Karbonhidrat Nedir Hangi Besinlerde Bulunur?


Düzenli beslenmek isteyen kişilerin pek çoğu tüketecekleri besinlerde protein, karbonhidrat ve yağ alımlarına dikkat etmeleri konusunda bilinçli olabiliyorlar. Ancak bunların tam olarak ne ifade ettikleri ve ne işe yaradıkları konusunda bilgisiz kalabiliyorlar. Bu yazımızda karbonhidratların vücut için neden önemli bir besin olduğunun üzerinde durarak bunun hangi besinlerin içeriğinde ne kadar bulunduğunu inceleyeceğiz.

Karbonhidratlar insan vücudunun kesinlikle tüketmesi gereken ana besin maddelerinden olmaktadır. Vücudun ihtiyaç duyduğu enerjinin karşılanmasını sağlaması ile bu göreve sahip olan karbonhidratlar besinler yoluyla dışarıdan alınmaktadır. Sindirim sistemi içerisinde kan şekeri olarak bilinen glikoza dönüştürülen karbonhidratlar yeni hücrelerin ve dokuların oluşmasında, organların düzenli işleyişine devam etmesinde etkili olur. Karbonhidratların fazla alınması halinde ise vücuda alınmış olan glikozlar karaciğerde depolanmaktadır. Depolanan bu karbonhidrat daha sonra ihtiyaç duyulduğunda tüketilmektedir.

Karbonhidrat Çeşitleri Nelerdir?

Karbonhidratlar kendi arasında basit ve kompleks karbonhidratlar olmak üzere 2’ye ayrılmaktadır. Basit karbonhidratlar meyvelerin, sebzelerin, süt ve süt ürünlerinin içinde bulunan karbonhidratlardır. Bunların aşırı tüketilmesi halinde kompleks karbonhidratlar kadar zararlı bir etkinin karbonhidrat etkisi ile ortaya çıkması söz konusu değildir. Ancak kompleks karbonhidrat içeriğine sahip olan baklagiller, tam tahıl ekmekleri, patates gibi nişastalı sebzeler için aşırı tüketim sonucunda vücudun hızla kilo alması söz konusu olabilmektedir. Kompleks karbonhidratlar besin lifleri bakımından zengin olduğu için mutlaka tüketilmesine önem verilmesi gereken gıdalardan olmalıdır.

Hangi Besinlerde Karbonhidrat Bulunur?

Beslenmenin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi için kompleks karbonhidrat bakımından yüksek değerlere sahip olan besinlerin tüketilmesine ağırlık verilmelidir. Rafine şeker tüketimlerine yerine sebze ve meyve tüketimi de basit karbonhidrat ihtiyacının sağlıklı bir şekilde karşılanmasını sağlamaktadır. Çoğu zaman karbonhidratların kilo aldıran besin içerikleri oldukları düşünülerek bunların hiç tüketilmediği diyetlere uyulmaya çalışılabiliyor. Ancak vücudun ihtiyaç duyduğu enerjinin karşılanmasındaki en temel besinlerden olan karbonhidratların iyi ve kötü olanlarını birbirinden ayırt ederek besinleri tüketmenin avantajı daha çok olmaktadır.

Kötü karbonhidratlar olarak bilinen besin içerikleri az lif içeren, besin değerleri bakımından düşük ve kan şekerinin düzenlenmesinde beklenmedik eğriler ortaya çıkaran beyaz ekmek, beyaz pirinç, beyaz şeker ve tatlılar gibi besinler olmaktadır. Bu besinleri tüketmemek adına gıdaların içindekiler bölümünü incelemek yeterli olabilmektedir. Eğer mısır tatlandırıcı, glikoz, laktoz, invert şeker, mısır şurubu, şeker gibi içeriklerin yer aldığı yazıyorsa bu besinlerin tüketiminden kaçınılmalıdır.

Sağlıklı bir şekilde karbonhidrat tüketimini gerçekleştirmek isteyen kişiler mutlaka kompleks karbonhidratlara ağırlık vermelidir. Meyveler ve sebzeler bu konuda ilk sırada gelir. Özellikle kurutulmuş meyvelerin, sebzeler içinde de beyaz ya da tatlı patateslerin tüketilmesine dikkat edilmelidir. Bunlara ek olarak bakliyatlar, süt ürünlerinin tamamı ve tahıllar da sağlıklı şekilde karbonhidrat alımlarını sağlamaktadır. Kişilerin kendi vücut ihtiyaçlarına göre bir karbonhidrat alımına dikkat etmesi gerekmektedir.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Karbonhidrat Nedir Hangi Besinlerde Bulunur? için yorumda bulun

    Karbonhidrat Nedir Hangi Besinlerde Bulunur? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Karbonhidrat Nedir Hangi Besinlerde Bulunur? için ilk yorumu yapabilirsin.