Vücut Geliştirme

Esneme Hareketleri Nasıl Yapılır ?

Esneme Hareketleri Nasıl Yapılır ?

Spordan önce esneme hareketleri yapmak, kas gruplarınızı incitmemeniz adına yapacağınız en etkili yöntemdir. Spor yapmak, kaslarınızın gelişimi ve sağlık için oldukça önemlidir. Spor yapmanın birden çok yolu vardır. Ağırlık kaldırmak da yürüyüş yapmak da spora girer. Ancak önemli olan, sporda yapılan hareketlerin doğru yapılmasıdır. Birçok insan, spordan sonra sürekli olarak hamlık ağrıları çeker. Bazen yürümenin ve hareket etmenin bile imkansızlaştığını görebilirsiniz. Aslında bu ağrıların 2 sebebi vardır:

  1. Vücudunuzun spora alışık olmaması
  2. Esneme hareketleri yapmadan spora başlamanız

Genellikle spora alış olmayan insanlar, spor yaptıktan sonra en az 1 gün boyunca hamlık ağrıları çeker. Ancak bunun yanında, spor öncesi esneme hareketleri yapmayanlar da ağrı çeker.

Esneme Hareketleri Neden Yapılmalıdır?

Esneme hareketlerini yapmadığınız takdirde, kas yırtılmaları ve zedelenmelerle karşı karşıya kalabilirsiniz. Esneme hareketleri oldukça kolay ve etkili hareketlerdir. Bu hareketleri yaptığınız takdirde, spor sırasında hareketleri daha az zorlanarak yaparsınız. Aynı zamanda bu hareketlerin spor bitiminde soğuma yapılırken de kullanması, sizi ağrılardan ve zedelenmelerden kurtaracaktır.

Esneme Hareketleri Hangi Bölgeleri Kapsar?

Spor yaparken hangi kas grubunuzu çalıştırmayı hedefliyorsanız, özellikle o bölgenin esnetilmesine dikkat etmelisiniz. Basit esneme hareketleri sayesinde, vücudunuzda istediğiniz her bölgeyi kolaylıkla esnetebilirsiniz. Kol, bacak, boyun, sırt ve daha birçok bölgeyi, birkaç hareketle esnetmeniz mümkündür. En sağlıklı esneme tüm vücudunuzu esneterek yaptığınızdır. Ancak özellikle belli bir yeri çalıştırmak için sor yapıyorsanız, daha özel esneme hareketleri tercih edebilirsiniz. Bu sayede ağırlık vereceğiniz bölgenin yıpranma payını en aza indirgemiş olursunuz.

Esneme Hareketleri Nasıl Yapılır?

Yoga yapanlar yoga esneme hareketleri, pilates yapanlar pilates esneme hareketleri kullanır. Ancak her bir spora özgü esneme hareketini bilmeniz mümkün değildir. Özellikle evde kendi başına spor yapanlar için esneme hareketleri oldukça önemlidir. Esneme hareketleri, çalıştırdığı yerler dikkate alınarak şu şekilde sıralanabilir:

  1. Kalça esnetme: Kalçanızı esnetmek isterseniz, sağ bacağınız önde olacak şekilde ayakta durunuz. İki kolunuzu birleştirerek yukarı kaldırınız ve arkaya doğru esneyiniz. Aynı hareketi ters bacakta da tekrarlayınız.
  2. Karın kası esnetme: Karın kaslarınızı esnetmek için, yüzüstü bir şekilde uzanın. Kollarınızı şınav pozisyonuna getirin ancak vücudunuzu kaldırmayın. Bu pozisyonla beraber bacaklarınız yerde olacak şekilde gövdenizi kaldırarak yukarı bakın. Hareketi tekrarlayın.
  3. Sırt esnemesi: Özellikle sırt ağrısı çekenler için esneme hareketlerini yapmak zorunludur. Bu esneme için, dizlerinizi ve ellerinizi yere koyun. Kollarınız dik bir şekilde pozisyonlansın. Sırtınızı omuzlarınızdan destek verecek şekilde kaldırın ve indirin. Bu hareketi oldukça sakin bir şekilde tekrarlayın.
  4. Bacak ve kasık esnetmesi: En iyi bacak esnetme hareketleri olarak da bilinen bu esneme için, bacaklarınızı sağa ve sola açarak oturun. Ardından kollarınızı tam ortaya uzatarak gidebildiğiniz kadar esneme yapın. Bir süre bu pozisyonda kalın. Vücudunuzu zorlamayın.
  5. Squat yapanlar için esneme: Squat yapmak oldukça basit bir hareket formu gerektirdiği için evde birçok kişi bu hareketi yapmaktadır. Squat yapanlar esneme için, sırt üstü bir şekilde yere uzanmalıdır. Bir bacağınızı diğerinin üzerine dik bir pozisyonda koyun. Karşıdan bakıldığında bacaklarınız 4 rakamı çizmiş gibi olsun. Ardından aşağıda kalan bacağınızı kendinize doğru çekin. Bu şekilde bir süre bekleyin ve bacak değiştirin.
  6. Triceps esnemesi: Kollarınızın üst arka kısmının esnemesi için triceps esnemesi yapmalısınız. Bu hareket için ayakta durmanız gerekiyor. Sağ kolunuzu arkaya doğru bükerek, sol elinizle sağ dirseğinizi tutunuz. Aynı işlemi ters olarak gerçekleştiriniz.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.