Fıstıktaki Protein ve Besin Değeri Nedir?


Ülkemizin önemli yerlerinde sıklıkla yetiştirilen fıstık 100 gramında 567 kcal besin değeri içermektedir. Fıstığın Antep, yer fıstığı gibi pek çok çeşidi de bulunmaktadır. Sadece eğlencelik değil lezzetli, süper derecede sağlıklı da olan antep fıstığı sağlıklı bir kuru yemiştir. Sağlıklı yağlar içermektedir bunun yanı sıra antioksidan, lif ve protein olarak da zengindir. Tuzlu fıstık besin değeri açısından da oldukça zengindir. Günümüzde de tatlılar ve dondurmalarda popüler olarak tüketilmektedir.

 

Fıstığın İçerdiği Besin Değeri

 

Ortalama olarak 100 gram fıstıkta 567 kcal kalori, 8,5 g lif, 16,2 g karbonhidrat, 49,3 g yağ, protein bakımından 25,8 gram içermektedir. Antep fıstık besin değeri bakımından da oldukça zengin olup sık sık tüketilmesi gerekmektedir. A, C ve kolesterol değerleri ise 0 olarak karşımıza çıkmaktadır. Potasyum miktarı ise 705 mg olarak bilinmektedir. 92 mg kalsiyum içermektedir. 4,6 mg demir oranı da fıstıkta bulunmaktadır. Fıstık içerdiği kalorinin büyük bir oranını yani %73’lük kısmını ise yağdan karşılamaktadır. Antep fıstık kaç kalori diyenler için gram değerine göre değiştiğini belirtmemiz gerekmektedir. Potasyum miktarı açısından da zengin olup 30 gram boyutlarında büyük bir muzun yarısından daha çok potasyum içermektedir.

 

Vücudumuza Fıstığın Faydaları

 

Özellikle de B6 vitamini bakımından en zengin gıdalardan biri olan fıstık kan şekeri içeriği, kırmızı hücreleri bakımından da birçok işlev taşımaktadır. Antioksidan ise sağlık açısından hayati derecede önem taşımaktadır. Hücre hasarını önlemekte, antioksidan içermektedir. Cevizden bile daha çok antioksidan içeriğine sahiptir. Fıstıkta ne kadar protein bulunur diyenler için yüksek olduğunu ve gün içinde sık tüketilmesi gerektiğini belirtmemiz gerekmektedir. Bağırsakta bütirat üreten bakteri sayısını da artırmaktadır. Günde bir ya da iki defa fıstık tüketenler antep fıstığı yemeyenlere göre daha çok y-tokoferol içeriğine sahiptir. Gözleri mavi ışık, maküler dejenerasyonun neden olduğu hasarlara karşı korumaktadır. Kalp hastalıkları ve kansere karşı koruyan polifenoller, tokoferoller de fıstıkta yer almaktadır.

 

Kilo Vermeyi Destekleyen Fıstık

 

Yoğun enerjili gıda olmasına rağmen Antep fıstığı en çok kilo kaybı yaşatan gıdalardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Kabuklu fıstıklar kabukları açmanın zaman alması sebebiyle daha az yeme eğilimine de sebep olmaktadır. Antep fıstığının içerdiği yağlar emilim gücünü etkilemiştir. Yağ içeriğinin önemli kısmı hücre duvarlarına yapışmış olup bağırsaklarda da sindirimleri engellenmektedir. Fıstık kilo aldırır mı diyenler için yeterli miktarda tüketildiğinde hastalıklara yakalanma riskini azalttığını ve kilo verdirdiğini de belirtmemiz gerekmektedir. Antep fıstığı kalp hastalığı riskini de çeşitli şekillerde azaltabilir. Kalp hastalıkları bu şekilde zaman içerisinde azalmakta, seviyeleri de yetişkinlerde düşmektedir. Antioksidanlar yüksek oranda olmasının yanı sıra kan kolesterol seviyesini de düşürmektedir. Kan basıncı da iyileşmekte, kalp hastalığı riski azalmaktadır.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Fıstıktaki Protein ve Besin Değeri Nedir? için yorumda bulun

    Fıstıktaki Protein ve Besin Değeri Nedir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Fıstıktaki Protein ve Besin Değeri Nedir? için ilk yorumu yapabilirsin.