Esnetme Nasıl Yapılır? Esnetmenin Faydaları ve Önemi


Kasların gerginliğini almak ve eklemlerin hareket edebileceği hareket mesafesini artırabilmek adına hemen hemen her sporda esnetme ve gerdirme hareketleri oldukça önemli bir yer tutar. Birçok spor dalı için sakatlıkların önüne geçebilmek adına da oldukça önemlidir. Vücut geliştirme sporcuları için de yüksek ağırlıklar öncesi ısınmak amacı ile yapılan hafif ağırlık çalışmaları oldukça önemli. Peki ısınma haricinde ağırlık çalışması için esnetmenin önemi ne, ya da gerekli mi?

Gün boyu eğer çok fazla hareket etmiyor, ya da masa başı sabit bir pozisyonda çalışıyorsanız vücudun ön kısmındaki kaslar aktif olarak çalışırken, arka taraftaki kaslar genellikle pasif kalacaktır. Bu da uzun vadede duruş bozuklukları ve bel ağrıları gibi bazı sorunlara neden olabilecektir. Ayrıca uzun süre gergin ve pasif kalan bu kaslar arasındaki denge biraz da olsa sağlanmazsa hareketler tam formuyla yapılamayabilir. Bu da aslında çalıştırılmak istenen kasın dışında diğer kas gruplarına daha fazla yük yükleyebilir, ayrıca sakatlıklara da neden olabilir.

Esnetme Nasıl Yapılır?

Esnetme konusu üzerinde farklı görüşler hakim gibi görünse de aslında görüşlerin dayandığı nokta aynı, şöyle ki;

Birçok kişi esnetmenin ağırlık antrenmanından önce yapılmaması gerektiğini söyler ki haklı bir söylemdir. Kaslarda gelişim için kaslarda maksimum gerilimin olması gerekir ve esnetme de bunun önünde bir engeldir. Ancak bu konuda önemli bir detay var, o da zıt kasların esnetilmesi. Örneğin, sırt antrenmanı yapacağınız bir gün, ön omuz, karın ve göğüs kaslarınız gerginse, sırtınızı yeterince çalışamayabilirsiniz. Bu yüzden sırt antrenmanı öncesinde omuz ve göğüs kaslarınızı esnetmek, sırtınızı daha aktif şekilde çalışmanıza yardımcı olabilir. Aksi şekilde göğüs antrenmanı öncesinde de sırt kaslarınızı çalıştırmanız faydalı olabilir.

Antrenmandan sonra esnetme yapmaya ise hemen hemen kimsenin bir itirazı olmaz. Kaslardaki gerginliği almak ve rahatlamak adına son derece faydalı olacaktır. Bu yüzden idman sonu esnetme uzun tutulabilir. İdman öncesi esnetme ise mümkünse çok fazla uzun sürmeden bitirilmelidir.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Esnetme Nasıl Yapılır? Esnetmenin Faydaları ve Önemi için yorumda bulun

    Esnetme Nasıl Yapılır? Esnetmenin Faydaları ve Önemi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Esnetme Nasıl Yapılır? Esnetmenin Faydaları ve Önemi için ilk yorumu yapabilirsin.