Elmadaki Protein Ve Besin Değeri Nedir?

İçerdiği besin değerleri özellikle lif, C vitamini, B grubu vitaminleri bakımından oldukça zengin olan elma ülkemizde oldukça çok yetişmektedir. Elma içeriği bakımından da oldukça zengindir. Besleyici özellikleri ile vücutta ki ihtiyacı önemli derecede gidermektedir. Gülgiller ailesinden olup ülkemizde de bol miktarda bulunmaktadır. Kalorisi düşük olmakla birlikte lif içeriği bakımından da oldukça zengindir. Kilo kontrolünü isteyenler için diyetlerinde de sık sık kullanılan bir besindir. Yeşil elma besin değeri açısından da oldukça zengindir. Antioksidan içeriği sayesinde kanserden korumaya da mükemmel bir etki göstermektedir. 90 gram ağırlığında ki bir elma 47 kcal besin değeri içermektedir. Yeşil elma da ise bu durum 90 gram da 46,8 kcal olarak karşımıza çıkmaktadır.


 

Yeşil Elmanın İçerdiği Besin Değerleri

 

Ortalama olarak 100 gram elma da bulunan kalori değeri 52 kcal, karbonhidrat 13,9 g, lif oranı ise 2,4 g, yağ 0,2 g, protein 0,3 g, A vitamini 3 IU, Kolesterol değeri ise hiç yoktur. Demir oranı ise 0,2 mg, potasyum 107 mg, kalsiyum 6 mg, C vitamini 4,6 mg olarak karşımıza çıkmaktadır. Yeşil elma içerdiği kalorinin önemli bir kısmını %96 kısımlık oranı da karbonhidratlardan almaktadır. Yeşil elma kaç kalori yakar diyenler için günlük vitamin ihtiyacını karşıladığını ve faydaları da olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Günlük vitamin ihtiyaçlarından ise A vitamini %2, C vitamini %8, K vitamini %2 oranında karşılamaktadır.

 

Elma Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

 

Cilt hastalıkları, sindirim sistemi, damar ve kalp hastalıkları, bağışıklık sistemi sorunlarına kadar her organa faydası bulunmaktadır. Elmanın en bilinen faydası sağlıklı ve beyaz dişlere faydası olmasıdır. Elma kaç protein içerir diyenler için protein değerleri bakımından da oldkça zengin olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Mikropları öldürmenin yanı sıra, diş arasındaki artıkları da temizlemektedir. Ağız içinde bakteri öldürücü özelliği de vardır. Beyni yaşlılıktan meydana gelen etkileri de azaltmaktadır. Cilt hastalığına iyi gelmektedir. Elma ile masaj yapmak kaslardaki yorgunluğu gidermektedir. Akşam yatmadan önce elma sirkesi yüzü yıkamak faydalı olmaktadır. Vücuttan toksinleri atmak da etkilidir. Kabızlık problemine de iyi gelmektedir. Elma sirkesi kilo vermede de etkilidir. Yorgunluğu giderici etkisi bulunmaktadır.

 

Fazla Elma Tüketiminin Vücuda Zararları Hakkında

 

Her besinde olduğu gibi elmada da gerektiğinden fazla tüketmek vücudu zarara uğratmaktadır. Fazla tüketimin en bilinen başlıca zararı şekerli bir meyve olduğu için alınan yüksek şeker olmasıdır. İçerdiği lif bakımından sindirim sistemini düzenlemektedir. Aşırı tüketimi ise ishale sebep olabilmektedir. Elma yemenin faydaları saymak ile bitmeyecek kadar çok olup fazla tüketimi ise vücut için zararlı gale gelmektedir. Diyet yapan kişilerde elmayı kısıtlı miktarda tüketmek gerekmektedir. Fazla miktarda tüketimi kalori hesaplamasını da zora sokmaktadır.Etiketler

YORUM YAZIN