Enerji Veren Besinler Nelerdir ?

Enerji Veren Besin Grupları


Özellikle yoğun geçen iş günlerinden veya sportif aktivitelerden sonra ortaya ciddi anlamda bir yorgunluk çıkmaktadır. Bu yorgunluğun sebebi vücudun rutin düzeninin dışına çıkarak ekstra enerji harcamasıdır. Bilindiği üzere tüketilen gıdaların birçoğu enerjiye dönüştürülerek çeşitli vücut aktivitelerinin yerine getirilmesi sağlanmaktadır. Ancak tempolu olan günlerde sıradan ve günlük olan besin tüketimi harcanacak olan enerjiye denk düşmediğinden dolayı ortaya yorgunluk ve hipoglisemi dediğimiz bitkinlik çıkmaktadır. Bunu aşabilmek için kaliteli ve dengeli bir şekilde enerji veren besinler ile beslenmek önemlidir.

Toplumumuzda genellikle enerji veren besinler dendiğinde karbonhidrat içeren gıdalar akla gelmektedir ki bu yapılabilecek en büyük hatadır. Karbonhidrat bakımından zengin olan gıdalar geçici bir süre için enerji vermek ile birlikte çok kısa süre sonra kan şekeri dalgalanması ortaya çıkacağından dolayı daha büyük vücut sorunları ve yorgunluk belirtileri de meydana gelmektedir. Bu sebeple enerji veren yiyeceklerin daha çok protein ve vitamin noktasında zengin alternatifli gıdalar olması gerekmektedir.

Enerji Veren Besinler Nelerdir?

Çeşitli meyvelerden tahıllara kadar çok geniş bir yelpazede bulunan enerji veren besinler kişinin yapacak olduğu aktiviteye uygun bir şekilde tercih edilmelidir. Bu sebeple aşağıda sıralayacak olduğumuz yiyeceklerin tamamı kısa sürede emilim sağlayarak vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi yerine koymaktadır.

 • Kabuklu kuruyemişler: Protein, vitamin ve mineral noktasında oldukça zengin olan kabuklu kuruyemişler faydalı yağlar da içerecek vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi en kaliteli şekilde takviye etmektedir. Potasyum, çinko ve demir açısından zengin olan kuruyemişlerde B6 vitamini çokça bulunmaktadır.
 • Meyveler: En kısa sürede kana karışarak vücuttaki enerji açlığını gideren meyveler oldukça kuvvetli antioksidan ve lif içeren yiyecek türüdür. Böylece vücut için zararlı hiçbir unsur barındırmayan meyveler kasların ve dokuların ihtiyaç duyduğu enerjiyi en kısa sürede yerine koymaktadır.
 • Yulaf: Yemek kültürümüzde çok fazla bulunmayan yulaf son dönemde kalsiyum, potasyum ve magnezyum bakımından zengin olduğu göz önüne alınarak sporcular tarafından da çokça tüketilmektedir. B vitamini yönünden de oldukça zengin olan yulaf enerji takviyesi noktasında en hızlı emilim sağlayan yiyeceklerin başında gelmektedir. Özellikle kahvaltı sırasında süt ürünleri ile karıştırılarak yenmesi çok faydalı olmaktadır.
 • Balık: Balık türlerinin tamamı direk enerjiye dönüşebilen B6, B3, B12 vitaminleri ile doludur. Protein noktasında da oldukça yeterli olan balıklar birçok vitamin ve mineral açısından da vücut için takviye sağlayıcı niteliktedir. Et türleri arasında Omega 3 yönünden zengin olan balıklar kalp sağlığını korumak için enerji veren besinler arasında ilk sırada bulunmaktadır.
 • Kırmızı et: Özellikle yağsız olan kırmızı etlerin vücuda enerji sağlayıcı protein ve demir gibi gıdaları içerdiği bilinmektedir. Bununla birlikte B12 vitamini barındıran kırmızı et yorgunluk ve enerji eksikliğinde en hızlı devreye girebilen yiyeceklerin başında gelmektedir.
 • Tam Tahıllar: Beslenme alışkanlığımızda yer alan makarna ve ekmek yerine tam tahıllı ürünleri tüketmek çok daha sağlıklı bir yöntemdir. Lif bakımından oldukça zengin olan tam tahıllı gıdalar kan şekerini düzenleme noktasında da çok hızlı reaksiyon göstermektedir. Lifli olduğundan dolayı sindirim sorunu yaşatmayan, mideyi koruyan tam tahıllar B5 vitamini yönüyle de zengin enerji veren besinler arasında bulunmaktadır.
 • Bakliyatlar: Mercimek ve barbunya gibi bakliyatlar enerji seviyesini stabil bir şekilde tutabilme özelliği ile sporcular tarafından çok tüketilmesi gereken yiyeceklerdir.
 • Yumurta: Vücudun ihtiyaç duyduğu bütün protein türlerini bünyesinde barındıran yumurta sürekli olarak artan kas dokuları için günlük olarak tüketilmelidir. Protein bakımından oldukça zengin olan yumurta hasarlı olan dokuları da çok kısa sürede onarmaktadır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Enerji Veren Besinler Nelerdir ? için yorumda bulun

  Enerji Veren Besinler Nelerdir ? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Enerji Veren Besinler Nelerdir ? için ilk yorumu yapabilirsin.