Vücut Geliştirme

Elmas Şınavı Nasıl Çekilir Faydaları Nelerdir?

Elmas Şınavı Nasıl Çekilir Faydaları Nelerdir?

Elmas şınavı çekmek, zorluk düzeyi ileri seviye olan ve güç odaklı bir egzersizdir. Egzersiz; bol kalori yakmak, kasları güçlendirmek ve kilo vermek için en etkili yollardan biridir. Vücudunuzun farklı bölgelerini ve kas gruplarını çalıştırabilmek için egzersiz hareketleri değişiklik göstermektedir. Vücudun üst kısmını güçlendirmek için şınav çekmek en etkili egzersizler arasında yer almaktadır. Her gün şınav çekmenin vücudunuza sağladığı faydalar şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Şınav çekmek, göğüs ve omuzlarınızı çalıştırır. Vücudunuzun üst kısmındaki kasları belirgin hale getirmenize yardımcı olur.
 • Şınav vücudun üst kısmını çalıştırmasına rağmen karın kaslarını çalıştırmak konusunda da etkili bir egzersizdir. Egzersiz sırasında karnınızı sıkarsanız, karın kaslarınızı güçlendirebilirsiniz.
 • Enerji seviyenizi arttırmak için şınav çekebilirsiniz. Egzersiz yapmak, kan dolaşımınızı hızlandırır ve beyninizin daha etkin şekilde çalışmasına yardımcı olur.
 • Vücudunuz yaşlandıkça kemik yoğunluğunuz azalmaya başlamaktadır. Bu durum kemik kırıklarına yatkın hale gelinmesine sebep olmaktadır. Sağlam bir kas yapısına sahip olmak kemikleri korumak açısından önemlidir. Şınav çekmek kemiklerin güçlenmesine yardımcı olan egzersizlerden biridir.

Elmas Şınavı Nasıl Çekilir? Hangi Duruş Açısı Doğrudur?

Elmas şınav nasıl çekilir merak ediyorsanız, doğru duruş şeklini almanız faydaları açısından oldukça önemlidir. Elmas şınavı çekerken yapmanız gerekenler şu şekildedir;

 • Adım 1: Standart şınav pozisyonu almanız gerekmektedir. İşaret parmaklarınızla baş parmaklarınızı bir üçgen ya da elmas şekli oluşturacak şekilde birleştirmelisiniz. Ellerinizi elmas şeklinde iken tam göğsünüzün altında birleştirin.
 • Adım 2: Vücudunuzu yavaşça yere doğru indirin ve yukarı çıkarın. Bu esnada dirseklerinizin gövdenizle 45 derecelik bir açı yapması gerekmektedir. Ellerinizin şeklini bozmadan devam edin.

Elmas şınavı çekerken dikkat etmeniz bazı püf noktaları bulunmaktadır. En etkili sonuçları alabilmeniz için dikkat etmeniz gerekenler şu şekildedir;

 • Ellerinizi önünüze doğru çok uzağa yerleştirmemelisiniz.
 • Aşağı indiğiniz zaman göğsünüz elmasa dokunmalıdır.
 • Elmas şınav sırasında kalçanızı sağa ya da sola kaydırmamalısınız.
 • Merkez bölgenizi sıkı tutmalısınız.
 • Egzersiz sırasında sırtınızı düz tutmanız gerekmektedir.

Elmas Şınavı Hangi Kas Gruplarını Çalıştırır?

Elmas şınav nereyi çalıştırır sorusunun yanıtı; göğüs (pektoral)kasları, omuz (delta) kasları, triseps ve tüm bedeni çalıştırmaktadır. Elmas şınavı, duruş açısı itibariyle klasik şınava nazaran gerilimi göğüs bölgesi değil triseps kaslarına yönlendiren bir egzersizdir.

Triseps kaslarını geren ve uyaran bu egzersiz zorlayıcı bir harekettir ve zorluğunu arttırılması ya da azaltması için ellerin birbirine yakınlık oranı değiştirilebilmektedir. Triseps kaslarını zorlamasının yanı sıra göğüs kaslarının özellikle orta kısmını çalıştırma konusunda etkili bir egzersizdir. Şınav çekerken göğüs ve triseps kaslarınızın gelişmesini istiyorsanız, elmas şınav egzersizini tercih etmeniz önerilmektedir.

Şınav Çeşitleri Nelerdir, Hangi Kas Gruplarını Çalıştırır?

Farklı kas gruplarını çalıştırmak için farklı şınav çeşitleri üzerine egzersiz programı hazırlanması gerekmektedir. Şınav çeşidi hangisi olursa olsun, egzersiz sırasında duruş pozisyonunun bozulmaması oldukça önemlidir. Egzersiz sırasında aşağı inilirken, minimum dirsek ve sırtın aynı hizaya geldiği noktaya kadar olmalıdır.  Çalıştırılmak istenen kaslara göre sınav çeşitleri şu şekildedir;

 • Göğüs ve kol triseps kasları için elmas şınav çekilmelidir.
 • Şınav çekerken sadece kol kaslarınızın gelişmesini istiyorsanız klasik şınav çekmeniz gerekmektedir. Şınav pozisyonunda kollarınızı omuz hizasında açarak pozisyon alın. Yukarı aşağı inip çıkarak kol kaslarınızı çalıştırabilirsiniz.

Portpas olarak adlandırılan omuz altı kaslarının gelişmesini istiyorsanız, geniş şınav çeşidini uygulamanız gerekmektedir. Şınav pozisyonunda kollarınızı omuz hizasından daha geniş bir şekilde açarak duruş almanız gerekmektedir. Kol dirseklerinin açısı 90 derece olacak şekilde pozisyon almalısınız.Size Özel Hazırlanan Ücretsiz Beslenme ve Vücut Geliştirme Programı İçin Lütfen Mail Adresinizi Yazarak Yorumunuzu Ekleyin ! Programınız Size Ulaşmazsa Bize Tekrar Yazmaktan Çekinmeyin !
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.