Vücut Geliştirme

Kalf Kası Geliştirme (Baldır Kası Geliştirme)

Kalf Kası Geliştirme (Baldır Kası Geliştirme)

Vücut geliştirme sporuna başlayan kişileri ilk aşamada teşvik eden şeyler çoğu zaman daha önce başka kişilerde görülmüş olan karın kasları oldukça estetik kaslar oluyor. Bu tür kaslardan biri de kalf kası olmaktadır. Vücut geliştirme sporu ile ilgilenen kişiler arasında baldır kası olarak da bilinen bu kas geliştirilmesi zor kaslardan biri olduğu için ayrıca sıkı bir çalışma yapmayı da gerektirmektedir. Özellikle kasın gelişiminde kişilerin genetik yapısının da etkisinin bulunması bu gelişim sürecinin kişiden kişiye farklılık göstermesinde etkili oluyor.

Kalf kasından bağımsız olarak zayıf olan bir kas grubunu geliştirmek ancak sıkı ve düzenli bir çalışma ile mümkün olmaktadır. Ancak özellikle kalf kası için daha disiplinli bir şekilde antrenmanların yapılması gerekiyor. Bu disiplinin sağlanmasında kişilerin elinde bulunan en iyi silah ise kendilerini zihinsel olarak antrenmanlara ve setlere hazırlamış olmalarıdır. Bu sayede gözle görülür değişimleri elde etmek mümkün olabiliyor.

Kalf Kası Geliştirmek için Antrenman Programı

Kalf kasının geliştirilmesinde diğer kaslarda olduğu gibi kasların esnetilmesi ve ardından sıkıştırılması gerekmektedir. Tüm bu süreç içinde kasların aşırı yüklere maruz kalmaması adına mutlaka dinlenme araları verilmeli ve bu sürelere sadık kalınmalıdır.

Kalf kasını geliştirmek için sporcuların yaptığı en temel hareket standing calf raises oluyor. Spor salonundaki standing calf raise ya da Smith machine üzerinde yapılması gereken bu harekette bacaklar düz olacak şekilde yukarı doğru çekilir. Bu hareketi yaparken mutlaka vücudun rahat bir pozisyonda olmasına ve gereksiz kasılmalara girmesinden kaçınılmasına dikkat edilmelidir. Özellikle ağırlıkların birden kaldırılmasını sağlamak için yapılan ağırlığı hızla itme hareketlerinden mümkün surette kaçınılmalıdır.

Kalf kasını geliştirmek için yapılabilecek setler içinde en kolay şekilde yapılabilecek olan hareket leg press calf raises olmaktadır. Kalf çalışmaya uygun makinelerin bulunmadığı yerlerde ya da evde rahatlıkla yapılabilecek olan bu harekette yerden belirli bir yükseklikte bulunan sehpa üzerinde tek ayakla yükselmeye çalışılır. Bu hareket sırasında vücut pozisyonunun bozulmamasına dikkat edildiği takdirde kalf kası gelişimini sağlamak mümkün olabiliyor.

Bir diğer kalf kası geliştirme hareketi olan single leg calf raises hareketi, en başarılı şekilde sonuç veren kalf kasını geliştirme hareketlerinden biri olmaktadır. Kalf kaslarının gelişmesi için yapılan tüm hareketler için kişilerin bacak kuvvetlerinin eşit miktarlarda olmasının sonucunda en etkili şekilde kas gelişimi sağlanabiliyor. İşte bu hareket sayesinde öncelikle bacakların sahip olduğu kuvvetin eşitlenmesi sağlanabilmektedir. Oturma pozisyonunda iken ayakların üzerine yüklenmiş olan dambıl ya da benzeri ağırlıkların kaldırılması şeklinde yapılan bu hareket sayesinde kısa sürede kalf kasının etkili bir şekilde gelişmesi sağlanabilecektir. Kalf kası üzerine yapılan hareketler sonrasında kas gelişiminin yanı sıra aynı zamanda sakatlanma olasılıklarının da en aza indirilmesi söz konusu olmaktadır. Düzenli olarak artırılan tekrar sayıları ile haftada iki kez dinlenmeye önem verilerek yapılan antrenmanlar sonrasında kalf kasının istenilen seviyeye geldiğini görmek mümkün oluyor.Size Özel Hazırlanan Ücretsiz Beslenme ve Vücut Geliştirme Programı İçin Lütfen Mail Adresinizi Yazarak Yorumunuzu Ekleyin ! Programınız Size Ulaşmazsa Bize Tekrar Yazmaktan Çekinmeyin !
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.