Eklem Ağrıları Neden Olur? – Nasıl Tedavi Edilir?

eklem ağrıları nasıl tedavi edilir


Vücut geliştirme sporuna başladığımdan beri bileklerimde ve bazı eklemlerimde çeşitli ağrılar hissediyorum.Sağ kolum küçüklüğümde 2 defa kırılmıştı ve kemiklerimin de biraz hassas olduğunu söylemeliyim.Fakat idman sonrasında bileklere dokunduğumda öyle bir acı hissediyorum ki bazı idmanlarda bileğime destek olması için sargı bezi ile sıkıcı bağlıyorum.İdman sonrasında da sıkı bir buz servisi yapıyorum. Benim yaşadığım bu tarz eklem problemlerini eminim ki bir çok sporcu yaşıyor.Hatta bu arkadaşlarımızın sayısının hatrı sayılır düzeyde olduğunu düşünüyorum.Her neyse bu makalemizde sizlerin aklında soru işareti oluşturan eklem ağrıları neden olur,eklem ağrıları nasıl tedavi edilir gibi soruların cevaplarını vermeye çalışacağız.

Eklem ağrılarının nedenleri

Vücut geliştirme sporunda görülen eklem ağrıları,spor yapmayı oldukça zor hale getirir hatta bazen spor yapılmasına engel dahi olabilir.Fakat eklem ağrılar görülen kişiler eğer spor yapmayı bırakırsa kendileri açısından oldukça kötü bir davranış sergilemiş olurlar.Eklem ağrıları adı verilen rahatsızlığın bir çok nedeni vardır.Bu nedenlerden temel olanlarını saymak gerekirse:

  • Kilo bakımından fazlalıkların olması
  • Az hareketli bir hayata sahip olmak
  • Bazı eklemlerin belirli süre zarfı boyunca fazla çalıştırılması
  • Bazı eklemsel problemlerde genetik olarak insan vücudunu etkilemektedir.

Eklem ağrıları,kemik uçlarındaki kıkırdakların aşınması sonucu ortaya çıkar.Normal şartlar altında kemik uçlarında,elastik bir kıkırdak kılıfı vardır. Bu eklemlerin sürekli olarak kullanılması,bu kıkırdakları pürüzlü hale getirerek,eklemlerin elastikliğini azaltır ve kıkırdaklar bu şekilde daha kırılgan bir yapıya sahip olurlar.Kıkırdaklar tamamen aşındığında ağrılar artar ve eklem hareketlerinde önemli ölçülerde azalma meydana gelir.

Eklem ağrıları nasıl tedavi edilir?

Vücut geliştirme veya diğer spor dalları ile uğraşan bireyler,eklemlerini normal bir kişiden çok daha fazla kullandıkları için daha çok eklem ağrıları hissederler.Profesyonel sporcular, eklem ağrıları arttığında,eklem hasarının ilerlemesini yavaşlatmak ve eklemleri güçlendirmek amacı ile glukozamin isimli takviye besini kullanırlar. Glukozamin ve kondroitin kıkırdak dokunun yenilenmesinde etkili olan önemli bileşikler olup metabolizma tarafından doğal olarak üretilirler. Ağızdan hap yoluyla alınan glukozamin vücudumuzda kıkırdağın oluşumunu sağlar veya zedelenmiş durumda olan kıkırdağın yenilemesine yardımcı olur.Ayrıca günümüzde yapılan çeşitli araştırmalara göre glukozamin kullanımının kireçlenme rahatsızlığına iyi geldiği belirtilmiştir.

Eklem ağrıları ile ilgili yaşadıklarım

Spora özellikle ilk başladığım zamanlar ciddi eklem ağrıları yaşıyordum.Bileklerim çok zayıftı.Özellikle ilk 3 ay boyunca ciddi anlamda ağrılar yaşadım.Spor salonumu değiştirdiğim zaman,yeni salondaki hocama bu konuyu danıştım.Kendisi bana glukozamin almamı önerdi.İnternette yaptığım araştırmaları da göz önünde bulundurarak Hardline marka glukozamin’i aldım.İçerisinde 180 tablet vardı.Günde 3 defa sabah,öğle ve akşam bu hapları aldım.1 ay sonunda eklem ağrılarım gözle görülür düzeyde azaldı.Hapın geri kalanını eklemlerinde sorun yaşayan babam kullanıyor.Kullanmaya başlayalı daha 1 hafta olduğundan onun üzerinde ne gibi etki gösterdiğini sizlerle paylaşamayacağım.Fakat  eklem ağrıları için glukozamin kullanmanız benim ilk tavsiyemdir.Tabi ki geçmeyen eklem ağrıları için doktora başvurmanız bunlardan daha önemlidir.

vücut geliştirme eklem hastalığıBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Eklem Ağrıları Neden Olur? – Nasıl Tedavi Edilir? için yorumda bulun

    Eklem Ağrıları Neden Olur? – Nasıl Tedavi Edilir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Eklem Ağrıları Neden Olur? – Nasıl Tedavi Edilir? için ilk yorumu yapabilirsin.