Hyperextensions Hareketi Nasıl Yapılır?

Bu hareket bel egzersizlerinden oldukça etkili bir harekettir. Belde birden fazla kası harekete geçirerek, beli kuvvetlendirir. Iliocostalis lumbalis, thoracsalis, longgissimus thoracsalis ve longgissimus cervicalis kaslarını vücudumuzda harekete geçirir. Kaslar hareketlenerek öncelikle ısınır ve sonrasında gelişimine başlar. Bu kaslarımız, vücudumuzun sağa sola, yana, öne ve arkaya eğilme bükülmelerinde yardımcı olan ve omurgamızın güvenlik önlemini alan muhteşem kaslardır. Belimizi, omurgamızın güvenliğini üstlenen kaslar önemli kas grubunda yer alır. Bu kaslar gövdemizin hareketlerini gerçekleştirir ve kolaylaştırır. Vücut geliştirme sporcuları bu egzersiz ile bellerini kuvvetlendirerek branşlarında başarılı olmalarını sağlarlar.


Hyperextensions Bel Hareketi Nasıl Yapılır, egzersiz için özel üretilmiş olan makinenin üzerine çıkılır. Platformunun tabanına ayaklarınızı takarak, gövdemiz belden aşağı boşta kalacak biçimde uzanılır. Ellerimiz başımızın arkasında ense kısmında veya göğüs üzerinde kenetlenir. Pozisyon başlangıçta, gövdemiz yere paralel olacak şekildedir. Egzersize nefes alarak başlanılır. Öncelikle gövdemiz aşağı doğru eğimlenerek yavaşça indirilir. Egzersiz yapılırken oldukça kontrollü ve dikkatli olunmalıdır. Başlangıç pozisyonuna dönerken nefes verilerek kalkılır ve tekrardan aynı hareket uygulanmaya devam eder. Hyperextensions hareketi yapılırken omurgaya zarar verilmemesine dikkat edilmelidir. Riskli bir harekettir, vücut geliştirmeye başlayanlar önce ısınma hareketleri yapmalı daha sonra bu egzersize geçebilirler. Kas kütlesi yüksek olan sporcular bu hareketi daha hızlı ve seri şekilde kontrollü biçimde uygulayabilirler.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Hyperextensions Hareketi Nasıl Yapılır? için yorumda bulun

    Hyperextensions Hareketi Nasıl Yapılır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Hyperextensions Hareketi Nasıl Yapılır? için ilk yorumu yapabilirsin.