Vücut Geliştirme

İzole Protein Nedir Nasıl Kullanılır ?

12.10.2017
480
İzole Protein Nedir Nasıl Kullanılır ?

İzole Protein Nedir?

İnsan vücudu mikroorganizmalardan, organlardan ve sistemlerden meydana gelen karmaşık bir yapıdır. Bu yapının günlük olarak çeşitli besin grupları ile ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlaması gerekmektedir. Tüm bu sistemlerin çalışabilmesi için dengeli beslenmenin şart olduğu yapılan araştırmalarla ortaya konmuştur. Dengeli beslenme noktasında ise alınan besin grupları karbonhidrat, yağ ve protein olarak üç ana sınıfa ayrılmaktadır. Bunlardan karbonhidrat ve yağlar oldukça dikkat edilmesi gereken besin unsurlarıdır. Dengesiz kullanıldığında kilo aldıran ve vücudun işleyişini bozan karbonhidrat ve yağların yerine protein ağırlıklı bir beslenme en uygun olan yöntemdir. Gün içerisinde çeşitli hayvansal ve bitkisel gıdalardan vücut için gerekli olan protein düzgün bir şekilde karşılanabilmektedir. Ancak vücut geliştirme sporu ile uğraşanlar veya gün içindeki aktivitesi çok yüksek seviyelerde bulunan kişiler ciddi anlamda enerji takviyesine ihtiyaç duymaktadırlar. Bu noktada ise izole protein dediğimiz sporcu gıdaları veya takviye gıdalar tercih edilen ilk yöntem olmaktadır.

İzole Protein Üretim Aşamaları

İzole proteinin normal proteine nazaran en büyük artısı karbonhidrat ve benzeri maddelerin üretimi sırasında filtrelenmesi ve böylece ortaya saf protein çıkmasıdır. Bu maddeler filtrelendiği için izole protein oldukça kolay bir şekilde sindirilmekte ve vücut tarafından emilim hızı da artış göstermektedir. Günlük gıdalardan alınan proteinin emiliminin 7 veya 8 saatte gerçekleştiği düşünüldüğünde izole proteinlerin yarım saat veya bir saat içinde vücutta aktif hale gelmesi oldukça kaliteli ve sporcular için bulunmaz bir fırsat sunmaktadır. Üretim aşamasında uygulanan iyon değişimi de bir takım kimyasal yöntemlerle proteinin çok daha uygun fiyatlara elde edilmesine olanak sunmaktadır. Ancak mikro filtreleme yöntemi proteinin saflaşması ve vücuda uygun hale gelmesi için en kaliteli uygulama olarak ön plana çıkmaktadır.

İzole Protein Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

25 gramlık bir izole proteinde 2 gram karbonhidrat ve neredeyse hiç yağ bulunmamaktadır. Bu sebeple çok hızlı bir şekilde emilebilen izole protein özellikle ağırlık sporu ile uğraşanlar ve vücut geliştirme işi ile meşgul olanlar adına bulunmaz bir takviye gıdadır. Büyük ağırlıkların altına giren sporcuların yarım saat veya bir saat içerisinde vücutlarında bulunan kaslarda katabolik bir takım sıkıntılar ortaya çıkabilmektedir. Kas yıkımı dediğimiz katabolik sıkıntıların mutlaka anabolik yani kas yapımı pozisyonuna evrilmesi için çok hızlı bir şekilde enerjiye ihtiyaç duyulmaktadır. Vücudun enerji noktasında yapı taşı sayılabilen proteinin doğal gıdalardan istenen hızda elde edilmesinin imkânı yoktur. Ancak izole protein spor yaptıktan çok kısa bir süre sonra dahi vücuttaki kasların yeniden yapılanması ve çeşitli doku hasarlarının önüne geçilmesi için çok kullanışlı bir üründür.

İzole Protein Ürün Çeşitleri Nelerdir?

Sadece sporcu gıdalarında değil bebek mamalarında dahi kullanılan izole protein sağlığa zararı olmayan oldukça besleyici olan takviye gıdalardır. Bu sebeple çeşitli enerji barlarında, atıştırmalık bir takım gevreklerde, sütten imal edilen bazı gıdalarda izole protein kullanılmaktadır. İzole proteinden beklenen en büyük fayda çok hızlı bir şekilde emiliminin gerçekleşerek vücudun ihtiyaç duyduğu enerjinin yerine konmasıdır. Ağırlık sporu ve vücut geliştirme sırasında eğer vücut ihtiyaç duyduğu enerjiyi kısa sürede yerine koyamaz ise ortaya ciddi anlamda bir kas yıkımı ve yorgunluk çıkacaktır. Bilhassa spora yeni başlayanlar için oldukça tehlikeli olan bu evrede enerji açığı kapatılmadığında bir takım kas ve doku hasarı da duruma eşlik edecektir. Aynı zamanda vücuttaki kas yapılarının toparlanması süreci gecikeceğinden dolayı düzenli spor yapma olanağı da ortadan kalkacaktır. Tüm bunların izole protein ürünleri ile engellenmesi oldukça kolaydır.

Size Özel Hazırlanan Ücretsiz Beslenme ve Vücut Geliştirme Programı İçin Lütfen Mail Adresinizi Yazarak Yorumunuzu Ekleyin ! Programınız Size Ulaşmazsa Bize Tekrar Yazmaktan Çekinmeyin !
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.