Güç Testi Nasıl Yapılır


Düzenli olarak spor yapmakta olan kişiler başta gelmek üzere pek çok kişi hangi noktada bulunduğunu daha iyi bir şekilde görmek adına güç testi yapmak istiyor. Bunun için uygulanmakta olan pek çok test hali hazırda yapılabilirken testlerin birbiriyle benzerlik gösteren pek çok yanı bulunduğu için ve kişiler kendilerini değerlendirme fırsatını buldukları için hangisinin tercih edildiği çok da önemli olmamaktadır. Çoğu zaman vücut geliştirme sporu ile ilgilenen kişiler tarafından yapılan bu testler ilerleyen aşamalarda gücün nasıl artırılabileceği yönünde bir çalışma yapılması yönüyle ortaya konulabilmektedir.

Güç Testinde Hangi Hareketler Yapılır?

Güç testlerinde en çok tekrar edilen hareketler hem kondisyonun hem de kasların gücünün ortaya konabileceği hareketler olmaktadır. Bu özelliklerin ikisini de bir arada bulundurmakta olan jumping squat hareketi son derece etkili bir güç ölçme yöntemidir. Squat hareketinin tam çömelme aşamasındayken vücudun mümkün olduğu kadar yükseğe zıplamasının sağlandığı bu harekette ilk başlarda rahatlıkla hareketin yapılması mümkün olurken birkaç tekrardan sonra büyük ölçüde kişilerin gücüne bağlı olarak tıkanmaların dahi yaşanması söz konusu olabilecektir. Kişinin hem performansını hem de gücünü birlikte ölçmede en etkili hareketlerden biri olan jumpin squat güç testi için olmazsa olmaz hareketlerdendir.

Test Nasıl Gerçekleşir?

Jumping squat hareketi ile güç testini yapmak isteyenlerin öncelikle ellerinde bir kronometre ya da bir saat olması testin başarılı olması açısından önemlidir. Öncelikle bir dakikalık süre içinde kişilerin mümkün olduğu kadar tam ve doğru bir şekilde jumping squat hareketini yapması gerekmektedir. Daha sonra setler halinde bu bir dakikalık çalışmanın iki set olarak tamamlanması gerekmektedir. Kişilerin bu aşamada güç testi yapabilmesi için ilk setteki tekrar sayılarını bir yere not alması gerekiyor. 30 saniyelik dinlenmenin ardından ikinci sete gelinmeli ve burada da mümkün olduğu kadar bir dakikalık sürede jumping squat yapılmalıdır. Sürenin bitmesi ile birlikte kişilerin çektiği şınav sayısı güçlerinin belirlenmesinde bir ölçüttür. Kişiler 0’dan 50’ye kadar 10’ar aralıklı intervallerle durumlarının ne kadar iyi olduklarını gözlemleyebilirler.

Linkteki videodan bir polis departmanının uygulamış olduğu güç testini izleyebilirsiniz. https://www.youtube.com/watch?v=nq3rR8MM_QI
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Güç Testi Nasıl Yapılır için yorumda bulun

    Güç Testi Nasıl Yapılır için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Güç Testi Nasıl Yapılır için ilk yorumu yapabilirsin.