Vücut Geliştirme

Kaç Kalori Almalıyım?

13.04.2017
278
Kaç Kalori Almalıyım?

Sağlıklı beslenme ve düzenli spora dayalı sağlıklı bir yaşamı sürdürmek isteyen herkes için beslenme en önemli konulardan biri olmaktadır. Hem fazla kilolarından kurtulmak isteyenler için hem kilo almada problem yaşayanlar için hem de var olan kilosunu sabit tutarak sağlıklı bir şekilde fit görünümünü korumak isteyen kişiler için beslenme en dikkat edilmesi gereken hususlardan olmaktadır. Burada beslenmeye ilişkin kişilerin hakkında en çok merak sahibi olduğu konuların başında ise günde kaç kalori alınması gerektiği olmaktadır. Bu konuda öncelikle herkesin kendi vücut tipine ve zayıflamak, kilo almak ya da fit kalmak gibi kendi amaçlarına göre bir kalori alımı gerçekleştirmesi gerekmektedir.

Günde Alınacak Kalori Miktarını Ne Belirler?

Fiziksel bir problem olarak ortaya çıkan kilo problemleri aşırı kilolular için de kilo almak isteyen kişiler için de zamanla psikolojik açıdan kendilerini kötü hissetmelerine sebep olabilecek olan bir probleme evirilebilmektedir. Bu sebeple kendi vücutlarına uygun diyetlerin insanlar tarafından uygulanması en önemli konulardan biri olmaktadır. Özellikle kilo vermek isteyen kişiler kendi vücutlarının ihtiyaçlarını göz ardı ederek sadece zayıflanmaya odaklanıp yeterince beslenemedikleri bir diyeti kendilerine seçebiliyorlar. Bu da gerekli enerjinin alınmasının önüne geçtiği için günlük hayattaki işlerin yapılmasının önünde bile bir engel olmakta ve dayanıksız bir bünyeye sahip olunmasına sebep olmaktadır. Günde kaç kalori tüketmesi gerektiğini öğrenmek isteyenlerin kendi vücut özelliklerine göre bir kalori miktarını belirlemesi bu sebeple gerekli olmaktadır.

Günde ne kadar kalori alması gerektiğini hesaplamak isteyen bir kişinin yaşı, cinsiyeti gibi temel etkenlerin dışında aynı zamanda var olan vücut yapısı ve genetik özellikleri dahi dikkate alınması gereken noktalardan olmaktadır. Genel olarak ortalama verilerden elde edilen kalori miktarlarının uygulanmaya geçirilmesi kabul edilmektedir. Örneğin, 20 ile 30 yaş arasındaki kişiler için yaklaşık 2000 kalorilik besinin tüketilmesi bir gün için uygun görülmüştür. Düzenli egzersiz yapmayan kişiler için uygun görülmüş olan bu rakam ağır antrenmanlar ya da düzenli olarak egzersizlerine devam eden kişiler için yaklaşık 200 kalori kadar daha artırılabilir. Kişilerin burada kaç kalori tüketeceklerini kendi hareketliliklerine bağlı olarak değiştirmesi gerekmektedir.

Zayıflama için Kaç Kalori Tüketilmeli?

Zayıflamak isteyenler günde kaç kalori tüketmeleri gerektiği konusunda bir bilgi almak istediklerinde öncelikle bilmeleri gereken şey daha az kalori tüketmenin tek başına kişiyi zayıflatmakta yeterli olmayacağıdır. Buna ek olarak mutlaka düzenli egzersizlere kişilerin devam etmesi gerekmektedir. Spor yapmaya devam eden kişiler için zayıflama amacına sahip olsalar bile vücudun ihtiyacı olan enerjinin daha fazla olması sebebiyle daha fazla kalorili beslenme şekline sahip olmaları da mümkün olabilecektir.

İdeal kalori rakamlarına bakıldığında günlük olarak belirlenmiş ortalama bir insan için 2000 kalorilik tüketimin kilo vermek isteyen kişi için 1000 kaloriye düşürülmesi yeterli olacaktır. Çalışma hayatında hareketli olan ya da düzenli olarak sporuna devam eden kişiler için kalori miktarı daha da artırılabilir. Kilo vermek isteyen kişiler için kaç kalori alınması gerektiğinden daha da önemli olan bir konu yakılacak kalori miktarlarıdır. Burada bilinen ortalama değerler 1 kg yağın yakılması için toplamda 7000 kalorinin harcanmasıdır. Kişiler spor yaparak bu kaloriyi yakma sürelerini kısaltabilecekleri gibi kilo verme süreçlerini daha uzun periyotlara yayabilirler. Beslenme alanında çalışmasına devam eden profesyonel kişiler insan vücudunun 1200 kaloriden az bir tüketim yapmaması gerektiğini söylemektedir. Bu sebeple kişilerin hareketsiz bir yaşamda 1000 kalori tüketerek hayatına devam etmektense daha fazla kalori tükettikleri hareketli bir yaşam tarzını benimsemeleri gerekmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.