Vücut Geliştirme

İri Olmak İçin Ne Yapılmalı Nasıl Beslenilmeli?

İri Olmak İçin Ne Yapılmalı Nasıl Beslenilmeli?

Nasıl iri bir vücuda sahip olunur sorusu özellikle erkeklerin ve spor yapan kişilerin merak konusudur. Özellikle düzenli olarak spor yapan kişiler, iri görünmeyi hedefler. Bu sayede kas gruplarını daha çok ön plana çıkarırlar. Her ne kadar haftada 3-4 kez spor salonuna giden ve diyet yapan bir insan olsanız da, kaslarınız parçalı ve iri görünmeyebilir. Bu görünüme sahip olmak için belki de yıllarınızı vermeniz gerekecektir. Ancak hemen hemen her konuda olduğu gibi, iri görünme yolunda da kimse yıllarca bekleyecek sabra sahip değildir. Bunun için bazı yöntemlere başvurulur. Bu yöntemlerin başında protein desteği almak gelir. Ancak kimyasal olan her yoldan uzak durmak, vücudunuza yapacağınız en büyük iyiliktir.

İri Olmak İçin Yapılması Gerekenler:

Nasıl iri yapılı olunur sorusunun cevabını arayan kişiler, genel olarak vücut gelişiminden memnun değildir. İri bir yapıya sahip olmayı hedefleyen birçok kişi, yağlarını yakarak proteine çevire niyetindedir. Ancak bu yöntem yanlıştır. Her ne kadar kaslar için protein vazgeçilmez olsa da, iri gözükmek için belirli bir kütleye ve yağa da ihtiyacınız vardır. Bu yüzden sürekli olarak yağ yakıp kas yapmak sizi daha iri göstermez, aksine parçalı kaslı ama ortalama birisi yapar. Bu yüzden diyet programınızda bazı değişikliklere gitmeniz gerekebilir. Öncelikle sürekli olarak spor yapan bir kişiyseniz şu adımları takip etmelisiniz:

  1. Protein takviyesi için doğal yöntemler kullanın. Protein shakeleri evde kendiniz hazırlayın ve antrenman aralarında tüketin. İri yapılı olmak için en önemli noktalardan biri protein alımıdır ve protein alımı da spordan hemen sonra ya da spor aralarında olmalıdır.
  2. Diyetinizi esnetin. Yağ oranınızı sürekli düşürerek iri görünme hayalinizden vazgeçersiniz. Ortalama %15-%20 gibi bir yağ oranıyla beraber iri görünmeniz çok daha kolay olacaktır.
  3. Sırta ağırlık verin. Her ne kadar iri gözükmek isteyen kişiler kola ve omza önem verse de, sizi en iri gösterecek nokta sırtınızdır. Bunun yanında boyun da önemlidir.
  4. Ağırlık kaldırmaktan çekinmeyin. Ağırlık kaldırırken gelişiminize uygun olarak programınızı değiştirin.

İri Olmak İçin Yapılan Adımlarda Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Kalıplı olmak için ne yapmalıyım sorusunu soran kişiler, takip edeceği adımlarda dikkatli davranmalıdır. Öncelikle iri olmak isteyen kişiler belirli bir vücut geliştirme seviyesine ulaşmalıdır. Bu seviyeye ulaşmayan kişiler hemen iri olma hayaline kavuşmak isterse muhtemelen kaslarını zedeleyecektir ya da yırtacaktır. Tüm bunların yanında, spor öncesinde esneme hareketleri yapmak ve spor sonrasında soğuma hareketleri yapmak önemlidir. Aksi takdirde ertesi gün hamlık ağrıları çekersiniz ve kaslarınızda tahribat yaratırsınız.

İri Olma Yolunda Bilinen Yanlışlar:

Vücut geliştirme konusunda bilinen birçok yanlış vardır. Hemen hemen her yerde bu konu hakkında bilgilendirici yazılara ulaşabilirsiniz. Ancak bu konuda bilinen büyük yanlışlar vardır. Öncelikle protein her şey anlamına gelmez. Protein tozları kaslarınızı geliştirdiği gibi kalp kasınızı da orantısız büyütebilir. Bu yüzden ilerleyen dönemlerde kalp krizi riskiyle karşılaşabilirsiniz. Her ne kadar kimyasallara nazaran oldukça masum bir madde olsa da, protein tozu da başlangıçta tercih etmeniz gereken yöntemlerden değildir.

Ağırlık kaldırmak her şey değildir. Ağırlık kaldırmak kaslarınızın parçalanmasına yardımcı olsa da, asıl kas geliştirmeyi vücut ağırlığınızla yapmalısınız. Vücut ağırlığınızla yapabileceğiniz ileri düzey hareketler, birçok hareketten çok daha verimli ve etkilidir. Bu sayede hem ağır yüklerin altına girmezsiniz hem de vücut ağırlığınızla kolayca çalışırsınız.

Protein alımını spor aralarında ve hemen sonrasında gerçekleştirmek, kas yapımında ve iri olmada en etkili yoldur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.