Eliptik Bisiklet Nedir? – Eliptik Bisiklet Hakkında Bilgiler

eliptik bisiklet nedir


Eliptik Bisiklet Nedir?

Eliptik bisiklet, 1990’lı yıllarda Larry D.Miller tarafından icat edilen ve kardiyo amaçlı olarak kullanılan bir çeşit bisiklettir.Spor salonlarında son zamanlarda sık sık gördüğümüz kardiyo aletleri arasında yer alan eliptik bisikleti kullanmak,diğer sıkıcı koşu bantlarına kıyasla daha eğlenceli geliyor. Sizlere bu yazımızda eliptik bisikletin faydaları ve diğer kardiyo aletleri ile arasındaki farklar hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

Eliptik Bisiklet Faydaları

Öncelikli olarak eliptik bisikletin koşu bandı,normal bisiklet gibi kardiyo hareketlerini bir bütün olarak içeriğinde barındırdığını söylemem gerekli.Şahsen ben koşu bandında koşarken,bir süre sonra dizlerimin altındaki eklemlerin ağrıdığını hissediyorum.Bu eliptik bisiklet ile eklem ağrıları hissetmeden,hızınızı ve formunuzu kendiniz ayarlayarak eğlenceli bir şekilde kardiyo yapabilirsiniz.Spor salonlarındaki eliptik bisikletler genellikle nabız ölçüm cihazı,kalori v.b ölçüm yapan sayaçlar,kolları ve bacakları eş zamanı çalıştırmak için geliştirilen üst ve alt bedeni çalıştıran opsiyonu, manyetik direnç seçeneği,ayarlanabilir pedal seçeneği gibi özellikler bulunur.Eliptik bisiklet aletinde bu kadar özellik bulunmasının biz sporculara ne gibi avantajları var? İlk olarak eklemleriniz çeşitli darbelerden korunmuş olur. Koşuya benzer bir çalışma sağlasa da, bantların minimize edilen darbe ve aşınma risklerini minimum seviyeye indirir.Yaşça büyük insanların bile severek rahatlıkla kullanabilmesi için tasarlanmıştır.Eklem destekli hareketlerle çalıştığı için,hem kemik yoğunluğunuzu arttırır hem de kaslarınızın güçlenmesini sağlar.Eliptik bisiklet ayrıca kalf, sırt, göğüs, triceps, biceps, kalça ve üst bacak kaslarını düzenli olarak çalıştırır.

Bu bisikletin üreticileri normal bir formda kullanıldığı taktirde 1 saatte 750 kaloriye yakın kalori yakabileceğinizi belirtiyor.Tabi ki eliptik bisiklet yardımı ile yakılan kalorinin miktarı eliptik egzersizin sonucuyla,kişinin metabolizmasına göre değişiklik göstermesi muhtemeldir. Eliptik bisiklet kullanımı sizin minimum güç kullanarak maksimum kalori kaybına ulaşmanızı sağlar.Yani koşu bandı,normal bisiklet ve diğer kardiyo aletlerinde harcayacağınız gücün daha azıyla eliptik bisiklette daha çok kalori harcayabilirsiniz.

Eliptik Bisiklete Nasıl Binilir?

Eliptik bisiklet üzerindeyken dikkat etmeniz gereken duruş pozisyonları vardır.Öncelikli olarak vücudunuzdaki kas gruplarını germemelisiniz.Eliptik bisikleti kullanırken karın kaslarını içeri çekerseniz bu alt sırtı destekleyecek ve merkez bölge kaslarını dengede tutacaktır. Kilo vermek isteyenler eliptik bisikleti size daha önceki yazılarımızda detaylı olarak anlattığımız interval cardio antremanları ile birlikte kullanmalıdır.Çeşitli sağlık problemleri yüzünden koşu bandı gibi kardiyo aletlerinden uzak duran bireylerin hayatlarında eliptik bisiklet çok önemli bir yer edinecektir.Eliptik bisikletler,fiyat olarak diğer kardiyo aletlerinin üzerinde olsalar da aralarında uçurum yoktur.Eğer koşu bantları ve sıradan bisikletler size zor geliyorsa rahat bir şekilde kalori yakmanız için tasarlanmış olan eliptik bisikleti gönül rahatlığı ile satın alabilirsiniz.

eliptik bisiklet faydaları
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Eliptik Bisiklet Nedir? – Eliptik Bisiklet Hakkında Bilgiler için yorumda bulun

    Eliptik Bisiklet Nedir? – Eliptik Bisiklet Hakkında Bilgiler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Eliptik Bisiklet Nedir? – Eliptik Bisiklet Hakkında Bilgiler için ilk yorumu yapabilirsin.