Kardiyo Nedir Nasıl Yapılmalıdır ?


Kardiyo Nedir?

Kardiyovasküler kelimesinden kısaltılmış olan kardiyo vücuttaki kalp ve bütün kan damarlarının dolaşım sistemini ifade eden bir terimdir. Günümüzde kan dolaşımını hızlandırıp kalp ritmini rutinin dışına çıkaran her türlü egzersiz için kardiyo tabiri kullanılmaktadır. Genel anlamda kardiyo kilo vermek ve vücuttaki istenmeyen yağların yakılması için tercih edilen bir takım egzersizler bütünü olarak algılanmaktadır. Ancak detaylı bir inceleme neticesinde kardiyo dediğimiz egzersizlerin yağ yakmak ve kilo vermekten çok daha farklı faydalarının olduğu ortaya çıkacaktır.

Kardiyo Çeşitleri Nelerdir?

Kardiyo adı altında yapılan egzersizlerin hepsinin ortak olan noktası kalp ritminin hızlanması ve nefes alışverişteki artıştır. Bu şekilde meydana gelen bütün aktiviteler bir çeşit kardiyo sayılabilmektedir. Bu açıdan bakıldığında tempolu yürüme, koşma, bisiklet sürme gibi bütün aktiviteler kardiyo egzersiz sınıfına girebilmektedir. Ancak profesyonel ve bilinçli bir şekilde yapılmakta olan kardiyo, hafif tempolu kardiyo ve yüksek tempolu aralıklı kardiyo olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Bunlara LISS kardiyo veya HITT kardiyo da denmektedir.

LISS Kardiyo Nasıl Yapılır?

Hafif bir tempoda seyreden bu kardiyo egzersizinde kalp atışının yüzde 65’ini bulan bir tempo sağlanmakta ve bu tempo stabil bir şekilde bir saate yakın sürdürülmektedir. Bu şekilde meydana gelen ve vücudu çok fazla yıpratmayan kardiyoya LISS kardiyo denmektedir.

 • Hafif tempolu olan bu kardiyonun en büyük avantajı vücuttaki kas sisteminin çok fazla yıpranmadan egzersiz yapma imkânını sunmasıdır.
 • Bununla birlikte düzenli olarak yapıldığında belli oranda kas kütlesinde artış ve günlük hayatta meydana gelen stresin azaldığı gözlenmektedir.
 • Hafif tempolu kardiyonun diğer bir avantajı ise egzersiz sırasında müzik dinlemek veya kitap okumak mümkün olabilmektedir. Böylece her gün 45-60 dakika boyunca çok fazla yorulup yıpranmadan istenen kaloriler yakılabilirken vücuttaki kalp ritmi de bir düzene girmektedir.
 • Ayrıca konsept itibariyle oldukça da eğlenceli olan LISS kardiyo her koşulda yapılabilen bir antrenman biçimidir ki LISS kardiyo sonrasında kesinlikle kas yıkımı meydana gelmemektedir.

HITT Kardiyo Nasıl Yapılır?

Türkçesi yüksek tempo aralıklı kardiyo olan HITT kardiyo, LISS kardiyoya göre çok daha yüksek tempoları gerektiren aktiviteler bütünüdür. Ancak stabil bir şekilde sürmeyen HITT kardiyo zaman zaman yükselen ve hemen ardından bir anda düşen tempolarda yapılan aritmik bir antrenman tarzı olarak ön plana çıkmaktadır. Bir dakikalık çok hızlı bir deparın ardından yarım dakikalık hafif bir koşu ve ardından tekrar sürecek olan bir dakikalık hızlı bir depar ve tekrar hafif tempolu bir koşu. Bu şekilde kalp ritmi ve kan basıncı sürekli olarak farklı seviyelerde devam ettiğinden dolayı kalp atışının yüzde 85’i civarında bir tempo ortaya çıkmaktadır.

 • HITT kardiyo oldukça büyük bir efor sarf ettirdiğinden dolayı çok iyi kalori yaktıran ve insan vücudundaki patlayıcı gücü açığa çıkaran bir özelliğe sahiptir.
 • Ayrıca düzenli olarak yapıldığında ciddi anlamda bir çabukluk egzersizine dönüşen ve metabolizmanın çok kısa sürede hızlanmasını sağlayan HITT kardiyo futbol ve basketbol gibi takım sporlarında da sürekli olarak yapılan bir antrenman biçimidir.
 • LISS kardiyoda 60 dakika kadar süren antrenman HITT kardiyo için 15 dakikada bile yerine getirilebilmektedir. Yüzerken, koşarken veya boks antrenmanı yaparken çok kısa bir sürede HITT kardiyo yapabilmek mümkündür.
 • Yağ yakma noktasında oldukça etkili olan yüksek tempolu kardiyonun bir takım yan etkileri de bulunmaktadır. Bunların başında henüz spora yeni başlayan ve vücudu daha güçlenmemiş olan kişilerin yüksek tempolu kardiyolar sırasında sakatlanması olağan bir durumdur. HITT kardiyo yapabilmek için vücudun belli bir seviyede enerji depolaması ve kas kütlesinin maksimum seviyelere kadar çıkacak durumda bulunması gerekmektedir. Ayrıca hazır olmayan bir vücut sürekli olarak HITT kardiyo ile yıprandığında kaslar yıkama uğramaktadır.

Hangi Kardiyo Çeşidi Daha Faydalıdır?

Her iki kardiyo çeşidinin de kendine göre birtakım avantajları bulunmakla birlikte LISS kardiyo her seviyeden insanın ve sporcunun günlük rutin hayatın içinde kolaylıkla gerçekleştirebileceği bir egzersiz tarzıdır. Böylece kalp oldukça kuvvetli bir seviyeye erişirken aritmik durumlarla da mücadele etmeyi öğrenecektir. Ancak düzenli olarak her gün yapılmakta olan LISS kardiyo haftada en az bir kere HITT kardiyo ile takviye edilmelidir.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Kardiyo Nedir Nasıl Yapılmalıdır ? için yorumda bulun

  Kardiyo Nedir Nasıl Yapılmalıdır ? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kardiyo Nedir Nasıl Yapılmalıdır ? için ilk yorumu yapabilirsin.