Fitness nedir? – En çok uygulanan fitness hareketleri nelerdir?


Fitness nedir?

Günümüzde insanlar çoğunlukla fitness ve body building kavramlarını birbirine karıştırır.Kabul etmeliyim ki ilk başlarda ikisi arasındaki farkı bende bilmiyordum.Fitness’ın aslında vücut geliştirme ile pekte alakası yoktur.Fitness adı üzerinde fit kökünden türemektedir.Fit kelimesinin kelime anlamı ise formda olmak,sağlıklı olmaktır.Kısacası fitness vücut geliştirme sporunun da bir kısmını içine alarak birden fazla spor dalını bünyesinde barındırır.Doğal olarak birçok spor dalında gördüğümüz hareketler Fitness’ın kapsamı altına girmektedir.Fitness sporunda esas olan kasların tek tek aletli ya da aletsiz olarak çalıştırılıp güçlendirilmesidir.Vücudumuzdaki kas gruplarına işlevlik kazandırmak için bu sporu yaparız.

fitness

Fitness’ın Faydaları Nelerdir?

Fitness sporu yapan kişilerde vücut tarafından çeşitli hormonlar salgılanarak kişinin daha mutlu,daha dinç olması sağlanır.Sporu yapan kişilerin metabolizma faaliyetleri normal bir insanınkine oranla fazlalaşır,vücudundaki yağ oranı düşer ve kişi fit bir görünüme sahip olur.Kalp ve damar sistemini güçlendirerek,kalp hastalıklarına engel olur.Ayrıca kalp krizi ve kansere karşı vücudu korur.

Fitness ve Vücut Geliştirme Arasındaki Farklar Nelerdir?

Genellikle bu sporu yapan insanlar kaslı görüldüklerinden olsa gerek sanki vücut geliştirme ile uğraşıyormuş gibi algılanırlar,bu öngörü tamamiyle yanlıştır.Fitness’ta vücudun bir bütün olarak fit ve sağlıklı olması amaçlanır.Bu amaç doğrultusunda vücut geliştirme,yüzme,aerobik,koşu gibi sporlar yapılarak vücudun forma girmesi sağlanır.Fitness sporundaki asıl hedef yüksek hacimli kas kütlelerine sahip olmak değildir bundan ziyade sağlıklı bir yaşama sahip olmaktır.Vücut Geliştirme sporunda ise amaç hacimli bir görüntüye sahip olmaktır.Fitness ile uğraşan bireyler vücut geliştirme sporu ile uğraşan bireylerle kıyaslandıklarında daha çelimsiz görünürler,fakat daha sağlıklı ve daha esnek bireylerdir vücut geliştirmeciler kabul etmelidirler ki kaslar fazlasıyla hacimlendiğinde esneklikten pek eser kalmaz.Sonuç olarak Fitness sporunda amaç yağ oranını düşük tutup fit bir görünüme sahip olmak iken,vücut geliştirme sporunda amaç kas hacmini büyüterek iri bir görünüşe sahip olmaktır.

Fitness Hareketleri

Hareketlerimiz eğer vücut geliştirme hareketlerinden değişiklik gösteriyorsa bu farklılıklar nelerdir? Genel olarak aerobik ağırlıklı idmanlar yapılır.Esneme çalışmaları yoğun olarak gerçekleştirilir.Vücut geliştirme sporunda da kullanılan çoğu hareket bu spordada kullanılır fakat bu sporla ilgileniyorsanız hareketleri düşük ağırlık yüksek tekrar şeklinde yapmanız önerilir.Bu sistem vücuttaki kasların parçalanmasına yöneliktir ve kaslarınıza kondisyon sağlar.Aşağıdaki videoda sizler için başlıca yapabileceğiniz hareketleri anlatılıyor video ingilizce takıldığınız bir yer veya anlamadığınız bir hareket olursa yorum kısmından sorabilirsiniz.Hareketlerin hepsi sizin için uygun olmayabilir bu yüzden esneklik ve güç olarak bu hareketi yapmaya ne kadar uygunsunuz önceden bunu test edin.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. fitness hareketleri Fitness nedir? – En çok uygulanan fitness hareketleri nelerdir? için yorumda bulun

    Fitness nedir? – En çok uygulanan fitness hareketleri nelerdir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Fitness nedir? – En çok uygulanan fitness hareketleri nelerdir? için ilk yorumu yapabilirsin.