Fıstık Ezmesinin Vücut Geliştirme Açısından Önemi


fıstık ezmesi hakkında bilinmesi gerekenler

Geçtiğimiz aylarda Amerika’da bir üniversitede yapılan araştırmaya göre insanların fıstık ezmesi adı verilen besini önemli derecede tükettikleri ortaya çıkmıştır.Fıstık ezmesi 1890 yılında et proteinine alternatif olarak yapılmıştır.Bulk döneminde olan vücut geliştirmeciler için çok önemli bir besin olan fıstık ezmesi oldukça lezzetli.

Fıstık ezmesini tüketirken dikkat etmemiz gerekenler nelerdir?

1. 7’den 70’e herkesin severek tükettiği fıstık ezmesinin hem gençlere hem yaşlılara bir çok faydası bulunmaktadır.Protein bakımından zengin olmasının yanında doymamış yağ bakımından da son zengindir.Ayrıca kalp hastalığı riskini azalttığı tespit edilmiştir.
2. Bir çorba kaşığı fıstık ezmesinde 99 kalori, 4 gram protein, 3 gram karbonhidrat ve 8 gram yağ bulunur.
3. Fıstık ezmesinin vücut geliştirme sporu yapanlar için bulk dönemleri haricinde kullanılması tavsiye edilmez.Çünkü fıstık ezmesi içerisinde protein bulundurduğu gibi önemli miktarda yağ ve karbonhidrat ta bulundurur.
4. Fıstık ezmesini uyumadan önce protein içerikli bir besinle tüketerek vücudunuz açısından yararlı olan yağlarla birlikte sindirimini yavaşlatarak kas kaybını engelleyebilirsiniz.

Fıstık Ezmesinin Yararları Nelerdir?

Daha önceki maddelerde 1 yemek kaşığı fıstık ezmesinin 4 gram protein içerdiğini sizlere söylemiştik.Vücudumuz aminoasitleri kas gelişimi ve onarımı için kullanır.Ayrıca fıstık ezmesi sizin daha uzun süre tok kalmanızı sağlar.Yer fıstığının yapısında bulunan proteinler diğer bitki proteinleri gibi, eksik bir amino-asit dizilimi içerir yani hayvansal proteinler kadar değerli değildir.Bu yüzden bu besini tüketirken yanında protein içerikli bir diğer besin tüketmeniz öneriliyor.Doymuş yağlar vücut için zararlı yağları içerir fakat fıstık ezmesi içerdiği doymamış yağlar sayesinde kalp hastalıklarını engeller.Ayrıca lif bakımından zengin bir besindir ve bağırsaklarınızın düzenli çalışmasını sağlar.

fıstık ezmesi ve vücut geliştirmeBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Fıstık Ezmesinin Vücut Geliştirme Açısından Önemi için yorumda bulun

    Fıstık Ezmesinin Vücut Geliştirme Açısından Önemi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Fıstık Ezmesinin Vücut Geliştirme Açısından Önemi için ilk yorumu yapabilirsin.