Vücut Geliştirme

Kardiyo Çeşitleri Neler? Nasıl Kardiyo Yapılmalı?

Kardiyo Çeşitleri Neler? Nasıl Kardiyo Yapılmalı?

Kilo vermek, daha doğrusu yağ yakmak için ihtiyacımız olan kalori açığını yaratmak adına kardiyo yapıp yapmamak elbette kendi tercihiniz. Bu açığı sıkı ağırlık antrenmanları ile yakalayabilmek de mümkün. Ancak kardiyonun tek yararı bu değil elbette. Kardiyo ile kalbimizi güçlendirir, metabolizmamızı hızlandırır, kan basıncımızı dengeler, esneklik kazanabilir ve dayanıklılığımızı artırabiliriz.

Nasıl Kardiyo Yapılmalı?

Yağ yakmak ve zayıflamak için ağırlık antrenmanı olmadan sadece kardiyo yapmamak gerektiğinden tekrar tekrar bahsetmeyeceğiz; ister 70’şinize geliyor olun, ister obez. Kardiyo yapmak için de günümüzde öne çıkan 2 ana kardiyo çeşidi var.

Steady-Sabit Tempo Kardiyo

Sabit tempoda uzun süreli yapılan, kısaca nefes nefese kalmadan yapılan kardiyo çeşididir. Avantajları ve dezavantajlarından bahsedecek olursak;

* Ağırlık antrenmanı sonrasında yapıldığında vücudu yıpratmaz ve katabolik sürece sokmaz.

* Sakinleştirici ve dinginleştirici bir özelliğe sahiptir.

* 40-50 dakika kadar bir süreye yayıldığı için zaman problemine neden olabilir.

kardiyo-2

HIIT Kardiyo (High-Intensity Interval Training) – Yüksek Yoğunluklu Interval Antrenman

25-30 saniye maksimum tempo, ardından 1.5-2 dakika sabit tempo ile yapılan kardiyo çeşididir. Avantajları ve dezavantajlarına gelecek olursak;

* Kısa sürede maksimum kalori yakmayı sağlar.

* 20-25 dakika gibi bir sürede tamamlandığı için zamandan kazanç sağlar.

* Çok büyük farklar olmasa da sabit yoğunluklu kardiyoya göre antrenmandan sonra gün içerisinde metabolizmanın daha hızlı olmasını sağlar kalori harcanmasını artırır.

* Yoğun geçen bir antrenman sonrasında HIIt kardiyo yapmak az da olsa yıkıcı etki yaratabilir.

HIIT Kardiyo mu, Steady-Sabit Tempolu Kardiyo mu?

Kısaca cevap vermek gerekirse, her ikisi de. Hangisini ne zaman yapacağınıza ise günlük yaşamınıza göre karar verebilirsiniz.

Örneğin;

* Ağırlık antrenmanınızın olmadığı, yoğun ve stresli geçen bir günün sonunda çok hafif tempo koşu ya da yürüyüş sizi rahatlatıp dinlenmenizi sağlayacaktır.

* Fazla vaktiniz yokken, ağırlık çalışmasının ardından yapacağınız kardiyo, HIIT kardiyo olabilir.

* Sabahları vaktiniz varsa aç karnına yürüyüş hem günün güzel geçmesi, hem de insülin seviyesi düşükken yağ yakmak adına oldukça iyi gelecektir. Ancak kalkar kalkma HIIT kardiyo yapmak pek kolay ve sağlıklı olmayacaktır.

* Spora yeni başlamışsanız ya da kalp sorunlarınız varsa HIIT kardiyoyu tercih etmeyebilirsiniz.

* HIIT kardiyo yerine haftada 1-2 gün halı saha maçı yapabilirsiniz.

* Ağırlık antrenmanı sonunda kardiyo yapmak yerine, haftanın 1-2 günü bisiklete binip gezebilir, aynı anda da kalori açığı oluşturabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.