Ektomorf Vücut Tipi Nasıl Antreman Yapmalı?


Birçok özellikleri sayesinde diğer vücut tiplerine oranla farklı bir şekilde antreman gerektiren ektomorf vücut tipi, en sık görülen vücut tipleri arasında görülmekle birlikte daha zarif bir özelliğe sahip olması sayesinde, diğer vücut tiplerinden farklı olarak daha hafif düzeyli bir antreman uygulamasından geçmesi gerekmektedir.

Ektomorf Vücut Tipi Nedir?

 • Ektomorf vücut tipi antreman nasıl yapmalı hakkında sizlere bilgiler sunmadan önce, ektomorf vücut tipi hakkında yeteri düzeyde bilgisi bulunmayanlar açısından ektomorf vücut tipi hakkında özet bilgiler sunmakta fayda görmekteyiz.
 • Uzun ve ince yüz tipine sahip olan ektomorf vücut tipi bu bakımdan diğer vücut tiplerinden farklı olarak daha ince kemik yapısına ve vücut ölçüsine sahip olan bir vücut tipidir.
 • Ayrıca diğer vücut tiplerinden farklı olarak kilo alması da oldukça güç olan ektomorf vücut tipinin özelliklerinden biri de birçok vücut tipinden farklı olarak yağ oranının az düzeyde olması ve metabolizmanın hızlı bir şekilde çalışmasıdır.

Ektomorf Vücut Tipi Antrenman Aktivitesini İse Şu Şekilde Gerçekleştirmeli;

 • Çok ağırlık çalışmalarında az düzeyde tekrarlama yapmalı
 • Daha çok vücut eklem egzersizlerine yoğunluk vermeli
 • İzolasyon egzersizlerini düze biçimde gerçekleştirmeli
 • Patlayıcı Güçle yüksek özen göstermeli
 • Kardiyo egzersizlerini mutlak olarak düzenli bir şekilde yerine getirmeli
 • Büyük kaslara odaklanma sistemine sahip olmalı
 • Haftalık olarak mutlaka düzenli bir şekilde bacak ve sırt antremanı gerçekleştirmeli
 • Kademeli ve düzenli olarak protein, karbonhidrat ve sağlıklı yağ ile beslenmeye özen göstermeli

Ektomorf Vücut Tipi Dezavantajları Nelerdir?

 • Bilinenin aksine ektomorf vücut tipi yukarıdaki antreman tekniklerini kusursuz bir şekilde yerine getirdiği takdirde, herhangi bir olumsuz durum söz konusu olmamaktadır.
 • Ancak, uzmanlar tarafından da belirtildiği üzere ektomorf vücut tipi, diğer vücut tiplerinden farklı olarak daha hassas düzeyli bir egzersiz çalışması gerektirdiğinden, biraz daha güç neticelerin alınabilmesine neden olabilmektedir.

Ektomorf Vücut Tipine Sahip Olan Bireyler Tek Başına Antreman Yapabilir Mi?

Ektomorf vücut tipine sahip olan bireyler, yukarıdaki kurallara harfiyen uyması durumunda tercihleri doğrultusunda tek başına antreman yapabilmektedirler. Ancak diğer vücut tiplerinde de olduğu gibi, ektomorf vücut tipinde daha etkili sonuçlar alınabilmesi açısından bireylerin mümkünse grup olarak antreman yapmasında faydalar bulunmaktadır.

Ektomorf Vücut Tipi Nasıl Anlaşılmaktadır?

Birçok bireylerin ektomorf vücut tipine sahip olması ile birlikte bu durumdan haberdar olmaması ve bunun sonucunda ise ektomorf vücut tipine uygun bir şekilde antrenman yapamaması ve sonuç olarak başarılı neticeler alamaması söz konusu olabilmektedir.

Bu bakımdan bireylerin en uygun antrenman yönteminin belirlenmesi açısından öncelikle hangi vücut tipine sahip olduğunun anlaşılması gerekmektedir. Kadın ve erkeklerde görülebilen ektomorf vücut tipinde ise, yukarıdaki özelliklere bakılarak bireylerin ektomorf vücut tipine sahip olup olmadığı kolayca anlaşılabilmektedir. Diğer vücut tiplerinden farklı olarak kilo alması daha güç olması sayesinde istenilen şekle daha kolay bir biçimde kavuşabilmektedir.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Ektomorf Vücut Tipi Nasıl Antreman Yapmalı? için yorumda bulun

  Ektomorf Vücut Tipi Nasıl Antreman Yapmalı? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Ektomorf Vücut Tipi Nasıl Antreman Yapmalı? için ilk yorumu yapabilirsin.