Vücut Geliştirme

Göbek Ve Şişkinlik Neden Olur Nasıl Geçer ?

28.08.2016
79
Göbek Ve Şişkinlik Neden Olur Nasıl Geçer ?

Göbekteki Fazlalıkların Sebepleri Nelerdir?

Beslenme biçimlerinin eski zamanlara oranla büyük oranda değiştiği ve doğal bir beslenmeden uzaklaştığı, bununla birlikte hareketsiz bir yaşam tarzının etkin olduğu günümüz yaşantısında pek çok kişi göbeğindeki fazlalıklardan şikayet etmektedir. Bu fazlalıklar genel olarak yağlanma problemi şeklinde ortaya çıkmış olsa da bundan farklı sebepleri de bulunabilmektedir. Öncelikle göbekte yağlanma bulunup bulunmadığının çok iyi bir şekilde tespit edilmesi gerekmektedir. Bunun için testler yapılabileceği gibi çok basit bir şekilde elle göbeğin yoklanması yoluyla da tespitte bulunulabilir. Özellikle yağlanmadan mustarip olmayan kişiler bu tespit sırasında göbeklerindeki derileri çekmekte zorluk çekerken kilolu kişiler rahatlıkla göbeklerindeki yağlanmayı fark edebilirler. Bu tür bir fazlalık için düzenli antrenmanların yapılması ve vücut ile yapılan spora uygun bir beslenmenin benimsenmesi yağlanma problemini ortadan kaldırmada yeterli olacaktır.

Göbekte fazlalığı bulunduğunu düşünen kişiler için eğer yağlanmadan söz edilmiyorsa bu durum kişinin postürü ile alakalı olabilir. Fizyolojik olarak insan vücudunun duruşundan bahsedilen postür için göbeğinde fazlalık olan kişilerde sorunlar iki farklı yolla ortaya çıkmaktadır. Bunlardan ilki omurga ile ilgili problemlerdir. Yanlış hareket etme, oturma, yürüyüş bozuklukları veya doğuştan gelen sebepler sonrasında kişilerin omurgaları olması gereken eğimlerinden daha büyük açılarla kıvrılabilirler. Bu durumda lordoz ve pelvictilt adı verilen duruş bozuklukları ortaya çıkabilir. Kalçanın daha dışarıya çıktığı bu bozukluklar aynı zamanda göbeğin öne itilmesine de sebep olmaktadırlar. Bu tür sorunları esneme hareketleri ve gerekli egzersizler sayesinde kolayca ortadan kaldırmak mümkün olmaktadır. Postürden kaynaklanan diğer bir neden ise iltihaplanma problemidir ve bu problem göbekteki fazlalıklar için en yaygın problem olmaktadır.

Kabızlık Nasıl Geçer?

Kişi, eğer ne yağlanmadan ne de omurgasının bozukluğundan yana bir şikayet taşıyorsa ve hala göbeğinde fazlalık olduğundan şikayetçi oluyorsa bu durumda ilk bakılması gereken nokta kişinin kabız olup olmadığının belirlenmesidir. Hazır gıdaların yoğun bir şekilde tüketildiği günümüzde pek çok kişi kabız olmasına rağmen bunun farkına varamayabiliyor. Genel olarak kabızlık dışkının yapılmasında yaşanılan zorluk durumu olarak bilinse de bundan daha çok dışkının yapılma sıklığı ve dışkı miktarı ile alakalı olmaktadır. Sağlıklı bir insan günde mutlaka bir kez tuvalete çıkmalıdır. Eğer daha uzun süreli olarak 3,4,5 gün ya da daha fazla süren tuvalete çıkmama durumlarında kabızlıktan söz edilir.

Kabızlığın geçmesi için ilk yapılması gereken şey glüten içeren gıdaların tüketiminden vazgeçmektir. Buğday, yulaf, arpa gibi tahıllar ve bu tahılların bulunduğu kahvaltılık gevrekler kesinlikle tüketilmemelidir. Bunun yanı sıra pastörize sütlerin tüketimi de kabızlığa sebep olmaktadır. Beslenme sırasında mutlaka bol miktarda su tüketilmeli ve egzersizler yapılmalıdır. Squat hareketi bağırsakların çalışmasına en uygun hareketlerden biri olduğu için büyük oranda kabızlık şikayetlerinin azalmasına etki eder. Böylece kabızlıktan kaynaklanan iştahsızlık sorunu da çözülerek daha etkili bir kas gelişiminin sağlanması mümkün olur.

Lif Tüketimi Kabızlığa Sebep Olur!

Yıllardır lifli gıdaların tüketiminin kabızlığı önlediği söylenir ve kabızlık hallerinde bu gıdaların tüketilmesi önerilirdi. Ancak yapılan son araştırmalara göre bunun tam aksi yönde kabızlığa sebep olan bir durum olduğu ispatlanıyor. Probiyotiklerin ve farklı gıdaların zararlı etkilerini önlemesi sebebi ile lifler faydalı olduğu için kabızlığın çözümünde kullanılıyordu. Ancak, lif tüketimi doğrudan kabızlığı çözmemekte ve problemi daha da büyütmektedir.

Kabızlığın önlenmesi için özen gösterilen diyetler aynı zamanda şişkinlik şikayetlerinin önüne geçilmesinde de etkilidir. Buna ek olarak şişkinliğin oluşmasında sebze ve meyveler de etkili olabilmektedir. Özellikle yemeklerden sonra ortaya çıkan şişkinlik problemi, düzenli beslenme gerçekleştirildiği takdirde kendini gösteriyorsa bunun sağlıklı bir durum olduğu unutulmamalıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.