İncelme Antrenmanı Nedir Nasıl Yapılır?


Bel ve karın bölgelerinde yoğunlaşan yağlardan kurtulmak herkesin hayalidir. Bu bölgelerdeki yağları eritmek için incelme antrenman programlarından faydalanılır. Yaygın olarak yapılan hatalar neticesinde bu bölgelerde incelme sağlanamadığı için egzersizden vazgeçilmektedir. Bu yazımızda incelme antrenmanları hakkında doğru bilinen yanlışları düzelterek sizlere incelmenin püf noktalarını aktaracağız. Gerekli azim ve disiplin ile hayalinizdeki vücuda kavuşmak oldukça kolay olacak.

İncelme Antrenmanları Konusunda Doğru Bilinen Yanlışlar

Bel ve karın bölgesindeki yağlardan kurtulmak için pek çok kişi bölgesel zayıflama hareketlerinden medet ummaktadır. Düz mekik, yan mekik ve ters mekik gibi hareketler ile saatlerce yapılan antrenmanlar incelme konusunda yetersiz kalmaktadır. Pek çok kişi de mekikten sonuç alamadığı için sorunu kendi bünyesinde bularak egzersiz yapmaktan vazgeçmektedir. Kendinize haksızlık etmeden önce bilmeniz gereken ilk konu bölgesel zayıflamanın mümkün olmadığıdır. Vücudun yağ tutması genetik ile alakalıdır ve kilo vermekte benzer şekilde genetik yatkınlığa bağlıdır. Bu şu anlama gelmektedir, hangi bölge için antrenman yaparsanız yapın vücudunuz yakacağı yağı kendisi belirleyecektir. İstediğiniz kadar mekik çekin, genetik yatkınlığınıza bağlı olarak eriyecek yağlar vücudunuzun herhangi bir bölgesinden seçilecektir.

İncelmek İçin Nasıl Bir Antrenman Programı Uygulanmalıdır?

Daha fazla yağ yakımı için vücudunuzun kas kütlesinin en fazla olduğu bölgelere de önem vermek gerekmektedir. Bu bölgelere yönelik yapılan antrenmanlar daha fazla kalori harcanmasına neden olarak daha fazla yağ yakımı gerçekleştirecektir. Yeterli yağ yaktığınızda vücudunuzdaki yağ oranı azalarak bel ve karın bölgenizdeki yağları da yakmayı başaracaksınız. Ağırlık antrenmanları yağ yakımı için ideal bir program olduğu gibi zayıflamak için kardiyo programı uygulayabilirsiniz.

Kardiyo Nedir?

Uygulamasına geçmeden önce kardiyo nedir sorusuna cevap verilmesi gerekmektedir. Kardiyo antrenmanları kalp ritminin yükseltildiği, nefes alışverişinin hızlanmak zorunda bırakıldığı antrenman şeklidir. Kalp sağlığınız için de faydalı olan bu antrenman şekli sınırlarınızı zorlamanıza ve bu nedenle yağ yakımı hızının artmasına neden olmaktadır.

Zayıflamak İçin Kardiyo Nasıl Yapılır?

Kardiyo antrenmanları yaparak zayıflanabileceği konusundan bahsettiğimize göre kardiyo nasıl yapılır sorusunu cevaplamaya geçebiliriz. Hafif tempo düzeyli ve yüksek tempo aralıklı olarak iki çeşit kardiyo antrenman şekli bulunsa da detaylara girmeden sizi zayıflatacak kardiyo programları hakkında bilgi vereceğiz. Kardiyo antrenmanı olarak nefes alışverişinizi hızlandırarak kalp ritminizi artıracak;

 • Koşmak,
 • Bisiklet sürmek,
 • Tempolu yürümek,
 • Tenis oynamak,
 • Merdiven çıkmak

Gibi çeşitlerden oluşan antrenman programları uygulayabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenme ile kalori alımınızı sınırlandırdığınızda yukarıdaki sporları içeren bir antrenman programı ile kolayca zayıflayabilirsiniz.

İyi Bir İncelme Antrenman Programı Nasıl Olmalıdır?

Spor salonlarının insanları zayıflatmaktaki başarısı pek çoğumuzun dikkatini çekmektedir. Bunun nedenine inecek olursak spor salonlarında bulunan aletleri hatırlamak yeterli olacaktır. Spor salonları içerisinde koşu bandı, bisiklet, eliptik bisiklet, vb. pek çok kardiyo aletleri bulunduğu gibi kol, omuz, göğüs, kanat, bacak ve diğer kas gruplarını geliştirmeye yönelik ağırlık ekipmanları da bulunmaktadır. Yeni başlayanlar için kadiyo programı hazırlarken spor salonuna gitmeden eldeki imkanlar ile kolayca zayıflamak mümkün olacaktır.

 • Beslenmemizdeki karbonhidrat ve yağları azaltarak,
 • Su tüketimini artırarak,
 • Şeker ve tuz tüketimini sınırlandırarak,
 • Kardiyo programları ile vücudumuzu ısıttıktan sonra barfiks, şınav, mekik, dumbbell, çömelme/kalkma vb. kaslarımızı çalıştıracak hareketlerden yararlanarak hem kilo verip hem de sıkılaşabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. İncelme Antrenmanı Nedir Nasıl Yapılır? için yorumda bulun

  İncelme Antrenmanı Nedir Nasıl Yapılır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak İncelme Antrenmanı Nedir Nasıl Yapılır? için ilk yorumu yapabilirsin.