Vücut Geliştirme

Karın Kaslarım Neden Görünmüyor?

Karın Kaslarım Neden Görünmüyor?

Kilo veriyorsunuz, spor yapıyorsunuz, eridiniz gittiniz ama bir türlü karın kaslarınız gün yüzüne çıkmadı mı? Oldukça normal, çünkü büyük ihtimalle beslenmenizde yanlışlar var. “Karın kası mutfakta yapılır” diye bir söz duyarsanız kulak arkası yapmayın, kelimesi kelimesine altına imza atılabilecek bir söz.

Karın kaslarının  iç organları korumak, dik duruşu sağlamak ve büyük abdestimizi yaparken bize yardımcı olmak gibi oldukça önemli görevleri var; yani sürekli olarak çalışıyorlar. Ancak görsel olarak da en çok dikkat çeken ve en çok arzulanan kas gruplarından birisi. Öncelikle korkmayın, herkeste bu kaslar mevcut ancak üzeri yağlarla örtülü durumda; bu iyi haber. Bu yağları yakmaksa ne sadece mekikle ne de aç kalmakla mümkün. Peki ne yapacağız?

Karın Kasları için Nasıl Beslenilmeli?

Genetiğe ve karın kaslarınızın büyüklüğüne göre değişmekle birlikte yağ oranımızı ortalama %10 düzeylerine çektiğimizde karın kaslarımız arz- endam edebilecektir. Yani kilomuz yerine yağ oranımıza odaklanmamız gerek. Bunun için beslenmemizde;

* Tahıllar kaliteli, yüksek lifli ve düşük glisemik indeksli (yulaf, esmer pirinç, tam buğday ekmeği gibi) olacak.

* Yumurta beyazı ve lor peyniri günün değişmezleri arasında olacak.

* Yağlar doğal şekilde (naturel sızma zeytinyağı, badem, avokado) alınacak.

* Enerji ihtiyacını karbonhidratlar yerine, spor öncesi doğal yağ ve protein sayesinde alınmaya dikkat edilecek.

* Şeker, kola, meyve suyu, bisküvi gibi hazır gıdalardan uzak durulacak.

* Mutfakta mümkünse bir tartı kullanılacak ve günlük alınması gereken makro değerlere uyulacak.

Karın Kaslarını Nasıl Çalıştırmak Gerek?

Karın kasları için yüzlerce, binlerce mekik çekip yağları eritmeye çalışmayın; zaten bölgesel yağ yakmak diye bir şey mümkün değil. Bunu yaparsanız koşu gibi bir kardiyo yerine belinizi incitebileceğiniz gereksiz bir çabanın içerisine girmiş olursunuz.

Karın kaslarını biraz daha büyütmek için aynı kollarımızda ya da omuzlarımızda olduğu gibi kaslarımızı ağırlıkla zorlayacağız. Yüksek ağırlıkla 10-12 tekrarın ancak çıkarıldığı egzersizler bunun için en etkili çözüm olacaktır. Ama yağların altında büyüyen kaslar sizin bel kalınlığınızı da artırabilir.Yani yağları yakabildiğinizden ve yakacağınızdan emin olduktan sonra karın kaslarınızı çalışmak daha mantıklı. Yoksa sadece yağ yakarak bile hiç karın kası çalışmadan bu kasları biraz küçük bile olsalar göz önüne çıkarabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar
  1. kaan dedi ki:

    Hocam olan karın kaslarım 100 mekikten sonra kayboldu ne yapabilirim geri çıkar mı

    1. Admin dedi ki:

      Yağ oranınızı düşürdüğünüz taktirde belirgin hale gelecektir.