Evde Hızlı Karın Kası (Six Pack) Yapma Yöntemleri

Evde Karın Kası (Six Pack) Nasıl Yapılır?


Spor yapmaya başlayan hemen hemen herkesin sahip olmak istediği görünümde ilk olarak gelişmesini arzuladığı bölümler karın kasları olmaktadır. Karında altı parçaymış gibi gözüktüğü için six pack olarak da adlandırılmış olan bu karın kaslarını kısa sürede ortaya çıkarmak isteyenler için evde uygulanabilecek bazı temel hareketler bulunmaktadır. Her gün bu hareketlere 10 dakika ayırarak kısa sürede evde karın kası geliştirme konusunda önemli bir yol kat edebilirsiniz.

Karın kasları her yerde gelişmeye açık olan kas gruplarından olduğu için evde, bilgisayar başında ve hatta televizyon izlerken bile geliştirilebilir. Burada dikkate alınması gereken nokta karın kaslarının tüm bu haller içinde sürekli olarak kasılıp gevşemesinin sağlanmasıdır. Ancak bu tek başına yeterli olmamaktadır. Karın kaslarının önündeki en büyük engel kilo aldıran yiyeceklerin tüketilmesi olduğu için mutlaka diyete de önem verilmesi gerekmektedir. Sıkı bir antrenman programına eşlik eden diyetle birlikte evde karın kası geliştirme küçük antrenman programları ile başarılı sonuçlar verebilir.

Karın Kası Oluşumu için Nasıl Çalışılmalı?

Karın kasları gelişimi hızlı olan kas gruplarından olsa da six pack olarak adlandırılan kaslara ulaşmak için uzun süre boyunca ve sıkı bir şekilde çalışmak gerekmektedir. Bu sebeple karın kaslarının çalıştırılmasına ayrı bir zaman ayırılması gerekiyor.

Öncelikle evde karın kası geliştirme için kasların ısınmasını da sağlayacak olan sırtüstü pozisyonda bacakların dizden kıvrılmış şekilde tutulduğu noktada başın göğüs hizasına gelecek noktaya kadar itilmesi gerekir. Bu hareket önce 20 tekrar sayısı ile eller baş kenarında olacak şekilde yapıldıktan sonra bir 20 kez de eller uzatılarak yapılmaktadır. Sonraki aşamada karın kaslarının gelişmesinde en etkili bölümlerden olan bacakların da kullanılması gerekir. Burada yere doksan derece olacak şekilde konumlandırılmış olan bacaklardan bir tanesinin ileriye atılması gerekmektedir. Bu hareket sırasında başın yerden bir miktar yükseltilmesi hareketi daha etkili hale getirecektir. Sonraki aşamada ilk yapılan crunch hareketinin ikinci setine geçilir. Bu hareket bu defa 15 tekrarla yapılır. Yine aynı şekilde kolların uzatıldığı haliyle yapılan arm crunch hareketinde de ikinci sete geçilerek bu hareketin 15 tekrarla yapılması sağlanır. Daha önce olduğu gibi bacakların ileriye itilip geriye çekildiği harekette de yine 15 tekrar olacak şekilde antrenmanın bu kısmı tamamlanır.

Set ve Tekrar Sayılarına Önem Verilmeli!

Tüm bu hareketlerin ardından pek çok kişi karın kaslarındaki hafif yanmaları fark ederek yaptıkları antrenmanın yeterli olduğunu düşünebilirler. Ancak karın kaslarını mümkün olduğu kadar zorlamak six pack kaslarını elde etmek için gerekli olmaktadır. Bunun için tüm bu sürecin ardından evde karın kası geliştirme antrenmanına üçüncü bir seti ekleyerek devam edilmelidir. Burada yine 15 dakikalık tekrar sayılarının sürdürülmesi gerekir.

Karın kaslarında hızlı bir şekilde ilerleme görmek isteyen kişilerin set ve tekrar sayılarını kendi vücut tipleri doğrultusunda değiştirmeleri gerekmektedir. Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta da evde karın kası geliştirme hareketleri arasındaki dinlenme süreleri ile ilgili olmaktadır. Sonraki setlerin ve farklı hareketlerin tam olarak yapılabilmesi için dinlenme sürelerinin yeterli miktarda uzatılması gerekmektedir.Etiketler

YORUM YAZIN