Vücut Geliştirme

Evde Vücut Geliştirme

Evde Vücut Geliştirme

Evde Vücut Geliştirmek Mümkün Mü?

Vücut geliştirmek için çok daha pratik yollar arayan kişiler, spor yapabilecekleri alanda bir değişiklik oluşturarak bunu gerçekleştirmeye çalışıyorlar. Genellikle vücut geliştirme çalışması yapan kişilerin ortak alanı spor salonları olmaktadır. Kişinin kendine bir düzeni oturtması, spor salonuna giderek motivasyonunu artırması, burada yer alan aletler sayesinde hareketleri en doğru şekilde yapabilmesi ve çok farklı kas gruplarına yönelik çalışmalar yapabilmesi vücut geliştirme adına olumlu özellikler olmaktadır. Ancak spor salonlarına gitmek istemeyen ya da spor salonuna gitmek için gereken para ve zaman konusunda sıkıntı yaşayan kişiler için evde vücut geliştirme çalışmalarının yapılması da mümkün olmaktadır.

Spor salonlarında yapılan hareketlerin tamamında kullanılan aletler, vücuda belirli bir şekil verildikten sonra istenilen kas grupları üzerine yükler yükleyerek o kas gruplarının çalışmasına ve güçlenmesine yönelik antrenmanların yapılmasını içermektedir. Evde de vücut geliştirme antrenmanları yapılmak isteniyorsa doğru hareketler ve doğru ağırlık uygulamalarının takip edilmesi spor salonlarından hiçbir fark olmadan spor egzersizlerinin yapılmasını sağlayacaktır. Bu tip bir evde vücut geliştirme aynı zamanda spor salonuna gitmek isteyip de vücudunun yetersiz olduğunu düşünen kişiler için de yardımcı olmaktadır. Bu kişiler belli bir süre evde çalışıp bir seviyeye geldikten sonra rahatlıkla spor salonlarındaki çalışmalara da katılabilirler.

Spor Antrenmanları için Hangi Ekipmanlar Gerekir?

Spor antrenmanları için gerekli olan en temel nesne ağırlık olmaktadır. Bu konuda yapılabilecek olan ilk şey bir dumbell alınmasıdır. Farklı ağırlık miktarlarını birbiri ile kombinasyon yaparak çeşitli ağırlıkların elde edildiği dumbell setleri spor antrenmanlarında avantaj sağlayacaktır. Bunun yanı sıra daha ileri seviye antrenmanlar için halter setleri de alınabilir. Ancak evde vücut geliştirme için ne kadar az yer kaplasa ve uygun fiyatlı olsa da bu kadar ekipman almak istemeyen kişilere göre bir çözüm yöntemi de bulunmaktadır.

Evde vücut geliştirirken sporcular ilk olarak vücut ağırlıklarını kullanabildikleri antrenmanlarla gelişimlerini sağlayabilirler. Hemen hemen her kas grubu için belirlenmiş olan hareketlere internet üzerinden veya çeşitli kaynaklardan ulaşıldığı takdirde sporcuların kısa bir süre içinde büyük bir gelişim sağlamaları kolay olacaktır. Bunun yanı sıra ilerleyen aşamalarda ağırlıklara ihtiyaç duyulursa pet şişelerin, kovaların kullanılması ya da içine farklı ağırlıklarda sıvıların eklendiği çantaların taşınması da sporcunun evde vücut geliştirme sırasında kullanacağı ağırlıkların karşılanmasında etkili olur.

Evde Beslenmeye Mutlaka Dikkat Edilmeli!

Vücut geliştirme çalışması nerede yapılıyor olursa olsun beslenmeye önem verilmeden yapılmış bir çalışma boşa giden bir süreç olarak değerlendirilebilir. Ne kadar kuvvetli antrenmanlar yapılsa dahi beslenmeye dikkat edilmiyorsa kişinin ulaşmak istediği hedefe varması mümkün olmayacak veya çok daha uzun bir süre içinde gerçekleşecektir. Bu sebeple kas gelişiminin düzgün bir şekilde mümkün olan en kısa sürede sağlanması için mutlaka protein alımlarının artırılması gerekmektedir. Bu konuda farklı vücut tiplerine göre bir beslenme tarzının benimsenmesi de ortaya çıkabiliyor. Örneğin, kilolu kişiler protein alımlarını artırdıklarında karbonhidrat almaya sadece enerji olarak kullanılan karbonhidratların dışında ihtiyaç duymazken oldukça zayıf olup kilo almaya çalışan kişilerin mutlaka protein alımlarının yanı sıra karbonhidrat tüketimlerini artırmaları da gerekmektedir.

Düzenli bir spor antrenmanı programına ve diyete bağlı kalındığı takdirde evde vücut geliştirme yolu ile de fit bir görünüme sahip olmak kolay olmaktadır. Kişiler eğer besinler yardımı ile ihtiyaç duydukları karbonhidrat ve protein miktarlarını karşılayamıyorlarsa bu konuda takviye ürünleri kullanabilirler. Protein tozlarının yanı sıra performans artırmaya yönelik kreatin kullanımı da başarılı sonuç vermektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.