Kas geliştirme nasıl yapılır?


İnsanlar hayatlarında sahip oldukları birçok şeyi değiştirmek istedikleri gibi sahip oldukları vücutlarını da değiştirmek için çeşitli faaliyetlerde bulunurlar.Gün geçtikçe çevrelerindeki insanlardan,izledikleri filmlerden ve gördükleri fit ve kaslı insanları beğenerek bu tarz görünüşlere sahip olmak isterler.Bu tarz vücutlara sahip olmak için genellikle vücut geliştirme veya fitness ile ilgilenmeniz gerekmektedir.Bu sporlarla ilgilenirken dikkat etmeniz gereken,sizleri daha hızlı bir şekilde istediğiniz vücuda ulaştıracak birkaç öneriyi tek bir başlık altında topladık ve kas geliştirme yaparken dikkat etmeniz gereken maddeler hakkında bir yazı hazırladık.

kas geliştirme

Kas geliştirme yaparken nelere dikkat edilmelidir?

1-Gün geçtikçe kaldırabileceğiniz ağırlıkların daha fazlasını kaldırın

Kas geliştirme hızınızı arttırmanız için dikkat etmeniz gereken en önemli maddelerden birisi her bir idmanda kaldırdığınız kiloları arttırarak kasların maksimum düzeyde uyarılmasını sağlamalısınız.Örnek olarak ilk hafta eğer bench press hareketinde 20 kg ile 10 tekrar şeklinde çalışıyorsanız ikinci hafta üzerine 2.5 kg ekleyerek 6-8 tekrara kadar yapabilecek şekilde idmanınızı gerçekleştirmelisiniz.Eğer sizler her idmanda aynı ağırlıklarla aynı hareketleri çalışırsanız bir süre sonra gelişimin durması bile gözlenebilir.

2-Vücudunuza belirli miktar protein alımına dikkat edin.

Vücut geliştirmecilerin aslında en çok dikkat etmesi gereken ama en çok dikkat etmedikleri konular arasındadır beslenme.Sadece belirli idmanlar gerçekleştirerek vücutlarını istenilen seviyeye çıkartcakları kanısına varırlar fakat unutmamaları gereken şey vücut geliştirme sporunun %70’i beslenme %30’u ise idmandır.Kas geliştirmek isteyen insanlar gün içerisinde kilolarının yaklaşık 2-2.5 katı kadar protein tüketmelidir yani eğer 70 kiloysanız günde 140-150 gram arası protein tüketmeniz gerekmektedir.

3-Kaslarınızın dinlenmesi için uyuyun.

uykunun önemi

Kaslarımızın gelişmesi için en çok ihtiyacı olan şeylerden biriside dinlenmedir.Vücudunuzdaki kasların kendisini bir sonraki idman için hazırlayıp yenilemesi için kaslarınızı kesinlikle dinlendirmelisiniz.Uyku büyüme hormonu salgılanmasını önemli miktarda arttırarak kas gelişiminin maksimum düzeye çıkmasını sağlar.Vücudumuzda büyüme hormonu gece saat 11-5 saatleri arasında salgılanmaktadır bu süre içerisinde uykuda olmanız sizin yararınıza olacaktır.Minumum uyumanız gereken süre ise 8 saattir.

4-Aerobik hareketler yapın.

aerobikhareket

Aerobik hareketlerin kas gelişmesini olumsuz etkilediği yönünde söylemler vardır fakat bu görüş son derece yanlıştır.Aerobik hareketler vücudunuzu yağ yakması yönünde teşvik eder.Oksijen ve tükettiğimiz besinlerin gerekli yerlere iletilmesinde büyük rol oynar.Kas geliştirme ve büyümesinde etkilidir.

5-Aşırı çalışmalardan kaçının

Kas geliştirmek için uğraşanların yaptıkları en büyük yanlışlardan birisi gereğinden fazla çalışmaktır.Aşırı derecede çalışmak kaslarınızın dinlenmesine olanak vermez,yorgun düşmenizi sağlar ve sakatlıklara dahi sebep olabilir.Bir önceki maddelerdede açıkladığımız gibi kas gelişimi için dinlenme çok önemlidir.Vücudunuzu eğer fazla yorarsanız çeşitli rahatsızlıklarla karşı karşıya kalabilirsiniz bunlara engel olmak için düzenli bir şekilde beslenip,kaslarınızın dinlenmesini sağlamalısınız.

Kısa sürede kas geliştirmek için yukarıda paylaşmış olduğumuz bilgiler dikkat etmeniz gereken en temel noktalardır ilerde bu konunun her maddesi hakkında sitemizde detaylı bilgileri bulabilirsiniz.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. kasgeliştirme Kas geliştirme nasıl yapılır? için yorumda bulun

    Kas geliştirme nasıl yapılır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kas geliştirme nasıl yapılır? için ilk yorumu yapabilirsin.