Vücut Geliştirme

Hızlı Kas Gelişimi İçin Neler Yapılmalı?

Hızlı Kas Gelişimi İçin Neler Yapılmalı?

Spor salonlarında veya evde yapılan kas geliştirme programlarından daha hızlı netice almak için bir takım ipuçlarına ihtiyacınız vardır. Vereceğimiz bu ipuçlarına uyduğunuz taktirde arzu ettiğiniz kas gelişimini kısa süre içerisinde sağlayabilirsiniz.

Sınırlarınızı Zorlayın

Hayatta her konuda başarılı olmanın sırrı sınırları zorlamaktan geçer. Ağırlık çalışmalarında da sınırlarınızı zorlamak kaslarınızı geliştirmenin altın kuralıdır. Size yeterli gelmeyen ağırlıklar kaslarınızı geliştirmek yerine sıkılaşmanıza yardımcı olacaktır. Sizin ihtiyacınız olan hızlı kas yapma programı için kaldırabileceğiniz maksimum ağırlıklarla çalışmak olmalıdır. Çalışma sırasında tüm gücünüzü kullanmak zorunda kaldığınız anlarda kaslarınız gelişiyor olacaktır.

Vücudunuzun Tümünü Geliştirmeye Odaklanın

Hedefinizde sadece kollarınızı veya herhangi bir kas grubunuzu geliştirmek olabilir. Bu hedeflere yönelik çalışmalar kaslarınızdaki gelişmeleri sınırlandıracaktır. Kas yapmak için program yaparken vücudunuzun hiçbir bölgesini ihmal etmeyin. Sizin ihmal ettiğiniz bölgenin çalışma hareketleri aynı zamanda istediğiniz bölgeye de faydalı olacak şekilde bileşik etkiler içermektedir. Bu nedenle hızlı gelişimin yanında vücudunuzu dengeli geliştirmek de önemlidir.

Beslenmenize Önem Verin

Vücudunuzun tüm değişimleri beslenme ile doğru orantılıdır. Yanlış ve aşırı beslenmek kilo almanıza neden olabildiği gibi yetersiz ve kısıtlı beslenmek de kas kaybına neden olabilir. Bu nedenle kas yapma hareketleri kadar doğru beslenme de önemlidir. Antrenman dönemlerinizde günlük kalori miktarınızdan 200 ila 300 kalori fazla alarak ve protein tüketimini artırarak kaslarınızın gelişimine olumlu katkılar sağlayabilirsiniz.

Dinlenmenize Önem Verin

Belki inanmayacaksınız ama kaslarınız antrenman sırasında değil uzanmış televizyon izlediğiniz esnada gelişir. Bu nedenle her gün antrenman yapmanın size faydadan çok zararı dokunacaktır. Antrenmanlarınızın arasında kendinize dinlenmek için gün de ayırmanız kaslarınızın dinlenmesi ve gelişmesi için oldukça önemlidir.

Programlı Olun

Başarılı olmak istiyorsanız iyi bir programa ihtiyacınız vardır. İster kendi çabalarınızla isterse bir uzman yardımı ile fark etmez, iyi bir program hazırlayarak bunu kayıt altına almanız gerekmektedir. Programınızı oluştururken;

Ayrı ayrı belirlenmelidir. Programınızı oluşturan her detay sizi amacınıza bir adım fazla yaklaştıracaktır.

Disiplinli Olun

Her işte olduğu gibi kaslarınızı geliştirmek için de disiplin olmazsa olmazlar arasındadır. Bir gün çalışıp iki gün gezerek kaslarınızda bir gelişim elde edemezsiniz. Hazırladığınız detaylı antrenman programına sadık kalarak programı harfiyen yerine getirmek sizi amacınıza ulaştıracaktır. Bunun için de disipline ihtiyacınız vardır.

Kendinizi Motive Etmeyi Bilin

Disiplinli bir şekilde programınızı uygularken sıkıldığınız veya yorulduğunuz anlar mutlaka olacaktır. Bu gibi durumlarda kendinizi motive ederek programınızı uygulamaya devam etmeyi bilmeniz gerekmektedir. Kendinizi motive etmek için her gün ayna karşısına geçerek gelişiminizi gözlemleyebileceğiniz gibi düzenli periyotlarla yaşadığınız gelişmeleri kaydetmek de faydalı olacaktır.

Takviyelerden Faydalanın

Takviyelerden kastımız hızlı vücut geliştirme ilaçları adı altında satılanlar değildir, yanlış anlaşılmasın. Protein tozu, amino asit ve BCAA gibi profesyonel sporcuların kullandığı takviyeler gelişiminizi hızlandırmak için gereken içeriklere sahiptirler. Ne kadar doğru ve dengeli beslenseniz de vücudunuz bir takım besin maddelerine ihtiyaç duyacaktır. İhtiyaç duyulan bu besin maddelerini sağlamanın yolu takviyelerden geçer.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.