Vücut Geliştirme

Göğüs Dikleştirme Egzersizleri Nelerdir Nasıl Yapılır ?

Göğüs Dikleştirme Egzersizleri Nelerdir Nasıl Yapılır ?

Bugüne kadar göğüs dikleştirme egzersizlerinin varlığından haberiniz yoktuysa da, doğru bir antrenman programı ile göğüslerinizi dikleştirebileceğinizi bilmelisiniz. Ancak, göğüs dokunuzla yapılacak çok fazla şeyin olmadığını da unutmayın. Yine de, kararınızdan dönmeden önce göğüs dokusunun arkasındaki kaslar ile yapabileceğiniz çok fazla şey olduğunu da bilmelisiniz. Bu konuda sabırlı olursanız, göğüs dikleştirme egzersizleri ile doğal bir yolla daha dik göğüslere sahip olabilirsiniz.

Göğüs Dikleştirme Egzersizleri Ne İşe Yarar?

Öncelikle açık olalım; bu egzersizler ile daha büyük göğüsleriniz olmayacak. Ayrıca, göğüslerinizin şeklini değiştirmeniz de mümkün değildir. Göğüs dikleştirme egzersizleri ile yapabileceğiniz şey, sahip olduğunuz kasları geliştirerek daha dik olmalarını sağlamak. Bu yolla, bu egzersizleri doğal bir göğüs büyütücü olarak da düşünebilirsiniz. Ayrıca, gerçek değişiklikleri görmeye başlamadan önce, minimum 3 ay boyunca düzenli bir şekilde bu egzersizleri uygulamanız gerekecek. Daha önce dimdik göğüsleri olan birini gördünüz mü? Bunu başarmak için çok fazla göğüs egzersizi yaptığı gayet açık. Siz de, biraz sabır ve istikrarla siz de onlardan biri olabilirsiniz.

Göğüs Dikleştirmek İçin Yapılması Gereken Egzersizler

Göğüsleri dikleştirmek için, göğüs egzersizlerine odaklanmanız gerekecek. Göğüsleri çalıştırmak için yapabileceğiniz çeşitli egzersizler vardır. Aşağıda, onlardan bazılarını sizler için listeledik:

  • Yatarak Halter Kaldırma (Bench Press)
  • Dambıl ile Göğüs/Sırt Hareketi (Dumbbell Pullover)
  • Bench Üzerinde Dambıl Kaldırma (Dumbbell Fly)
  • Barbell Incline Chest Press
  • Press Up

Dambıl ve halter kullanarak vücudunuzu şekillendirecek güce sahip olabilirsiniz. Vücudunuzu şekillendirme yolunda yaptığınız antrenmanlar, çalıştığınız kas ve beklediğiniz sonuçları bilmeniz her zaman en iyisidir. Egzersiz ile göğüs dikleştirmek için, pek çok hareketi çeşitli şekillerde yapabilirsiniz. Yani, sadece kullandığınız ağırlığı değiştirmenin dışında, set ve tekrarları ve pozisyonu değiştirmeniz de mümkündür.

Ağırlık Arttırın

Göğüs dikleştirme egzersizleri ile bir antrenman programına başladığınızda, göğüslerinizi dikleştirme potansiyelinizi arttırmanın en iyi yolu, ağırlıkları arttırmaktır. Çünkü, sürekli zorladığınızda kaslarınız daha hızlı büyüyecektir.

Set ve Tekrarları Değiştirin

Bir antrenman programına başladığınızda, bir süre sonra set ve tekrar sayısını arttırmak, kas gelişimini hızlandırmanıza yardımcı olur. Yeni başladığınız bir programda; 3-4 set ile başlayarak, daha sonra 8-12 sete kadar çıkarabilirsiniz. Bir kas inşa etmek, tutarlı bir çaba ve sabır gerektirir. Bunu yapmazsanız, göğüslerinizi egzersiz ile dikleştirmeniz de zorlaşır.

Dambıl ve Halter Olmadan Göğüs Dikleştirme

-Şınav Çekme

Elleriniz ve ayaklarınız yerde olacak şekilde başlayın. Avuçlar omuzlardan daha geniş ve ayaklar birbirine yakın bir şekilde durun. Düz bir çizgi oluşturduğunuzdan emin olduktan sonra, göğsünüz yere neredeyse değecek şekilde aşağı inin. Burada durduktan sonra yeniden başlangıç konumuna gelin. 10 tekrarın ardından 1-2 dakika dinlenin.

-Hareketli Plank

Elleriniz ve ayaklarınız yerde olacak şekilde durun ve düz bir çizgi oluşturun. Sırtınızın dik olduğundan emin olun. Sağ elinizi ve sağ ayağınızı yerden kaldırıp bir saniye bekleyin ve yeniden aynı pozisyona gelin. Sol taraf için de aynı hareketi tekrarlayın ve bunu üç set tekrarlayın.

Superman Hareketi

Yüzüstü yatın ve kollarınızı önünüze doğru uzatıp elinize bir top alın. Başınız ve boynunuz dik olmalı. Şimdi, karın ve göğsünüzü sıkarak bacaklarınızı ve üst bedeninizi elinizdeki topla birlikte yerden kaldırın. Bu aşamada, boynunuz yukarı bakmalı. Başa döndükten sonra aynı hareketi 12 kez tekrarlayın ve bu seti 3 kez tekrarlayın.

 

Size Özel Hazırlanan Ücretsiz Beslenme ve Vücut Geliştirme Programı İçin Lütfen Mail Adresinizi Yazarak Yorumunuzu Ekleyin ! Programınız Size Ulaşmazsa Bize Tekrar Yazmaktan Çekinmeyin !
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.