Vücut Geliştirme

Hindi Eti Protein Ve Besin Değeri Nedir?

05.09.2018
1.362
Hindi Eti Protein Ve Besin Değeri Nedir?

30 gram hindi etinde 41 kcal besin değeri taşımaktadır. Diğer et türü ürünlerine göre hindi kalori bakımından daha güçlüdür. Hindi eti protein miktarı bakımından da oldukça zengindir. Yağ, kolesterol, kalori içeriği daha düşüktür. Potasyum, demir, B grubunun tüm vitaminleri bakımından da iyi bir kaynaktır. Göğüs kısmı, derisiz kısmı da haşlama ya da ızgaralık olarak tüketilmektedir. Vücut geliştirmek isteyenler için hindi eti birebirdir. Protein ihtiyaçlarını kırmızı etten ya da tavuktan karşılamak için hindi eti tercih edilmektedir. 100 gr hindi etinde ne kadar protein var diyenler için 100 gramında 29 gram protein olduğunu ve protein kaynağı açısından oldukça iyi bir değer olduğunu söylememiz gerekmektedir. Diğer besin değerleri, protein değerlerinin yüksekliği açısından da hindi eti öğünlerde mükemmel bir alternatif olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Hindi Etinin Faydaları Hakkında

 

Kolesterol açısından düşük fakat proteini yüksek bir besin olan hindi eti mükemmel bir hayvansal proteindir. Günlük beslenme ihtiyacı içinde hak ettiği yeri henüz bulamayan hindi eti özellikle yeni yıl zamanlarında gündeme gelmektedir. Hindi eti mi tavuk eti mi diyenler için ikisinin de farklı değerleri olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Kolesterolü düşürmede ilaçlar kadar önemli rol oynadığı gözler önüne serilmiştir. Her gün 2 ile 3 gram niasin alınması kötü kolesterolü %20 ile 30 oranında düşürmektedir. İyi kolesterolü ise % 20 ile 35 oranında artırmaktadır.

 

Hindi Etinin Mükemmel Özelliği Olan Niasin

 

Besin değerinin yüksek olması, kolesterol ve yağ oranının da düşük olması, çeşitli türdeki ürünler ile işlenebilmesi özelliğiyle bilinen, lezzetiyle de dünyada pek çok kişi tarafından tercih edilen kanatlı et olan hindi eti tavuk ve kırmızı ete göre daha çok protein içeriyor. Yağ oranı da daha düşük. B1, B2 vitaminleri açısından da oldukça zengindir. Hindi eti faydaları açısından da oldukça zengindir. Hindi etinde bol miktarda zengin içeriği ile her zaman tercih edilmektedir. B grubu vitaminlerinden olan niasin damar ve kalp hastalıklarında tedavi sürecinde son derece büyük önem taşımaktadır.

 

Yağ Oranı Düşük Olan Hindi Eti Hakkında

 

Kolay pişen hindi eti ülkemizde son zamanlarda daha sık tüketilmeye başlamıştır. Her tür sosla kolaylıkla hazırlanabilen hindi eti mutfak yaratıcılığını da arttırır. Ürün çeşitliliği, rahat kullanımı ile de sık tercih edilir. Hindi eti haşlama kaç kalori diyenler için değerinin yüksek olduğunu söylememiz gerekmektedir. Hindi eti besin değeri de zengindir. Sürekli kırmızı et ya da tavuk eti kullanılan yemek çeşitlerinde hindi eti de sık sık kullanılabilir. Bu şekilde öğünlere yeni alternatifler katılmaktadır. Bol proteine ihtiyaç duyan çocukların sağlıklı şekilde büyümesi, güçlenmesi için birebir olduğu söylenebilir. Sağlıklı şekilde beslenmeye önem veren yetişkin bireyler için de farklı seçimler üretmektedir.

Hindi Etinin 100 Gramındaki Besin Değerleri
Karbonhidrat (g)
0
Protein (g)
29.51
Yağ (g)
1.79
Lif (g)
0
Kolesterol (mg)
70
Sodyum (mg)
114
Potasyum (mg)
297
Kalsiyum (mg)
14
Vitamin A (iu)
9
Vitamin C (mg)
0
Demir
0.97
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.