Vücut Geliştirme

Jinekomasti Nedir?

Jinekomasti Nedir?

Özellikle yaz aylarında erkeklerin büyük problemi olan göğüs yağlanması bir çok kişi tarafından Jinekomasti ile karıştırılmaktadır. Jinekomasti sanılan durumların çoğunun altında dengesiz beslenme ve hareketsizlik bulunmakta. Eğer normal sebeplerden bir yağlanma mevcut ise beslenme alışkanlıkları değiştirmeniz ve aktif bir gündelik hayatı ve sporu hayatınıza adapte etmeniz gerekmekte.

Jinekomasti neden oluşuyor?
Jinekomasti ise hormon dengesizliği nedeniyle ortaya çıkan medikal bir problemdir. Bu hormon dengesizliğinin bir çok sebebi bulunmakta. Steroid kullanıyor iseniz vücudunuz fazla testosteronu, östrojen hormonuna çevirmiş (aromatization) yapmış olabilir. Yediklerinizden dolayı östrojen hormonu artmış ve yine jinekomasti oluşmuş olabilir. Marketten alınan çoğu gıdanın içerisinde çeşitli hormonlar olduğu için yeme-içme bu konuda oldukça önemli. Stres jinekomastiyi tetikleyebilir. Bunların dışında vücudunuzda yüksek yağ oranı var ise yine jinekomasti oluşabilir. Jinekomasti’den şüpheleniyorsanız mutlaka doktora başvurmanız gerekmekte.

Jinekomasti’nin çözümü yeme alışkanlıklarınızı değiştirmekten geçiyor.
Öncelikle 2 haftalık bir detoksa girerek başlamanız gerekiyor. Bu 2 hafta boyunca karbonhidratlar, bakliyatlar, protein ve ağır besinlerden uzak durun. Yalnızca sebze, meyve ve bol bol su için. Vücudunuzdaki toksinler atılsın ve vücut kendini tedavi etmeye başlasın. Bu detoks döneminde özellikle aşağıdaki besinlerden uzak durun:

  • Çikolata ve kafein içeren yiyecekler
  • Soya
  • Plastik kutulu yiyecek, içecekler ve su
  • Dişi hayvanların eti, sütü
  • İnsülini yükselten tüm gıdalar
  • Her tip petrol ürünü ve parfümler, nemlendiriciler, birçok güneş kremi, tüy dökücüler, deterjanlar, nar ve lavanta sabunları vb.
  • Alkol

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.