Vücut Geliştirme

Eklemlerden gelen sesler neden olur ?

Eklemlerden gelen sesler neden olur ?

Eklem Nedir ve Vücudun Nerelerinde Bulunur?

İnsan vücudunun hareket edebilmesi için iki kemiğin arasında bulunan çeşitli bağ ve sıvı yapısı ile dolu olan bağlantı unsurlarına eklem denmektedir. Eklem türleri arasında özellikle oynar ve yarı oynar eklemler, iskelet sistemi ve vücut sağlığı açısından önemli bir yerde bulunmaktadır. Kol, bacak, bilek, omuz gibi vücudun en çok hareket eden kısımlarında bulunan oynar eklemler spor sırasında veya gün içindeki aktivitelerde zaman zaman sakatlıklar ve birtakım rahatsızlıklar ortaya çıkartabilmektedir.

Eklemlerden Gelen Seslerin Sebebi Nedir?

İnsan vücudunda bulunan kemiklere çeşitli dokularla bağlanmış olan eklemler bir kapsül tarafından sarılmaktadır. Eklem sıvısı dediğimiz yapı ise bu koruyucu kapsülün içinde bulunmaktadır. Böylece kas dokular kaygan bir zemin üstünde rahatça hareket edebilirken kolay bir şekilde de beslenmektedir. Bu sıvı içeren kapsülün en büyük görevi İki kemiğin birbirine olan temasının önüne geçmek ve rahat bir şekilde bulunduğu bölgede hareket ve mobilizasyon imkânı sunmaktır. Sıvının içinde yer alan çeşitli gazlar kapsülün dolgun bir şekilde durmasını sağlamaktadır. Ancak belirli periyotlarda azalmakta olan gaz sebebiyle sıvının içerisindeki hava basıncı düşmektedir. Böylece ortaya bir vakum etkisi çıkmakta ve gaz, sıvının bulunduğu kapsüle tekrardan girmeye çalışmaktadır. İşte tam bu sırada gazlar sıvının merkezine doğru hareket ederken ortaya çıkan baloncukların patlaması ile birlikte ortaya bir takım tıkırtı ve sesler çıkmaktadır. Birçok kişi bu seslerin eklemlerde artrit veya çeşitli rahatsızlıklar sebebiyle ortaya çıktığını zannetmektedir. Hâlbuki tamamen doğal bir süreçte meydana gelen bu sesler eklem gazının sıvı içine dolması sırasında ortaya çıkan patlama sesleridir. Eklemlerdeki çeşitli sesleri meydana getiren ikinci bir sebep ise eklemin üstünde yer alan tendonların çok ani bir şekilde kaymasıdır. Oturulan bir koltuktan kalkarken dizlerden duyulan çıtlama sesi bu tendon kayması sonucunda ortaya çıkmaktadır ve bu seslerin hiçbirisinin eklemin bulunduğu bölgeye zararı yoktur.

Krepitus Nedir?

Literatürdeki ismi krepitus olan eklem gıcırdaması yaşlılığa bağlı olarak eklem yüzeyindeki kaygan zeminin yavaş yavaş yapısının bozulması sonucunda birtakım sürtünme ve gıcırtı seslerinin ortaya çıkmasıdır. Tamamen normal bir seyir halinde meydana gelen krepitus tehlikeli bir hastalığın belirtisi değildir.

Diz Ekleminden Gelen Sesler Önemlidir

Yaşlılığa bağlı olarak ortaya çıkan veya gün içerisindeki rutin eklem gazı akışından dolayı meydana gelen sesler hariç dizlerde ortaya çıkan farklı sürtünme sesleri dikkat edilmesi gereken durumlardır. Bunun sebebi diz ekleminin vücudun en çok yüke maruz kalan kısımlarından olmasıdır. Sürekli olarak gövdenin ve kalçanın yükünü taşıyan diz kıkırdakları zaman içerisinde çeşitli ani hareketler neticesinde yıpranabilmektedir. Diz eklemi öngörülen yaş döneminden önce yıpranmaya uğramış ve kemiklerin sürtünmesi artmışsa bu kesinlikle normal bir çıtırdama sesi değildir. Özellikle ayağa kalktıktan sonra devam eden ağrı varsa dizden gelen çıtırtılar ve sesler mutlaka dikkate alınmalı ve bir ortopedi doktoruna gösterilmelidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.