Karın Kası Ağrısı Neden Olur Nasıl Geçer ?

Karın kaslarının ağrımasına yol açan sebepler arasında mide, karın ve apandis ya da pankreas gibi organlardan kaynaklanan sorunlar bulunabileceği gibi daha çok kas ağrısından söz ediliyorsa spor sonrası meydana gelen ağrılar akla gelmektedir. Ağır ve yoğun egzersizlerin dışında meydana gelen karın kası ağrısı vücut için oldukça ciddi problemlerin habercisi olabilecekken spor sonrası meydana gelen ağrılar çok daha basit sebeplerle ortaya çıkmaktadır. Spora başlamadan önce ısınma bölümlerini kısa tutan, kaslarının ısınması için yeterli vakit ayırmayan kişilerin egzersiz sırasında ve sonrasında şiddetli karın kası ağrıları ile karşılaşması mümkün olmaktadır. Özellikle spora uzun süre ara verildikten sonra ya da düzenli yapılan spor antrenmanlarından çok daha şiddetli bir şekilde antrenman yapıldığında bu fark daha belirgin şekilde ortaya çıkmaktadır. Bu tür karın kası ağrıları iyi bir ısınma bölümüyle kolaylıkla geçecektir.


Karın kası ağrılarına yol açan diğer sebeplere bakıldığında öncelikle en sık şikayetlerden olan öksürükle beraber gelen ağrılar olmaktadır. Öksürük ve kusma gibi durumlarda mide kaslarının aşırı kasılması söz konusu olduğu için karın kası ağrısı ile karşılaşılabilir. Bunun anı sıra hazımsızlık da karın ağrısına yol açabilir. Ancak bu tür karın kası ağrıları en geç 4 veya 5 saatlik süre sonunda sona ermektedir. Bu sürenin sonunda hala devam etmekte olan ağrılarda ise akla apandisit veya pankreastan kaynaklanan sorunlar gelmelidir. Bu organlarda yaşanan enfeksiyonlar, iltihaplar karın kaslarının ağrımasına yol açabilir.

Karın Kası Ağrısı Nasıl Geçer?

Karın kası ağrılarının yaşandığı durumlar insanların kimi zaman gündelik işlerini yapamayacak şekilde etkilendiği ağrılara dönüşebilmektedir. Sadece oturup kalkmak bile karın kası ağrılarından dolayı zorlaşabilmektedir. Bu tür durumlarda çok basit yöntemlerle karın kası ağrısı geçirilebilir.

  • Ağrıyan bölgelere masaj yapılarak kan akışı hızlandırılabilir.
  • Sıcak ve soğuk masaj karışımıyla ağrıların dindirilmesi sağlanabilir.
  • Sıcak su ile duş alınabilir.
  • Spor sonrası karın kası ağrılarında spora devam edilerek karın kaslarının güçlenmesi sağlanabilir.
  • Kas gevşetici krem ve ilaçlar kullanılabilir.

Karın kası ağrılarının oldukça şiddetli olduğu zamanlarda tüm bu uygulamalar denenerek kısa sürede günlük hayatın akışını bozmayacak şekilde devam etmek mümkün olmaktadır.Etiketler

YORUM YAZIN