Hangi Egzersiz Kaç Kalori Yakar?

Artık hepimiz spor yapmanın gereğini ve faydalarını öğrendik değil mi? Spor sadece kilo vermek için değil aynı zamanda sağlık kazanmak, vücudumuzu dinç tutmak, hastalıklardan korunmak ve en önemlisi yaşlanmamak için yapılmalıdır ve bir zorunluluk değil de tamamen bir yaşam tarzı olabilmelidir.


Sağlıklı fit bir vücudu kim istemez ki? Ancak hareket etmeden sadece ekmeği kesmekle olmuyor bu işler. Özellikle yerleşik bir yaşam stiliniz varsa, gün içinde sık hareket etmiyorsanız, masa başı işte çalışıyorsanız, metabolizmanız yavaşsa ve zaten su içseniz kilo alıyorsanız, hayatınıza sporu sokmak zorundasınız. Uyuma saatleri, uyanma zamanı, kaç öğün yemek yediğiniz ya da neyi ne kadar yediğiniz de daha büyük sorun teşkil ediyor bir taraftan.

Başında da söylediğimiz gibi spor bir yaşam tarzı olmalıdır. Bunun için de her şeyin düzenli, deyim yerindeyse tıkır tıkır işlemesi gerekir. Gün içindeki her işinizin düzenli olması, hayatınızın ve vücudunuzun bir çark gibi çalışması için gereklidir.

Aksi halde yorgunluklar, anksiyete, duygu durum bozuklukları ve eninde sonunda fazla kilolarla uğraşırken bulursunuz kendinizi. Sağlıklı ve aktif yaşam bu düzeni bozar ve sporla istediğiniz zindeliğe kavuşursunuz.

Spora başlamak isteyen herkesin aslında ilk düşündüğü şey şudur: Hangi sporu yapmalıyım? Evet, spora başlayan her insan kendi düzenini ve rutinini bulana kadar deneme yoluyla davranabilir ancak yapacağınız egzersizin ne işe yarayacağını, hangi kas grubunu çalıştıracağını, nerenizi şekillendireceğiniz ve en önemlisi kaç kilo verdireceğini yani kaç kalori yaktıracağını bilmek sizin yolunuzda daha emin adımlarla ilerlemenizi sağlar.

Yazımızda egzersiz yaparken yakılan kalorileri standart vücut ağırlıklarını göz önünde bulundurarak hazırladık. Unutmayın ki, bir insanın hangi egzersizle kaç kalori yakacağı kilosuna, yaşına, cinsiyetine, vücut kitle indeksine, yağ oranına, kas oranına, hormonlarının çalışma hızına ve sağlık durumuna göre değişecektir.

Örneğin 100 kilo olan biri 1 saatte herhangi bir egzersizle 300 kalori yakarken, aynı egzersizi uygulayan 70 kilo birisi 1 saatte 175 kalori yakabilir. Aynı şekilde kas yoğunluğu yüksek olan biri daha çok kalori yakarken yağ yoğunluğu daha yüksek olan biri daha az kalori yakacaktır. Unutmayın, kas kilo verme hızını ve metabolizmayı artırır. Bu tip etkenleri öğrenip, göz önünde bulundurmak spora başlarken ve egzersiz yaparken büyük hayallere kapılmamanıza yardımcı olur ve en önemlisi gerçekçi hedefler belirlemenize kolaylık sağlar.

Squat özellikle egzersiz yapan kadınlar için yüksek miktarda kalori yaktıran bir spordur. Hem baldır ve bacak kaslarını çalıştırır hem de popoyu sıkılaştırıp, toplar. Squat ilk temel şekliyle yapılabileceği gibi ellere ekstra ağırlık alarak da yapılabilir. Bu ileri squat egzersizleri kas yoğunluğunuzu artıracaktır.

Aynı squat gibi lunge egzersizleri de alt vücut egzersizlerinden biridir ve tüm bacağı aynı anda çalıştırabilir. Ve yine ekstra ağırlıklar kullanabilirsiniz ya da sadece kendi vücut ağırlığınızla egzersiz yapabilirsiniz. Kendi ağırlığınızın size kalori yaktırdığını söylesek?

