Karbonhidrat Döngüsü Diyeti Nedir Nasıl Yapılır ?


Karbonhidrat döngüsü diyeti, günümüzde fitness ile uğraşan sporcu kişilerin yapmakta olduğu bir diyettir. Bu diyet, sporcuların en çok kullandığı diyettir. Çünkü kilo vermenin en kolay yolu bu diyetten geçmektedir. Diyetin ismi olan karbonhidrat döngüsü, haftanın sadece 1 gününde uygulanmaktadır. Haftanın bir günü içerisinde uygulanan bu döngü diyeti, o gün içerisinde ağırlıklı olarak karbonhidrat içeren gıdaları tüketmeniz gerekmektedir. Böylece kontrollü bir şekilde kilolardan kurtulabilecek ve aynı zamanda yaptığınız spor doğrultusunda daha fit bir görünüm elde edebileceksiniz.

Karbonhidrat döngüsü diyeti, sadece kilo vermek için değil, aynı zamanda kas üretimi içinde oldukça etkili ve basit bir yöntemdir. Bu diyet, sindirim ve metabolik fonksiyonlara elverişli olduğundan dolayı, oldukça faydalı bir diyet olmuştur.

Karbonhidrat Döngüsü Diyeti Nasıl Yapılır?

Karbonhidrat döngüsü diyeti, haftanın her günü yapılabilir. Fakat buradaki önemli nokta, her gün yüksek düzeyde karbonhidrat içeren gıdalar tüketmemektir. Bunun yerine haftanın sadece 1 gününü sadece karbonhidrat içeren gıdaları tüketerek geçirmeniz tavsiye edilmektedir. Örneğin hafta başlangıcı olan Pazartesi gününde sadece karbonhidrat içeren gıdalar tüketiyorsanız, kalan diğer günlerde her gün sadece 1 öğün olacak şekilde karbonhidrat içeren gıdalar tüketmek gerekmektedir. Her gün sık bir şekilde sadece karbonhidrat içeren gıdalar tüketmek, tamamen zararlı bir davranış olacaktır.

Sağlıklı bir şekilde kilo verebilmek adına uygulamanız gereken tek yöntem, haftanın bir günü sadece karbonhidratlı gıdalar, diğer günlerinde sadece 1 öğün karbonhidratlı gıdalar tüketmektir. Böylece hem hızlı bir şekilde kilo verebilecek, hem de bu kilo kayıpları vücudunuzda herhangi bir etki yaratmayarak (göbek gibi) daha fit görünmenizi sağlayacaktır.

Eğer günlük bir şekilde uyguladığınız yemek programınız var ise, bu listenin içerisine karbonhidrat bazlı gıdaları da eklemeniz gerekecektir. Örneğin patates mükemmel bir karbonhidrat örneğidir. Ara öğünlerde patates, pilav veya muz gibi besinleri tüketerek, karbonhidrat döngüsü diyetine başlayabilirsiniz.

Günde Ne Kadar Karbonhidrat Alınmalı?

Gün içerisinde ne kadar karbonhidrat içeren gıdalar tüketeceğiniz, tamamen sizin fiziğiniz, yaşınız ve cinsiyetinize göre değişiklikler gösterecektir. Ancak kilonuz kaç olursa olsun, hızlı kilo verebilmek adına sadece karbonhidratlı içecekler tüketmemek gerekmektedir. Hafta boyunca alınan karbonhidrat seviyeleri kadınlarda 2300 kaloridir. Erkeklerde ise bu seviye 2500 ile 3000 arasında değişiklik göstermektedir.

GÜNLÜK KARBONHİDRAT İHTİYACINIZI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Sizde hafta içerisinde bu seviyelerde karbonhidrat içeren gıdalar tüketirseniz, kilo verme süreciniz fazlasıyla hızlanacaktır. Aynı zamanda sağlıklı bir şekilde kilo vererek, yaptığınız spor ile birlikte mükemmel bir görünüm elde edebileceksiniz.

