Her Gün Mekik Çekilir Mi ?

Mekik Nedir ve Ne Zaman Yapılmalıdır?


Birçok kişinin Six pack denilen karın kaslarına sahip olmak veya göbek bölgesindeki yağları eritmek için mekik yaptığı görülmektedir. Ancak vücudun üst bölgesinin bel ve karın bölgesindeki kaslardan güç alınarak dizlere yaklaştırılması hareketi olarak tanımlanan mekiğin tek başına karın kaslarını geliştirmesi veya göbek bölümündeki yağları yakması mümkün değildir. Çünkü mekik daha çok karın kaslarının bulunduğu orta kısmı çalıştırmakta ve buradaki kas kütlesinin yapısını güçlendirmektedir. Ancak kasın üstünde yer alan yağ tabakanın yakılması noktasında mekik çekmenin hiç bir faydası yoktur. Bu sebeple spor yapmaya başlamış ve düzenli olarak egzersiz planı oluşturmuşsanız mekik sonraki aşamalarda devreye girmesi gereken bir fiziki aktivitedir.

Doğru Mekik Nasıl Çekilir?

  • Mekik çekilecek olan zemin tamamen düz olmalıdır.
  • Dizler 90 derecelik bir açıyla bükülmeli, ayaklar omuz mesafesi arasına konuşlandırılmalıdır. Ayrıca ayak tabanları düz bir şekilde zemine bastırılmalıdır.
  • Sağ ve sol kollar göğsün üstünde veya gövdenin yan tarafında paralel bir şekilde tutulurken gövde yavaşça dize doğru kaldırılmalıdır.
  • Mekik çekme sırasında gövdenin kaldırılması anında belden ziyade karın kaslarından güç almak hem omurilik sağlığı açısından hem de karın bölgesindeki kasların gelişimi noktasında önemlidir.
  • Mekik çekme sırasında aceleci davranmadan 5 Saniyelik bir süreçte kalkma ve tekrar yatar pozisyona gelme hareketi tamamlanmalıdır.
  • Gövdeyi kaldırırken nefes vermek, yatarken nefesi geri almak kaslarda laktik asit birikmesinin önüne geçtiğinden dikkat edilmesi gereken bir noktadır.

Her Gün Mekik Çekilir Mi?

Birçok sportif egzersizde olduğu gibi mekikte de belirli periyotlarda set artışına gitmek gerekmektedir. Spora yeni başlandığında ilk etapta 5 tekrar yapılması gereken mekik belirli periyotlarda artırılarak devam ettirilmelidir. Ancak her gün mekik çekmek konusunda bir takım tartışmalı fikirler de bulunmaktadır. Rutin olarak her gün çekilen mekik hareketinin kas kütlesinin artışında bir etkisi olduğu muhakkaktır. Ancak sürekli olarak gerilmekte olan karın kaslarının belirli periyotlarda dinlendirilmesi de tavsiye edilmektedir. Bu sebeple en doğru tıbbi yaklaşım 5 günlük periyotlardan sonra 2 gün mekik çekmeden karın kaslarının dinlendirilmesidir.

Mekik Çekerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

  1. Çok hızlı mekik çekmek karın kaslarını daha fazla büyütüp güçlendirmeyeceği gibi birtakım omurilik rahatsızlıklarına da sebep olabilir. Bu sebeple mekik hareketi ortalama olarak 5-6 saniyede tamamlanacak şekilde ayarlanmalıdır.
  2. Bacaklar dizden kırılmadan zemine düz bir şekilde yapıştırıldığı anda bütün yük omurlara bineceğinden birtakım sakatlıklar ortaya çıkabilir. Bu sebeple dizlerdeki 90 derecelik açı oldukça önemlidir.
  3. Beslenmeden sonra yapılan tüm sporlarda olduğu gibi mekikte de birtakım mide rahatsızlıkları yaşanabilmektedir. Bundan dolayı spor yapmak için yemekten sonra en az 2 saat beklenmelidir.


Etiketler

YORUM YAZIN