Full Body Ve Split Antreman Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!

Eski yıllara nazaran günümüzde spor yapan kişilerin sayısı hızlıca artmış durumdadır. Sağlıklı yaşam ya da güzel fit bir görüntüye sahip olmayı isteyen kişilerin yanı sıra birde bu spor işini tam anlamı ile bir yaşam biçimi haline getiren kişiler bulunmaktadır. Bu kişilerin çoğu sporu güzel, sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olmanın yanı sıra bir yaşam biçimi ve meslek olarak edinmişlerdir. Bu sebeple de diğer spor yapan insanlara nazaran bu kişiler daha yoğun bir şekilde spor yapmaktadırlar. Bu noktada ise yoğun olarak spor yapan kişilerin aklına takılan full body antrenman mı split antrenman mı? sorusu gündeme gelmektedir. Bu sorunun cevabı ve de bu iki antrenman türü arasındaki farkları öğrenmek için yazını devamını okuyabilirsiniz.


 

Full Body Antrenman Nedir?

 

Bu antrenman türü ile amaçlanan, gün içerisindeki tek bir kas grubuna ağırlık vermek yerine tüm kas gruplarını çalıştıracak hareketlerin yapılarak tüm vücudun çalışmasını sağlamaktır. Bu çalışma biçimi ile ilgili bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken birkaç önemli nokta bulunmaktadır. Bunlar;

 

– Eğer kişi sporda yeni ise vücudun fazla yorulmaması açısından haftada en fazla 3 gün aktif olarak bu egzersizler yapılmalıdır. Bu 3 günün ise 1 güne spor çalışması ve diğer günü kişinin dinlenmesi olarak devam etmektedir.

 

– Bunun yanı sıra kişi eğer spora ve bu antrenmana başladı ise yine vücudu yormamak için her kas grubuna ayrı olacak şekilde farklı programlar uygulanabilmektedir.

 

– Kişi eğer bu yöntem ile yeterli seviyeye ulaştığını düşünüyor ise bu durumda yöntemi biraz daha ağırlaştırarak bir sonraki adıma geçebilmektedir.

 

Full Body Antrenmanın Avantajları Nedir?

 

Her kas grubunu çalıştırarak vücudun tamamını aynı anda çalıştırmayı hedefleyen bu antrenman ile kişilerin istediği vücuda kavuşması oldukça kolaydır. Fakat her antrenmanda olduğu gibi bu antrenmanda da kişiyi bekleyen birtakım avantajlar bulunmaktadır.

 

– Bu antrenman sayesinde kişilerin tüm vücudu ve tüm vücut kasları aynı anda çalışmaktadır. Bunun ile birlikte antrenman koşullarında bir gün egzersiz bir gün dinlenme yer aldığı için ise, egzersizin ertesindeki günde kişinin vücudu dinlenebilmektedir.

 

– Her gün birbirinden farklı antrenmanlar ve de farklı kas grupları çalıştırıldığı için, kişinin spordan sıkılmasının önüne geçilmektedir.

 

– Bu yöntemde antrenman yapmanın bir diğer avantajı ise kişiye illa spor salonlarına gitme zorunluluğu vermemesidir. Bu yöntem ile kişi dilerse spor salonunda dilerse de kendi evinin ortamında kurduğu aletler ve düzenli program ile bu yöntemde egzersiz yapabilmektedir.

 

– Bu yöntem bileşik egzersizlerden oluştuğu için farklı kas gruplarına yönelik çalışmaların aynı anda yapılmasını sağlamaktadır.

 

Split Antrenman Nedir?

 

Bu yöntem ise tamamen full body antrenman yönteminden farklı bir yöntemdir. Bu yöntemin temeli; vücuttaki tüm kas gruplarını belirledikten sonra bu kas gruplarını 1 haftalık periyot içerisinde bölümlere ayırarak her gün başka bir grup kasa ağırlık vererek bu şekilde spor yapmaktan geçmektedir. Bu yöntemi ise genellikle ağır spor yapan kişiler ve vücut geliştirmeciler diye tabir ettiğimiz kişiler tarafından ağırlıklı olarak kullanılmaktadır.

 

Split antrenman daha çok düzenli olarak ve ağır biçimde spor yapan kişiler için uygun bir yöntemdir. Bu sebeple de yoğun bir iş hayatı ya da özel hayatı olan bir kişi için haftanın en az 5 günü spor salonuna gidip bu antrenmanı yapmak biraz daha zorlayıcı olabilmektedir.

 

Split Antremanın Avantajları Nedir?

 – Bu yöntem ile vücudun her kas bölgesi birbirinden ayrılarak gruplandırıldığı için, her kas grubu için oldukça etkili egzersizler uygulanabilmektedir.

 

– Eğer kişi spora yeni başladı ya da uzun saatler kendini spor salonuna adamak istemiyor ise, bu yöntem ile yapılan antrenmanlar sayesinden vücudun belirli bir kas grubu çalıştırıldığı için uygulanan antrenmanda bölgesel olmaktadır. Bu sebeple de bölgesel antrenmanın sonucu daha kısa sürede biterek çalışan kişiyi de gereğinden fazla spor yapma zahmetinden uzak tutmaktadır.

 

– Bu yöntemin spor yapan kişiye sağladığı bir diğer avantaj ise; eğer vücudunuzda kas ve fitlik açısından eksik bulduğunuz bir yön var ise bu alana daha fazla ağırlık vererek diğer yöntemlere nazaran daha kısa sürede vücudunuzda beğenmediğiniz yönlerinizi kaslı bir yapıya çevirmeniz mümkündür.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Full Body Ve Split Antreman Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey! için yorumda bulun

    Full Body Ve Split Antreman Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey! için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Full Body Ve Split Antreman Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey! için ilk yorumu yapabilirsin.