Karbonhidrat Döngüsü Diyetinin Faydaları

Karbonhidrat diyetinin en belirgin faydası, kas kütlesinin üretimini korumasıdır. Bu diyet sayesinde, kasların korunmasını sağlayabilmeniz mümkündür. Karbonhidrat döngüsü diyeti, spor yapan kişiler için çok önemli bir diyettir. Spor çalışmaları bittikten sonra vücudun istediği miktarda karbonhidrat tüketimi sağlamazsanız, kas kütleleri daha da fazla güç elde edebilmekte oldukça zorlanacaktır. İşte bu konuda karbonhidrat devreye girmektedir. Her çalışma sonrasında kaslar harekete geçmekte ve bu hareket esnasında enerjiye ihtiyaç duymaktadır.

Bu enerjiyi elde edebilmek için ise en önemli besin, karbonhidrat içeren besinlerdir. Karbonhidratlı besinler tüketerek, kaslarınızın gelişmesinde etkin bir rol oynayabilir ve böylelikle kaslarınızın fazla yorulmadan gelişim göstermesini sağlayabilirsiniz.

Kilo Vermek

Karbonhidratlı besinlerin en temel faydası ise, hiç şüphesiz kilo verdiriyor olmasıdır. Bu diyet, insanların daha fit bir görünüm elde etmesi açısından oldukça etkili ve insan sağlığı açısından bir o kadar faydalı bir diyettir. Bu diyet içeresinde ne tür gıdalar tüketeceğiniz tamamen size bırakılmıştır. Buradaki önemli olan nokta, karbonhidrat içeren besinleri tüketmektir. Gün içerisinde aşırıya kaçmadan hafif düzeyde karbonhidrat döngüsü diyeti uygulamak, hızlı bir şekilde kilo verilmesini sağlayacak ve insanları hayal etmiş olduğu fit görünüme ulaştıracaktır.

Sağlıklı bir şekilde kilo vermek, kilo problemi çeken insanların en fazla arzu ettiği bir durumdur. Şunu söylemeliyiz ki, sadece karbonhidratlı besinler tüketerek kilo vermek, çok fazla zamanınızı alacaktır. Bu diyetteki asıl amaç, karbonhidrat içeren besinleri tüketmek ve aynı zamanda spor yapmaktır. Spor yapmadan bu diyeti uygulamak elbette kilo vermenize yardımcı olacaktır, fakat verdiğiniz kilolar vücudunuzdan sarkmış bir şekilde daha kötü bir imaj yaratacaktır. İşte bu sebepten dolayı hem spor yapmayı ihmal etmemeli, hem de bu diyete gereken önemi vermeniz gerekmektedir.

Sağlıklı Beslenmek

Karbonhidratlı besinler, sağlıklı beslenmenin bir başka yoludur. Sadece karbonhidrat değil, aynı zamanda lif bazlı gıdalar tüketmek de, yine sağlıklı beslenmenin temel maddelerindendir. Gün içerisinde çok fazla yağlı yemekler veya fast food tarzı sağlıksız gıdalar tüketmek, ileriki zamanlarda çok fazla sağlık sorunun yaşanmasına vesile olmaktadır. Bu tür besinler yerine günlük yemek listenize en az 1 öğün olacak şekilde karbonhidrat içeren besinleri takviye etmeniz, sağlığınız açısından da oldukça etkili bir yol olacaktır.

Tüm bu işlemlere başlamak için, bir diyet listesi hazırlatabilmeniz mümkündür. Birçok spor salonunda hizmet gösteren spor hocaları, insanlara boy, kilo, yaş, cinsiyet gibi faktörler üzerinden çeşitli diyet listesi vermektedir. Bu yemek listeleri ise genellikle karbonhidratlı besinlerden oluşmaktadır. Spor hocalarınızdan bu tür bir diyet listesi isteyerek, anında kilo vermeye ve aynı zamanda sağlıklı beslenmeye başlayabilirsiniz.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Karbonhidrat Döngüsü Diyeti Nedir Nasıl Yapılır ? için yorumda bulun

    Karbonhidrat Döngüsü Diyeti Nedir Nasıl Yapılır ? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Karbonhidrat Döngüsü Diyeti Nedir Nasıl Yapılır ? için ilk yorumu yapabilirsin.