Karın Kasları İçin Etkili Hareketler

Karın Kasları için En Etkili Hareketler


Spor salonuna gitmeye vakit kalmadığı zamanlarda ya da o an için spor yapmaya imkan bulunabilecek olan geniş alanlar oluşmadığı zamanlarda bile kişilerin etkili bir şekilde karın kaslarını geliştirmeleri mümkün olabilmektedir. Sadece 5 farklı hareket sayesinde etkili karın kası hareketleri yapılarak çok dar alanlarda dahi kısa sürede karın kaslarının ciddi oranda gelişmesi mümkün olabilir. Karın kaslarını çalıştırmada başlangıç seviyesi için uygun olan bu hareketler kişilerin kendi seviyelerine göre tekrar sayıları yaklaşık 10 set sayıları ise 2 veya daha fazla olacak şekilde ayarlanmalıdır.

Hangi Hareketlerle Karın Kasları Gelişir?

İlk olarak karın kaslarının gelişmesi için yapılabilecek en temel hareket olan crunch hareketi yapılır. Bu harekette boynun fazla bükülmemesine dikkat edilmeli ve göğüsle birlikte vücuda doğru eğilerek karın kaslarının çalışması sağlanmalıdır. Bir sonraki harekette eller yine baş altında birleştirilmiş şekilde ayaklarda yere doksan derece olacak şekilde dizlerden kırılmış olarak yapılmalıdır. Hareket sırasında bacaklardan biri ileri atılıp geri çekilerek ve bu hareket bir sağ bir de sol için tekrar edilerek karın kaslarının çalıştırılması sağlanır. Kişiler etkili karın kası hareketleri oluşturmak istiyorlarsa bu iki hareketin kombinasyonu olarak değerlendirilebilecek bir hareket daha uygulayabilirler. Önce bacakların ileri ve geri çekildiği hareket bir kez yapılıp ardından başla birlikte göğüs hizasına kadar kalkma hareketi takip edilebilir. Bu hareket sırasında ayakların bükülmemesi ve dengesinin korunmasına mutlaka dikkat edilmelidir.

Farklı Karın Kası Grupları Çalıştırılmalı!

Karın kasları alt üst ve yan olmak üzere farklı bölümlerden oluşmaktadır. Özellikle yan karın kaslarının oluşması buradaki yağ birikmelerinin daha kötü görünümlere sebep olmasından dolayı daha çok istenmektedir. Burada etkili karın kası hareketleri arasında en önemli etkiye sahip olanlarından yan plank hareketi yapılabilir. Kolun dirsekten itibaren yerde tutulduğu bu harekette vücut hiç kırılmadan düz bir şekilde yan tutularak yan karın kaslarının kasılması sağlanır. Başlangıçta 30 saniye kadar bu pozisyonda kalmaya çalışmak iyi bir harekettir. Bir diğer harekette yerde uzanmış pozisyonda göğsün yukarı kaldırılmaya çalışılmasıdır. Yine aynı pozisyonda iken kolların yerde bulunduğu anda ayakların kaldırılması ile birlikte de etkili karın kası hareketleri yapılmış olur. İlk aşamada karın kaslarının gelişmesi için kişiler kendi zorlandıkları noktaya kadar çıkmaya gayret etmelidirler. Ancak 2 set sayısından ve 10 tekrar sayısından aşağıya düşülmemeye gayret edilmelidir. Düzenli olarak devam edildiği takdirde kısa sürede karın kaslarındaki gelişim gözlenebilir.Etiketler

YORUM YAZIN