Vücut Geliştirme

En Hızlı Kanat Kası Geliştirme Hareketleri Nelerdir?

15.10.2018
4.545
En Hızlı Kanat Kası Geliştirme Hareketleri Nelerdir?

Hızlı kanat kası geliştiren hareketler kullanılmadan yapılan vücut geliştirme çalışmalarıyla istenen güçlü görüntüye sahip olunamayacaktır. Vücudumuzun en büyük kasları arasında yer alan kanat kasları geliştirildiğinde, estetik ve güçlü görüntünün tamamlaması açısından çalıştırılması gereken kas grupları arasında yer almaktadır. Kanat kaslarınızı geliştirerek için sizlerle paylaştığımız hareketlerden yararlanarak arzuladığınız V formu vücuda sahip olabilirsiniz.

Barfiks Çekerek Kanat Kası Geliştirmek

İnsanoğlunun yararlandığı en eski vücut geliştirme hareketleri arasında barfiks çekmek yer almaktadır. Barfiksle kanat kası geliştirme eski ve klasik bir yöntem olarak görülse de omuz, sırt, arka kol ve kanat kası gelişimden etkili bir çalışma yöntemidir. İki farklı barfiks çekme yöntemi ile kanat kaslarınızı şekillendirebilirsiniz.

  • Normal barfikse göre barı kavramak için kollarınızı daha fazla açarak çekilen barfikste, sırt kasları ile birlikte kanat kasları muazzam gelişme gösterecektir. Barı kavrarken avuç içiniz dışa dönük olacak şekilde pozisyon alarak ve dirsekleri açık tutarak kanat kaslarında elde edilen etkiyi maksimize edebilirsiniz.
  • V-Bar Sternum Pullup olarak adlandırılan ikinci barfiks çekme yöntemi, barfiks çekme yöntemleri arasında en zorlu versiyon olarak yıllardır uygulanmaktadır. Adından da anlaşılacağı üzere hareketi yapabilmek için barfiks barında V-bar eklentisinden faydalanmanız gereklidir. V-Bara avuç içi içe dönük olacak şekilde pozisyon alınarak başlanılan harekette klasik barfiksten farklı olarak tüm vücudun yukarıya çekilmesi gereklidir. Vücudu yukarıya doğru çekerken arkaya yaslanarak göğüslerin bara olabildiğince yaklaştırılması hareketten beklenen etkiyi artırabilirsiniz.

Dambıl Kullanarak Kanat Kası Geliştirmek

Yaygın olarak kol ve omuz kaslarının gelişimi için tercih edilen dambıl, kanat kaslarını çalıştırmak amacıyla kullanılabilmektedir. Kanat hareketleri dambıl ile evde bile uygulanabilirken, başlangıç olarak üç dambıl hareketiyle kanat kası çalışmalarına başlanabilmektedir.

  • One Arm Dumbell Row: Harekete başlangıç için vücudunuzu öne eğip bir elinizi bench veya benzer bir nesne üzerine koyarak hareket pozisyon alınmalıdır. Diğer elde yer alan dambıl göğse doğru çekilip geri bırakılmak sureti ile uygulanan hareket, sırt ve kanat kaslarını geliştirmede oldukça etkilidir.

  • Dumbell Row: Ayakta iken dizlerinizi hafif kırıp vücudunuzu öne doğru gövdeniz dik olacak şekilde pozisyon aldığınız bu harekette, her iki elinize de dambıl almanız gerekecektir. İlk hareketten farklı olarak iki elinizdeki dambılı aynı anda göğsünüze doğru çekerek hareketi uygulayabilirsiniz.

  • Dumbell Pull Over: Bench veya benzer bir nesne üzerine uzanarak pozisyon aldığınız bu uygulamada, tek dambılı ağırlık bölümünden avuç içleriniz dışa bakacak şekilde ellerinizi üst üste getirerek pozisyonunuzu tamamlayabilirsiniz. Göğsünüze dik olarak kaldırdığınız dambılı başınızın arkasına doğru dirseklerinizi kırmadan aşağıya doğru indirerek hareket uygulanmalıdır.

Şınav Çekerek Kanat Kası Geliştirmek

Arka kol ve göğüs çalışmaları için uzun yıllardır tercih edilen klasik şınav üzerinde yapılan pozisyon değişiklikleri sonucu kanat kası gelişimi için de şınavdan faydalanılabilmektedir. Şınav ile kanat kası geliştirmek için kollarınızın omuz hizasından daha fazla açarak şınav çekmelisiniz. Bu yöntem ile sırt kaslarınız ile birlikte kanat kaslarınızın da çalıştığını hareket sırasında fark edebileceksiniz.

Vücut Geliştirme Makineleriyle Kanat Kası Geliştirmek

Bir spor salonunda kanat kası geliştirmek istiyorsanız, salonda yer alan pek çok makinede kanat hareketleri yaparak kısa sürede kanat kaslarınızın gelişimini tamamlayabilirsiniz. Tercih ettiğiniz salona göre yer alan makineleri kullanarak aşağıdaki hareketlerden yararlanabilirsiniz:

  • Wide Grip Rear Pulldown: Sırt makinesinin kullanıldığı bu hareketi ayakta yapmanız gereklidir. İki elinizle tuttuğunuz barı ensenize doğru çekip yavaşça bırakmak sureti ile hareketi tamamlayabilirsiniz.

  • V Bar Pulldowns: Oturur vaziyette üst vücut dik bir şekilde yapılan bu harekette makine barı çift elle tutulur. Göğse doğru çekilen bar yavaşça yukarıya doğru bırakılarak hareket tamamlanır.

  • Wide Grip Pulldowns: Uzun bar gereken bu hareket oturma pozisyonunda yapılmakta olup üst vücudunuzu dışa yöneltmeniz gereklidir. Uzun barı geniş açı ile tutarak göğsünüze doğru çekip yukarıya doğru bırakarak hareketi tamamlayabilirsiniz.


Size Özel Hazırlanan Ücretsiz Beslenme ve Vücut Geliştirme Programı İçin Lütfen Mail Adresinizi Yazarak Yorumunuzu Ekleyin ! Programınız Size Ulaşmazsa Bize Tekrar Yazmaktan Çekinmeyin !
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.