İdeal Kilo Nasıl Hesaplanır?

ideal kilo hesaplama


İdeal kilo,vücudunuzun sağlıklı olmasını sağlayan hayatınızı da sağlıklı sürdürebilmeniz için boyunuz ile doğru orantılı olan kilo değeridir.Sahip olmanız gereken ideal kilo kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.Bu değişikliğe vücut yapısı,yaşam tarzı gibi çeşitli faktörler neden olabilir.Uzmanlar tarafından ortaya çıkarılmış olan beden kitle endeksi değeri hesaplama formülü insanların sahip olması gereken kiloyu rahatlıkla bulmasını sağlıyor.

İnsanlar kaç kilo fazlalığı veya eksikliği olduğunu hep merak etmiştir.Bu merakınızı sizlerle paylaşacağım hesaplama yöntemi sayesinde giderebilirsiniz.

İdeal kilo hesaplama yöntemi iki farklı yoldan yapılabilir.Bu yöntemlerden ilkinde kilogram cinsinden kilonuzu boyunuzun karesine bölüyorsunuz.Boyunuzu metre cinsinden alacaksınız burada önemli olan nokta bu.Diğer yöntemde ise belinizin cm cinsinden değerini kalça çevrenizin cm cinsinden değerine bölüyorsunuz.

BKİ= Kilo (kg) / Boy2 (m2)

BKO= Bel Çevresi (cm) / Kalça Çevresi (cm)

Örnek vermek gerekirse :

Bireyimiz 82 kg ağırlığında, 183 cm boyunda, bel çevresi 84 cm ve kalça çevresi 92 cm olsun.Bu bireyimizin Beden Kitle İndeksi ve Bel Kalça Oranını hesaplayalım.

Beden Kitle İndeksi = 82 / (1.83 x 1.83) = 24.49

Bel Kalça Oranı = 84 / 92 = 0.9

Şimdi tablomuzdan yardım alarak değerlerimizin ne seviyede olduğunu görelim.

Beden Kitle İndeksi

19’dan küçük: Çok zayıf

20-25 arasında : Normal kilolu

25-30 arasında: Hafif şişman

30 ve üzerinde: Şişman

40 ve üzerinde: Aşırı Şişman

BKİ değeri 24.49 olan bir kişi normal kilolu seviyesinde değerlendirilmektedir. Fakat bu değer çoğu zaman bizim bireyimizin normal kiloda olup olmadığını anlamak için yeterli olmayabilir.Bu durumda bireyin bel kalça oranına da bakmak gereklidir.Bu iki değer bize doğru sonucu verecektir.

Bel Kalça Oranı

Kadında 0.8 den küçük, erkekte 0.9 dan küçük olmalıdır.

Bel Kalça Oranı değeri 0.90 olan örneğimizdeki kişi sınırdan da olsa ideal kilo sınırları içinde yer alır.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. İdeal Kilo Nasıl Hesaplanır? için yorumda bulun

    İdeal Kilo Nasıl Hesaplanır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak İdeal Kilo Nasıl Hesaplanır? için ilk yorumu yapabilirsin.