Hastayken Egzersiz Yapılır Mı?


Egzersiz bazı hastalıklarda yapılabilirken, bazı hastalıklarda yapılmamalıdır. Hastayken egzersiz yapılabilir ya da yapılamaz diye genel bir hüküm sürmek mümkün değildir.

Baş ağrısı, ateş, soğuk algınlığı, grip gibi klasik şikâyetlerinden her hangi birini taşıyorsanız egzersiz yapabilirsiniz. Ancak bu şikâyetlerden ikiden fazlasını taşıyorsanız, egzersiz yapmanız sakıncalıdır. Çünkü egzersiz yapmanız iğleşmenize engel olacaktır. Bu sebepten ötürü egzersiz yapmamalı ve dinlenmelisiniz.

Mesela boğazın yukarısında karşılaşılan rahatsızlıklar; gözlerde yaşarma, gırtlaktan gelen öksürük, baş ağrısı ve burun akıntısıdır. Eğer ki rahatsızlığınız bunlardan her hangi biriyse egzersiz yapmanızda hiçbir sakınca bulunmamaktadır. Yapabilirsiniz.

Boğazın aşağısında karşılaşılan rahatsızlıklar; karın ağrısı, mide bulantısı, ateş ve ciğerden gelen öksürüklerdir. Eğer ki rahatsızlığınız bunlardan her hangi biriyse egzersiz yapmanız sakıncalıdır. Yapmamalısınız. Bu tip bir rahatsızlık ile karşı karşıyaysanız yatıp dinlenmeniz de fayda bulunmaktadır.

Hastalığımız egzersiz yapılabilecek bir hastalık dahi olsa yapılabilecek olan egzersizler ve yapılamayacak olan egzersizler bulunmaktadır. Hastayken ağır egzersizlerden uzak durmalı ve olabildiğince hafif, kolay yapılan egzersizler yapılmalıdır. Dans, yüzme, yürüyüş, yoga gibi egzersizler basit ve kolay egzersizlerdir. Bu egzersizleri yaptığınızda çok fazla efor sarf etmezsiniz ve bünyenizi çok fazla düşürmezsiniz. Bu sebepten ötürü hastayken dans edebilir, yüzebilir, yürüyüş yapabilir ve yoga yapabilirsiniz.

Hastalığınız ağır bir hastalık olmadığından dolayı egzersiz yapmanızda sakınca olmayabilir. Ancak egzersiz yapmanızda sakınca olmaması her egzersizi yapabileceğiniz anlamına da gelmemektedir. Hastayken özellikle ağır egzersizlerden uzak kalmalısınız.  Ağırlık egzersizleri, takım sporları, dayanıklılık egzersizleri, ekstrem sporlar, ağır kardiyo ve aşırı sıcak ile aşırı soğuk ortamda yapılan sporlar ağır egzersizler arasına girmektedir. Hastayken bu sporların yapılmaması gerekmektedir. Hastaysanız ağırlık çalışmamalı, futbol, basketbol gibi takıp sporları yapmamalı, dayanıklılık egzersizleri ve bilhassa ekstrem sporlar ile ağır kardiyodan uzak kalınmalıdır.

Bütün bu hastalıkların yanı sıra bir de kronik rahatsızlıklar bulunmaktadır. Kalp rahatsızlığı, şeker, kolesterol gibi rahatsızlıklar bulunmaktadır. Kronik rahatsızlığı olan kişiler kendi kafalarına göre, doktor izni olmadan egzersiz yapmamalıdırlar. Doktor izni olmadan yapılan egzersizler kişinin sağlığına ciddi hasarlar verebilir.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Hastayken Egzersiz Yapılır Mı? için yorumda bulun

    Hastayken Egzersiz Yapılır Mı? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Hastayken Egzersiz Yapılır Mı? için ilk yorumu yapabilirsin.