Vücut Geliştirme

Göğüs Kemiği Ağrısı Neden Olur Nasıl Geçer ?

Göğüs Kemiği Ağrısı Neden Olur Nasıl Geçer ?

Spor antrenmanları başta olmak üzere çeşitli hastalıklar sonucunda da göğüs kaslarının zorlanması sonucu çok rahat bir şekilde şiddetli oranda göğüs kemiği ağrısı çekilebilmektedir. Göğüs bölgesinde bulunan göğüs zarını çevreleyen kemiklerin alt kısmında yer alan oldukça ince zarın ağrı eşiğinin çok düşük olmasından dolayı bu bölgenin en küçük darbelere ve kasılmalara karşı şiddetli ağrı ile karşılaşması mümkün olmaktadır. Göğüs kemiği ağrısı ile karşılaşıldığı zaman kişiler eğer yakın bir zaman önce spor antrenmanı yapmışlarsa kolaylıkla sebep sonuç ilişkisi kurarak kemik ve kas ağrılarını buna bağlayabilirler. Ancak uzun süren ve kesilmeyen ağrılar söz konusuysa ya da spor antrenmanları yapılmadan bu tür bir ağrıdan söz ediliyorsa farklı hastalıkların teşhisini sağlamak için mutlaka bir doktora görünmek gerekmektedir.

Göğüs Kemiği Ağrısı Neden Olur?

Göğüs bölgesinde oldukça büyük bir yer kaplayan ve aynı zamanda bu bölgenin dışarıdan gelebilecek etkilere karşı korunaklı olmasını sağlayan kaburgalar göğüs kemiği ağrısı oluştuğunda ilk akla gelecek yerlerdendir. Göğüs kemiği ağrısı kaburga kırıkları sebebiyle meydana gelebilir. Fakat kaburga kırığı gibi bir sorun ortaya çıktığı andan itibaren en şiddetli ağrılardan biri olması ve nefes alışverişini engellemesi sebebiyle kişi tarafından hemen fark edilmekte, teşhisi de yapılabilmektedir. Ağrı kesici kullanımı ile birlikte farklı tedavi yöntemleri kullanılarak bu sebeple ortaya çıkan göğüs kemiği ağrılarının önüne geçmek mümkün olmaktadır.

Spor Yaparken Göğüs Kemiği Ağrısı Neden Olur?

Göğüs bölgesinin insan fizyolojisi içindeki özelliklerinden dolayı tıpkı diğer rahatsızlıklarda olduğu gibi spor antrenmanları sonrasında da ağrı içinde kalması söz konusu olabilmektedir. Bu tür durumların ortaya çıkması genellikle yüksek ağırlıklarla yoğun bir şekilde çalışılması olmaktadır. Ancak bunun dışında göğüs kemiği ağrısı spor antrenmanı sırasında egzersizlerin yanlış duruş pozisyonlarında yapılmasından kaynaklı olarak da ortaya çıkabilir. Özellikle spor antrenmanı sırasında göğüs kemiği ağrısından yakınılıyorsa bu durumda hemen son yapılan hareketlerin doğru bir duruş pozisyonunda yapılıp yapılmadığını öğrenmek gerekmektedir. Hareketten kaynaklı ağrılar duruş pozisyonlarının düzelmesi sonrasında geçmekte ve sadece şiddetli yapıldığı takdirde kas ağrısı olarak kalmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.