Vücut Geliştirme

Fitness Beslenme Programı Nasıl Olmalı?

30.10.2018
467
Fitness Beslenme Programı Nasıl Olmalı?

Fitness beslenme programı spor ile beraber dikkat edilmesi gereken bir diğer konudur. Fitness yapanların beslenmelerinde dikkat etmesi gereken birkaç unsur vardır. Bu unsurlar:

 

  • Kalorinizi düzenleyin
  • Karbonhidratlarını azaltın.
  • Proteini düzgün tüketin.
  • Bol su için.

 

İdeal beslenme programı için yapmanız gerekenler aşağıda bulunmaktadır.

 

Kalori:

 

Fit olmak için beslenme programı hazırlamak istiyorsanız programdaki kalori miktarına dikkat etmelisiniz. Her kişinin kendi fiziksel özelliklerine göre alması gereken kalori miktarı bulunmaktadır. Günlük kalori miktarı kişinin cinsiyetine, boy ve kilo endeksine, yağ oranına ve spor yapıp yapmamasına göre değişmektedir. Kişi kendine uygun kalori miktarını belirledikten sonra aşağıda belirtilecek olan unsurları da taşıyan yiyecekleri ekler. Bu yiyeceklerin toplam kalorisinin günlük tüketmesi gereken kalori miktarından fazla olmamasına dikkat edilmelidir. Ayrıca günlük kalori miktarından az tüketmekte sorun olmaz fakat aradaki farkın fazla olmamasına özen gösteriniz. Yoksa vücudunuza zarar verebilirsiniz. Günlük alacağınız kalori miktarını düzenli bir şekilde öğünlere bölünüz. Ara öğünlerinize gereken kalorileri ayırmayı unutmayınız.

 

 

Karbonhidrat:

 

Fitness zayıflama diyeti hazırlarken mutla karbonhidrat miktarına dikkat ediniz. Karbonhidrat fazla tüketildiği zaman yağlanmaya ve kiloya yol açmaktadır. Fakat hayatınızdan karbonhidratı tamamen çıkaramazsınız. Herkesin günlük olarak tüketmesi gereken karbonhidrat miktarı vardır. Alınması gereken günlük karbonhidrat miktarı da kalori gibi hesaplanabilmektedir. Günlük almanız gereken karbonhidrat miktarını öğünlerinize yayınız. Fazla karbonhidrat tüketmemeye çalışınız. En az karbonhidrat oranına sahip besinleri tüketiniz. Her tükettiğiniz ürünün karbonhidrat, yağ ve kalori oranlarına bakınız. Abur cubur, asitli içecekler, şekerli ürünler, hamurlu yiyecekler vb. gıdaları tüketmeyiniz.

 

 

Protein:

 

Protein, kalori yakımını sağlamakta ve enerji vermektedir. Bu yüzden fitness beslenme programı kilo vermek ya da kas kütle ağırlığını arttırmak isteyen kişiler mutlaka beslenme programlarına protein eklemelidir. Kilo vermek isteyenlerin düzenli bir şekilde protein almaları yeterlidir. Kahvaltılarında yumurta, peynir, diğer öğünlerde et ve tavuk gibi besinleri kullanabilirler. Kas kütlesini arttırmak isteyen kişiler daha fazla protein tüketmelidir. Bu yüzden daha fazla yumurta, et benzeri besinler tüketmelilerdir.

 

 

Su:

 

Kişi ister fitness yapıyor olsun istersen yapmıyor olsun mutlaka su tüketimine dikkat etmelidir. Bir insan günde en az 1,5 litre su tüketmelidir. Fitness yapanlar ise daha fazla tüketmelilerdir. Çünkü, spor sırasında su kaybı yaşanmaktadır. Dehidrasyon yaşanmaması için mutlaka su içmelisiniz. Günde 3 litre kadar su içilmesi gerekmektedir.

 

 

Örnek Beslenme Programı:

 

Fitness diyetleri uygulamak isteyen kişiler aşağıdaki gibi bir program uygulayabilir. Bu program dahilinde kendinize uygun bir beslenme programı oluşturabilirsiniz.

 

  • Kahvaltı: Yumurta beyazı, domates, salatalık, lor peyniri, zeytin yenebilir. Yumurta beyazında karbonhidrat ve yağ bulunmamaktadır. Sadece protein içermektedir. Lor peynirinde de yağ yoktur ve karbonhidrat oranı çok azdır.
  • Öğle yemeği: Yulaf ve yarım yağlı süt yenebilir. Diğer bir öneri olarak salata yenebilir. Bu öğündeki besinlerin hepsinin yağ oranı düşüktür ve proteinleri yüksektir.
  • Akşam yemeği: Izgara, fırın veya haşlama şeklinde olan et (kırmızı, beyaz, balık) yenebilir. Yanında salata da tüketilebilir. Et, protein oranı çok yüksek bir besindir. Yağsız bir şekilde tüketilen et daha faydalı olacaktır.

 

Ara öğünlerinizde sebze, meyve veya kuruyemiş tüketebilirsiniz. Meyve ve kuruyemiş tüketimlerinizde miktara dikkat ediniz. Ara öğün olarak salata a kullanılabilir. Mutlaka su tüketiniz. Kreatin kullanıyorsanız onu da öğünlerinize uygun bir şekilde tüketebilirsiniz.

 

Beslenmenin yanında antrenman programınıza da dikkat ediniz. Antrenman ve beslenme programlarınızı elde etmek istediğiniz sonuca göre düzenleyiniz. Tartılardan kaçmayın ve her zaman tartılın.

Size Özel Hazırlanan Ücretsiz Beslenme ve Vücut Geliştirme Programı İçin Lütfen Mail Adresinizi Yazarak Yorumunuzu Ekleyin ! Programınız Size Ulaşmazsa Bize Tekrar Yazmaktan Çekinmeyin !
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.