Hastayken Spor Yapmak


Ağırlık çalışmak, kardiyo ya da herhangi bir spor, çoğu zaman kişide ciddi ölçüde bir bağımlılığa bile neden olabilir. Ufak hastalıklarda bile bu kişiler için spor vazgeçilmez olabilir. Peki hastayken spor yapabilmek mümkün mü, zararı olur mu, ya da yapmak gerekir mi?

Hastalıktan kastımız elbette soğuk algınlığı ve nezle gibi ağır olmayan ve sık karşılaşılan durumlar. Bu gibi durumlarda ise spor yapmak hem iyi, hem de kötü sonuçlar doğurabiliyor.

Gripken Spor Yapmak

Gripken ateş, ağrı ve bitkinlik varsa spor yapmamak çok daha iyi bir seçim olacaktır. Zira hem bağışıklık sistemi yorulabilecek, hem de ateş daha da yükselebilecektir. Bu sebeple gripken spor yapmak çok fazla tavsiye edilmemektedir.

Soğuk Algınlığı ve Spor Yapmak

Soğuk algınlığı ile grip tamamen farklı hastalıklar. Bu durumlarda spor yapmanın etkileri de çok farklı. Gripken yapılan spor sizi daha da kötü etkileyebiliyorken, soğuk algınlığında iyileşme süreciniz sporla birlikte hızlanabilir.

Toksinlerin vücuttan daha hızlı atılabilmesi ve vücutta üretilen antibadiler sayesinde daha güçlü olmak nedeniyle soğuk algınlığı durumunda spor yapmak çok daha iyi olabilir. Ancak bazı önemli detaylar var;

Kardiyo yapacaksanız uzun soluklu ya da HIIT kardiyo tercih etmeyin.

Antrenman sürenizi biraz daha kısa tutun.

Hareketlerden taviz vermeyin ama set sayılarını düşürün.

Migren ve Spor Yapmak

Fiziksel olarak efor sarfetmek baş ağrısını daha da çok tetikleyeceği için baş ağrısı sinyallerinin olduğu durumlarda spor yapmamak daha iyi olacaktır.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Hastayken Spor Yapmak için yorumda bulun

    Hastayken Spor Yapmak için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Hastayken Spor Yapmak için ilk yorumu yapabilirsin.