Kas Gelişimi İçin Tekrar Aralığı,Set Sayısı Ve Set Arası Dinlenme Süreleri


Eğer belirli bir hedef için uğraşıyorsanız kas gelişiminiz için en sıkı prensipleri uygulayarak düzenli olarak çalışmalısınız. Herkes spora başladığı zaman sıkı bir vücut ve etkili bir kas kütlesi ister. Bunlara ulaşmanın ise kolay olduğu sanılır ancak göründüğü ve zannedildiği kadar kolay değildir. Etkili ve istenilen vücudu elde etmek için çok sıkı çalışmalısınız ve çalışma prensiplerinize sıkı sıkıya uymalısınız.

Tekrar Aralıkları

Farklı tekrar aralıkları farklı etkilere sahiptir. Öncelikle bunları inceleyerek yazımıza başlıyoruz. Spor yapanlarında bildiği üzere 1RM’nin anlamı kaldırabileceğiniz en üst derecede ağırlık demek.

1 – 3 Tekrar: Bu aralıkta yapmış olduğunuz çalışmalar büyük oranda nörolojik etkilere sahiptir ve MSS kasları daha etkin kullanıyor. Vücut yük altına girdiğinde daha fazla kas fiberini kullanmayı öğreniyor. Eğer kas kütlenizi arttırmak istemiyorsanız ve kuvvet kazanmak istiyorsanız bu tekrar aralığı sizin için ideal olacaktır.

4 – 5 Tekrar: Nörolojik gelişme bu aralıkta da devam ediyor. Bu aralıkta yapılan çalışmalar hem kas hem de kuvvet artışına yer veriyor.

6 – 12 Tekrar: Bu aralıkta kas gelişimi en yüksek düzeyde seyrediyor. Kas büyütmek için çalışmalarınızı bu aralıkta sürdürmelisiniz. Bu aralıkta yapılan çalışmalar sayesinde kas gelişimi en üst düzeye çıkıyor ve sağlıklı bir şekilde kaslar gelişmeye devam ediyor.

12 Tekrar ve üstü: 12 tekrarın üzerinde yapılan çalışmalar kas dayanıklılığını en üst seviyeye çıkarıyor.

Kas Gelişimi İçin Tekrar Aralığı,Set Sayısı Ve Set Arası Dinlenme Süreleri

Set Arası Süre

Vücut geliştirmede her şeyin önemi yüksek olduğu kadar set arasında dinlenmenin de payı çok büyüktür. Eğer kaslarınızı maksimum derecede geliştirmek istiyorsanız set arasındaki dinlenme süreniz 2 dakikayı geçmelidir. Karbonhidratlardan elde edilen, kanda kaslar ve glikoz üzerinde toplanan glikojeni ATP’ye çeviriyor. Aeorobik mekanizma da enerji üretiminde rol oynamaktadır. Diğer sete kısa sürede başlamanız kas yapıcı hormonların salgılanmasını arttıracak ve kasa pompalanan kanı arttırarak proteinin kaslara daha çabuk ulaşmasını sağlayacak.

Set Sayısı

Kasların gelişimi için yapılan set sayısı da önemlidir. Eğer güç çalışması için çalışacaksanız tekrar sayılarını az yapmanız gerekiyor ancak kas inşası için çalışıyorsanız ağırlığı normal tutarak set sayısını uzatacaksınız Buda en az 4 set yapmanız gerekiyor demek. Bunların hepsini düzenli olarak uyguladığınız zaman kas gelişiminiz istediğiniz seviyede ilerleyecek demektir. Bunların yanında ek olarak beslenme düzeninize de çok dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer düzeni olarak spor yapıp düzenli olarak beslenirseniz kas inşanız kısa sürede tamamlanacaktır.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Kas Gelişimi İçin Tekrar Aralığı,Set Sayısı Ve Set Arası Dinlenme Süreleri için yorumda bulun

    Kas Gelişimi İçin Tekrar Aralığı,Set Sayısı Ve Set Arası Dinlenme Süreleri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kas Gelişimi İçin Tekrar Aralığı,Set Sayısı Ve Set Arası Dinlenme Süreleri için ilk yorumu yapabilirsin.