Vücut Geliştirme

Fit Bir Vücut İçin Yapmanız Gereken 7 Şey

Fit Bir Vücut İçin Yapmanız Gereken 7 Şey

Fit vücut için yapılması gerekenler oldukça basit olmasına rağmen yapılan ihmaller nedeniyle her zaman ertelenmektedir. Özellikle içinde bulunduğumuz yaz aylarında çevremizde gördüğümüz fit kadın ve erkekleri gördükçe zayıflayarak fit bir görünüm elde etme isteğimiz artsa da bu istek kısa zaman içerisinde sonlanmaktadır. Bu yazımızda size vereceğimiz sırlar ile 1 ayda sıkı vücut sahibi olabileceksiniz.

Hemen Harekete Geçin

Fit olmanın yolları erkek için de kadın için de başlangıç olarak karar almak ve bu kararı hemen uygulamaya geçmekle başlar. Bu nedenle fit bir görünüm elde etme kararını aldığın gün uygulamaya başlamanız gerekmektedir. Bu kararı hemen uygulamaya başlamamanız halinde uzunca yıllar boyunca ertelemeye devam edeceksiniz.

Kendinize Gerçekçi Hedefler Koyun

Başarılı insanlar yüksekleri hedefleyen kişiler arasından çıksa da siz siz olun kendinize uygulanabilir gerçekçi hedefler belirleyin. 10 günde sıkı vücut sahibi olacağım yerine 10 gün içinde 2 kilo vererek hedefime bir adım daha yaklaşacağım şeklinde verilen hedefler uygulanması mümkün olan gerçekçi hedeflere verilen küçük bir örnektir.

Hedeflerinize Ulaşmak İçin Beyninizi Programlayın

Kendinizi şartlamak olarak da adlandırabileceğiniz bu yöntem tamamen motivasyon amaçlıdır. Kendinizi motive ederek beyninizi programlayabilir ve bu sayede fit olmanın yollarında kararlı bir şekilde yürüyebilirsiniz.

Düzenli ve Dengeli Beslenmeyi Tercih Edin

Fit görünmenin sihirli formülü beslenmeden geçmektedir. Öncelikle günlük kalori ihtiyacınızı belirleyerek kendinize beslenme programı hazırlamalısınız. Bu beslenme programı için diyetisyenlerden yardım alabileceğiniz gibi basit değişikliklerle kendiniz de iyi bir beslenme programı oluşturabilirsiniz. Beslenmenizi protein ağırlıklı ve lifli gıdalardan tercih etmeniz size uzun süreli tokluk hissi vereceği gibi kilo kaybı nedeniyle kas kayıplarının önüne geçecektir. Fit bir vücut için beslenme programları hazırlarken;

 • Karbonhidrat tüketimini sınırlandırmanız,
 • Et ve süt ürünlerine ağırlık vermeniz,
 • Hayvansal proteinleri ihmal etmemeniz,
 • Lifli gıdaları tercih etmeniz,
 • Doğal yağları kullanmanız,
 • Günlük kalori ihtiyacınızı geçmemeniz

Başarılı sonuçlar almanız için olmazsa olmaz şartlardandır.

Düzenli Spor Yapmayı Hayat Felsefesi Haline Getirin

Sporun insanın özgüvenini artırarak mutlu olmasına neden olduğu gibi fazla kilolarından kurtulması ve fit bir vücuda sahip olması için hayatı boyunca devam etmesi gerektiği unutulmamalıdır. Fit bir vücut için egzersiz önerilerine geçmeden önce aklınızın bir köşelerinde bölgesel zayıflama ile ilgili ihtimaller bulunuyorsa öncelikle bu ihtimalleri rafa kaldırın. Çünkü kilo verme işlemi genetiktir ve vücut kilo verirken yağ yakımı gerçekleştireceği bölgeleri kendisi seçmektedir. Bu bilgi size bazılarımızın zayıflarken göbeği incelirken bazılarımızın neden kolları ve bacaklarının inceldiğini açıklamaya yetecektir. Bölgesel zayıflamayı rafa kaldırdıktan sonra size fit bir görünüm kazandıracak egzersiz önerilerine geçebiliriz. Öncelikle egzersizlerimizin hangi amaçla yapıldığının belirlenmesi gerekmektedir. İlk etapta kilo vermek amacıyla egzersiz yapılacaksa vücutta yoğun kas kütlesine sahip bacak bölgelerine ağırlık vermesi daha başarılı sonuçlar alınmasını sağlayacaktır. Bacak bölgesi için;

 • Koşma,
 • Tempolu yürüyüş,
 • İp atlama,
 • Çömelme

Egzersizlerine ağırlık verebilirsiniz. Elbette bir yandan kilo verirken bir yandan da sıkılaşma egzersizlerini ihmal etmemelisiniz. Sıkılaşmak için;

 • Karın bölgesi için yarım mekik, tam mekik, yan mekik, ters mekik ve diğer karın çalıştırma hareketlerinden faydalanabilir,
 • Kol bölgesi için hafif ağırlıklarla başlamak kaydıyla ön kol ve arka kol çalıştırıcı hareketleri uygulayabilir,
 • Arka kol ve göğüs kası güçlendirmeleri için barfiks ve mekikten yararlanabilir,
 • Omuz kaslarınız için omuz şınavı ve ağırlıklar ile omuz hareketleri uygulayabilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken ağırlık egzersizleri arasına gün katmanız ve vücudun belirli bölgelerine belirli günleri ayırmanızdır. Tüm hareketleri tek bir güne sıkıştırmayın.

Yaşadığınız Değişimleri Kayda Alın

Fit bir vücuda sahip olma evrenizde motivasyonunuzu artırmak için sık sık kilonuzu kontrol edin ve ayna karşısında daha uzun zamanlar geçirerek geçirdiğiniz değişimi gözlemleyin. Kendinizi boydan sıkça fotoğraf çekerek yaşadığınız gelişimlerin günden güne değişimlerini incelemek size programa devam etmeniz için gereken motivasyonu sağlayacaktır.

Asla Pes Etmeyin

Hayatta başarılı insanlar hiçbir zaman pes etmezler. Siz de fit vücut nasıl yapılır listemizde yer alan programlara uyarken kimi zaman değişme yaşamadığınız zamanlarla karşılaşacaksınız. Bu gibi durumlarda pes etmek yaptığınız tüm çabaların boşa gitmesine neden olurken pes etmeyerek devam etmeniz halinde kısa duraklama evrelerini atlatarak kısa zamanda hedefinize ulaşmanızı sağlayacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.