Özellikle kadınlar için en zor hareketlerden biri olan şınav, kaliteli kas inşasına yardım eder ve kalori yakılmasına katkıda bulunur. Sizin de tahmin edebileceğiniz gibi çok kalori yaktırmayacağı aşikar, ancak kasları kışkırttığını bilmek istersiniz belki.

Kadınların karın bölgesiyle olan sorunu bitmeyecek, tabi aynı durum erkekler için de geçerli özellikle simit dediğimiz bölgenin erimesi için mekik çekmek şart. Hem bel bölgesini eriten hem de kalori yaktıran mekik egzersizini her çalışma programınıza eklemek isteyebilirsiniz.

Wall Sit, aslında en kolayı gibi görünen ama deli gibi kas çalıştıran bir egzersiz olabilir. Genel olarak ismi, squat egzersiziyle birlikte anılsa da ondan çok daha zor ve uygulanması gerçekten azim isteyen bir egzersizdir. Fazla kalori yaktırabilir ancak uygulama süresi kısa olacağından çok da ümitlenmeyin, siz kas inşasına odaklanın, kas kalorileri yakacaktır.

Pull up, bir güç egzersizidir ve aslında siz onu barfiks olarak sıklıkla duydunuz. Bir kilo verme hareketi olmasa da kas kuvvetini artırmak ve güç kazanmak isteyen herkesin yapması gereken bir egzersiz çeşididir. Ayrıca daha yavaşça yaparsanız daha çok kalori yakarsınız bizden söylemesi.

Ağırlık kaldırmak, özellikle her erkeğin hayali ama gerçekte o kocaman ağırlıkları kaldırabilmek sadece güç değil aynı zamanda azim de gerektiriyor. Küçük ağırlıklarla başlanan egzersizin şiddetini giderek artırabilirsiniz. Hem kalori yaktırıyor hem de kas yapıyor.

Bisiklet mekik egzersizini deneseniz sevebilirsiniz ancak kalori harcamak isteyenlerin temel hareketlerinden biri olamaz kabul edelim. Karın bölgesindeki yağları eritmek söz konusu olduğunda, kendisi belki de en etkili egzersizlerden biridir. Eğer kas yapmaya ve şekillenmeye öncelik tanıyorsanız, yapabilirsiniz.

Gelelim güzel kalori yaktıran bazı egzersizlere… Burpee çoklu hareketler içeren bir egzersiz yöntemi ancak bir o kadar da kalori yaktırıyor. Tam bir genel vücut egzersizidir. Ne kadar kalori yaktırdığını ise yazımızda okuyabilirsiniz.

Dağa tırmanmak denilince ne kadar üşendiniz değil mi? Evet çünkü çok zorlayıcıdır ve bir o kadar da kalori yaktırabilir. Çünkü tüm vücut bir etkinlik için çalışır ve bu sebepten de yakılan kalori sayısı artar. Aynı şekilde Plank da kısa sürelik ve sakin bir egzersiz gibi görünse de tüm vücut egzersizi olduğundan kısacık bir sürede yaktırdığı kaloriyi duyunca şaşırabilirsiniz.

Gelelim gündelik hayatta en çok uygulanabilenlere; zıplamak, ip atlamak, koşmak, yürümek ve yüzmek… En zevkli yapılanlar bunlar olabilir ama özellikle yüzerken yaktığınız kalori miktarını duyunca gözleriniz yerinden çıkacak.

Eğer bahsettiğimiz egzersizler ve daha fazlasıyla ilgili fikir sahibi olmak istiyorsanız ve özellikle bu egzersizler sırasında kaç kalori kaybedeceğinizi merak ediyorsanız. Sizi bu harika yazıyı okumaya davet ediyoruz.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Hangi Egzersiz Kaç Kalori Yakar? için yorumda bulun

    Hangi Egzersiz Kaç Kalori Yakar? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Hangi Egzersiz Kaç Kalori Yakar? için ilk yorumu yapabilirsin.