Fitness aletleri nelerdir? – Nasıl kullanılır?

Birçoğumuzun gözlemlediği gibi ülkemizde spor yapmak için yeterli alan bulunmamaktadır.Avrupa ülkelerine yolunuz düştüğünde neredeyse bizim ülkemizdekinin tam aksi bir durumla karşılaşırsınız.Ülkemizdekilerin aksine insanların park gibi alanlarda değişik barlar yardımıyla “street workout” adını verdiğimiz sporlarla uğraştıklarını görebilirsiniz.Bu tarz ülkelerde insan topluluğunun spor faaliyetlerini yerine getirebilmesi için gerekli olan her şey düşünülmüş.Ben ülkemizde de bu tarz yenilikler yapılması gerektiğini savunuyorum bütün insanlar spor salonlarına tıkılıp kalmamalı,doğanın oksijeninden,temizliğinden ve verdiği dinamiklikten faydalanmalı.Dediğimiz gibi ülkemizde bu tarz alanlar pek yok ve bizlerde spor salonlarına yönlenmek mecburiyetinde kalıyoruz ve spor salonlarındaki kullanımını bilmediğimiz birçok fitness aletleri ile karşılaşıyoruz.

fitness aleti nasıl kullanılır

Fitness aletleri nasıl kullanılır?

Fitness sporuna başlayacaksınız.Kendinize bir spor salonu buldunuz kayıt oldunuz ve spordaki ilk gününüz bir çok fitness aletini kullanmayı bilmiyorsunuz.İtiraf etmek gerekirse aynı durumları yaşadım çoğunu etrafımdaki insanlara sorarak öğrendim fakat benimde ne işe yaradığını bilmediğim hiç işim düşmeyen birkaç fitness aleti mevcut hala spor salonumda. İnternet’de gezinirken WikiHow sitesinde kendi spor salonumdaki fitness aletlerinin nasıl kullanıldığını gördüm.Aletlerin markası TechnoGym.Bu aletlerin kullanımı birçok spor salonunda benzerdir bu yüzden bulmuş olduğum resimlerle nasıl kullanabileceğinizi daha kolay anlayabilirsiniz.Bazı aletlerin üzerinde açıklamalar var ama benim gibi çoğumuzun bu İngilizce cümleleri anlayacak yeterli dil birikimine sahip olduğunu düşünmüyorum.Sözü fazla uzatmadan aletlerin kullanımına geçelim.

Eğer spor salonuna yeni kayıt olduysanız ve ya fitness sporunda ilk aylarınız ise hocalarınız tarafından bu fitness aletlerini mutlaka kullanmanız önerilir.

İlk olarak koltuk ayarını yapmayı öğreneceğiz.Oturduğunuz koltuğun altında yukarı kaldırabileceğiniz veya kendinize doğru çekebileceğiniz şekildeki sarı buton şeklinde bir araç bulunmaktadır.Bunu kullanarak koltuğunuzu ayarlayabilirsiniz.

fitness aleti koltuk ayarı
Koltuğumuzu ayarladıktan sonra sıra geldi ağırlık düzeyini ayarlamaya benim spor salonumda şekildeki gibi üst üste ağırlık plakaları bulunmakta ve şekildeki pimi çekerek istediğiniz ağırlık düzeyine getiriyorsunuz.Bu sistem bir çok spor salonunda bu şekildedir.

fitness aleti ağırlık ayarlama
Ağırlık düzeyini de ayarladıktan sonra hareketi yapmaya başlayabilirsiniz.Makinelerde dikkat etmeniz gereken ağırlığı sonuna kadar bırakmayın.Kontrollü bir şekilde inebileceği maksimum seviyeye kadar indirin o bölgeye indirdikten sonra tekrar yukarı kaldırın.

fitness makinede hareket yapma

Fitness salonlarında kullanımına dikkat etmeniz gereken bir diğer bir madde ise serbest ağırlıklardır. Dumbell ile çalışırken veya herhangi bir serbest ağırlık ile çalışıyorsanız kaldıramayacağınız ağırlıklar için mutlaka yanınızda bir partner bulundurun.Size yapamadığınız tekrarlarda destek olsun.

dumbell kullanımı
Başlıca fitness aletlerinin kullanımı bu şekildedir.Bunlara ekstra olarak koşu bantları ve diğer fitness aletleri hakkında detaylı bilgileri ilerleyen zamanlarda sizlerle paylaşacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Adem kızğın dedi ki:

    İyi günler tok karnına neden antrenman atilmadigini ogrenebilirmiyim