doğru yapılmasını sağlayacaktır.Eğer fazla bükerseniz omuz yerine biceps bölgesindeki kasları çalıştırırsınız.

Dumbbell Front Raise hareketi ile ilgili belirtmek istediğim önemli bir nokta var.Scott Herman, Jeff Seid gibi fitness antrenörleri videolarında bu hareketi yaparken dumbbelları  yere paralel pozisyonda kaldırmak yerine dik pozisyonda kaldırıyorlar.Bu şekilde daha fazla kilo kaldırabildiklerini belirtiyorlar.Açıkçası ben şu ana kadar hep avuç içi yere paralel olacak şekilde bu hareketi yaptım ve yüksek kilolarla çalışmamış olmama rağmende iyi verim aldığımı düşünüyorum.Benim tavsiyem iki şekilde de deneyin omzunuzun yandığını hangisinde daha iyi hissediyorsanız o şekilde çalışın.
Bu hareketin oturarak yapılan versiyonu da vardır.Bu çeşidinde dizlerden ve kalçanızdan destek alamayacağınız için daha fazla zorlanacağınızdan şüpheniz olmasın.Ayrıca otururken bu hareketi yaptığınız taktirde muhtemelen daha düşük bir ağırlık ile çalışmak durumunda kalacaksınız.

Dumbbell Front Raise Hareketi Yapılışı

Bu harekete başlamadan önce vücudunuzun duruş pozisyonunu ayarlamanız önemlidir.Göğsünüz öne doğru,omuzlarınız geride,sırtınız düz ve bacaklarınız omuz hizasında açık olsun.Bir çift dambılı kavrayın ve belinizin biraz altında onları tutun.Hareketin devamında omuz yüksekliğinizin çok az üstüne kadar dambılları kaldırın.Kolunuz mümkün olduğunca düz dursun fakat dirseklerden çok az kırabilirsiniz.Hareketin yapılışını net olarak anlamayan arkadaşlar için video paylaşacağım.

[youtube id=”gzDawZwDC6Y” width=”620″ height=”360″]İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Dumbbell Front Raise Hareketi Nasıl Yapılır? için yorumda bulun

    Dumbbell Front Raise Hareketi Nasıl Yapılır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Dumbbell Front Raise Hareketi Nasıl Yapılır? için ilk yorumu yapabilirsin.